ԱՆԻՖ-ի նախկին ղեկավար Դավիթ Փափազյանին կասկածում են Գազայում «պատերազմական հանցագործություններին մեղսակից լինելու մեջ». Կոչ է հղվել նաև ՀՀ կառավարությանը
15:10 14/07/2025
Մեծ Բրիտանիայում Մարդու իրավունքների արաբական կազմակերպությունը (AOHR UK) հայտարարել է, որ չնայած ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից, այսպես կոչված, Գազայի մարդասիրական հիմնադրամի (GHF) միջոցով պարտադրված օգնության բաշխման համակարգին սկզբնական  մերժմանը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի և արևմտյան պաշտոնյաների կողմից GHF-ի «վտանգավոր դերի մասին հրապարակային նախազգուշացումներին», կողմերից ոչ մեկը չի կարողացել ճնշում գործադրել «իսրայելական օկուպացիոն ուժերի վրա՝ պաշտպանելու մարդասիրական աշխատանքը և խափանելու օգնության բաշխումը ռազմականացնելու նրա ծրագիրը»։
Factor.am-ի փոխանցմամբ, AOHR UK-ը նշում է, որ GHF-ի ստեղծման հանգամանքներն ու ժամկետները՝ ՄԱԿ-ի շրջանակներից դուրս և Իսրայելի բանակի և անվտանգության գործակալությունների հետ սերտ համագործակցությամբ, հստակ ցույց են տալիս, որ դրա նպատակը օգնության մատակարարումը չէ։ «Այն ավելի շուտ նպատակ ունի խորացնել բնակչության սովն ու նվաստացումը, նպաստել պաղեստինցիների տեղահանմանը, ավելացնել նրանց տառապանքները և նույնիսկ սպանել նրանց, երբ նրանք մոտենում են սննդի բաշխման կետերին։
Մինչ Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունը կառավարում է 400 բաշխման կետեր, GHF-ըստեղծել է ընդամենը չորսը՝ բոլորը հարավում, միտումնավոր ստիպելով մարդկանց գաղթել հարավ՝ սնունդ փնտրելու համար»,-ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ։ AOHR UK-ը նշում է, թե «ավելի քան 600 օր շարունակվող ցեղասպանության և ավելի քան 90 օրվա սահմանների լիակատար փակման ընթացքում իսրայելական օկուպացիան համակարգված կերպով խոչընդոտել է միջազգային օգնության կազմակերպությունների աշխատանքին։ Դա արվել է անցակետերը բազմիցս փակելով, օգնության ավտոշարասյուները թիրախավորելով (ուղղակիորեն կամ կազմակերպված տեղական խմբավորումների կողմից թալանի միջոցով), սննդի բաշխման կենտրոնները, խոհանոցները և հացի խանութները ռմբակոծելով, ինչպես նաև՝ օգնության աշխատակիցներին սպանելով։ Ավելին, UNRWA-ի (ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքների գործակալություն)  դեմ զրպարտչական արշավ է իրականացվել՝ այն կեղծ կերպով կապելով ահաբեկչության հետ։
Նշվում է, որ պաշտոնական գրառումները ցույց են տալիս, որ GHF-ը ստեղծվել է 2025 թվականի փետրվարի 12-ին հատուկ նպատակով՝ խաթարել Միավորված Ազգերի Կազմակերպության և նրա գործընկեր կազմակերպությունների դերը և մարդասիրական օգնությունը զենքի վերածել ցեղասպանությանը ծառայեցնելու համար։ Փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ GHF-ը գրանցված է Ժնևում (Շվեյցարիա) և Դելավերում (ԱՄՆ) և ղեկավարվում է չորս անձանց կողմից՝ Դավիթ Փափազյան (հայ, բնակվում է Մեծ Բրիտանիայում, Ժնևի մասնաճյուղի տնօրեն), Դեյվիդ Քոհլեր (Շվեյցարիայի քաղաքացի), Ջոնի Մուր կրտսեր (Դելավերի մասնաճյուղի տնօրեն) և Լոյկ Հենդերսոն (ամերիկացի, բնակվում է Վիրջինիայում)։ GHF-ում, ըստ աղբյուրի տեղեկությունների, աշխատում է ավելի քան 300 զինված անձնակազմ։
Դավիթ Փափազյանը «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ի՝ ԱՆԻՖ՝ (ANIF) նախկին տնօրենն է, որն ընդգրկված Գազայի հումանիտար հիմնադրամի (GHF) տնօրենների խորհրդի կազմում։
Այս կազմակերպությունը ստեղծվել է ԱՄՆ-ի ու Իսրայելի նախաձեռնությամբ, գործունեությունը ծավալում է մայիսի 27-ից ու նպատակ ունի փոխարինել ՄԱԿ-ի գործակալություններին ու տարածաշրջանի այլ կից կազմակերպություններին։ Ծրագրի համաձայն՝ Գազայի հատվածում օգնություն տրամադրող բոլոր միջազգային կազմակերպությունները, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո գործողները, այսուհետ կկարողանան օգնություն տրամադրել միայն այս հիմնադրամի միջոցով: ՄԱԿ-ի կազմակերպությունները դատապարտել են ծրագիրը ու չեն համագործակցում GHF-ի հետ։ Միջազգային լրատվամիջոցներն էլ անհասկանալի ու ոչ թափանցիկ են գնահատում կառույցի ֆինանսավորումն ու դրա մեխանիզմները։
Պաղեստինյան աղբյուրներն էլ նշում են, որ օգնության բաշխման կենտրոնները պաղեստինցիների համար վերածվել են «մահվան թակարդների», որոնք իսրայելական բանակի մշտական թիրախում են: Ի դեպ, ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հունիսին հայտարարել էր, որ  30 մլն դոլար կհատկացնի Գազայի  օգնության հիմնադրամին։ Ըստ AOHR UK-ի՝ բաշխման կետերի կենտրոնացումը հարավում նպատակ ունի ստիպել հյուսիսից եկած մարդկանց քայլել հարյուրավոր կիլոմետրեր, ինչը նպաստում է նրանց տեղահանմանը և վատթարացնում նրանց տառապանքները: Խոցելի խմբերը, այդ թվում՝ տարեցները և առողջական խնդիրներ ունեցողները, հաճախ չեն կարողանում հասնել կենտրոններ, ինչի հետևանքով նրանք լիովին զրկված են սննդից, եթե այլընտրանքային տարբերակներ չեն տրամադրվում։ Ըստ կազմակերպության՝ «GHF-ի պաշտոնյաների ներգրավվածությունը պատերազմական հանցագործությունների մեջ անհերքելի է»։ Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ «մարդասիրական օգնության բաշխումը պետք է անկախ մնա օկուպացիոն ուժերից , այս ոլորտում գործող ցանկացած կազմակերպություն պետք է զերծ մնա օկուպացիոն ուժերի հետ օգնություն բաշխելու համար համագործակցելուց կամ պայմանագրեր կնքելուց, քանի որ դա ծառայում է նրանց քաղաքական և ռազմական օրակարգին»։
Մեծ Բրիտանիայի մարդու իրավունքների գրասենյակը կոչ է արել Մեծ Բրիտանիայի հակաահաբեկչական հրամանատարությանը (SO15) հետաքննել Մեծ Բրիտանիայում բնակվող և որպես Ժնևի մասնաճյուղի տնօրեն գրանցված Դավիթ Փափազյանին՝ ռազմական հանցագործություններին մեղսակից լինելու և Իսրայելի օկուպացիային ծառայող մարդասիրական գործողությունները զենքի վերածած հաստատություն ղեկավարելու մեղադրանքով։ Այն նաև կոչ է արել Շվեյցարիայի կառավարությանը անհապաղ փակել GHF-ը և հետաքննել նրա քաղաքացի Դեյվիդ Քոլերին, հաշվի առնելով, որ GHF-ը գործում է որպես իսրայելական բանակի շարունակություն՝ իրականացնելով իր ռազմական նպատակները մարդասիրական օգնության պատրվակով, միաժամանակ խաթարելով միջազգային գործակալությունների գործունեությունը և նպաստելով օգնության կենտրոններին մոտեցող պաղեստինցիների կոտորածներին։
Հայաստանի կառավարությանը  կոչ է արվել պատասխանատվություն կրել իր քաղաքացի Դավիթ Բաբազյանի համար և ազատել նրան FlyArna-ի՝ Հայաստանի ազգային ավիաընկերության նախագահի պաշտոնից։

Бывшего директора ANIF Давида Папазяна подозревают «в соучастии в военных преступлениях в Газе»
Арабская организация по правам человека в Великобритании (AOHR UK) заявила, что, несмотря на первоначальное неприятие системы распределения гуманитарной помощи, навязанной Соединенными Штатами и Израилем через так называемый «Гуманитарный фонд Газы» (GHF) и несмотря на публичные предупреждения со стороны высокопоставленных представителей ООН и западных стран об опасной роли GHF, ни одна из сторон не смогла оказать давление на израильскую оккупационную силу, чтобы защитить гуманитарную деятельность и сорвать ее план милитаризации распределения помощи.
Как отмечает AOHR UK, обстоятельства и время создания Гуманитарного фонда Газы вне рамок ООН и в тесном сотрудничестве с израильской армией и службами безопасности ясно указывают на то, что цель GHF – не доставка гуманитарной помощи. «Цель, скорее, – усилить голод и унижение населения, способствовать перемещению палестинцев, усилить их страдания и даже убить их при приближении к пунктам раздачи продуктовых посылок.
В то время как ООН управляет 400 пунктами раздачи, GHF создал только четыре – все на юге, намеренно вынуждая людей мигрировать на юг в поисках продовольствия», – говорится в заявлении организации.
AOHR UK указывает, что «на протяжении продолжающегося более 600 дней геноцида и более 90 дней полного закрытия границ израильская оккупация систематически препятствовала работе международных гуманитарных организаций. Это выражалось в неоднократном закрытии контрольно-пропускных пунктов, нападениях на гуманитарные конвои (как напрямую, так и посредством грабежей, осуществляемых организованными местными бандами), бомбардировках пунктов распределения продовольствия, кухонь и пекарен, а также убийствах сотрудников гуманитарных организаций. Кроме того, против БАПОР (Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ) развернулась клеветническая кампания, ложно связывающая его с терроризмом».
«Согласно официальным данным, Гуманитарный фонд Газы (GHF) был создан 12 февраля 2025 года с конкретной целью: подорвать роль Организации Объединенных Наций и ее партнерских организаций и использовать гуманитарную помощь в качестве оружия геноцида. Согласно документам, GHF зарегистрирован в Женеве (Швейцария) и Делавэре (США) и управляется четырьмя лицами: Давидом Папазяном (армянином, проживающим в Великобритании, директором женевского филиала), Дэвидом Колером (гражданином Швейцарии), Джонни Муром-младшим (директором отделения в Делавэре) и Лойком Хендерсоном (американцем, проживающим в Вирджинии). По имеющимся данным, в GHF работают более 300 вооруженных сотрудников», – говорится в публикации.
Как указывает factor.am, Давид Папазян – бывший директор «Фонда государственных интересов Армении» (ANIF) и в настоящее время входит в совет директоров  Гуманитарного фонда Газы (GHF).
Организация была создана по инициативе США и Израиля, развивает деятельность с 27 мая и ее цель – заменить агентства ООН и прочие структуры в регионе.
«Согласно плану, в Газе все международные организации, включая структуры под эгидой ООН, обязаны распределять гуманитарную помощь исключительно через GHF.
ООН осудила такую схему и отказалась от сотрудничества с фондом. Международные СМИ также расценивают финансирование и механизму работы GHF как непонятные и непрозрачные.
Палестинские источники утверждают, что центры GHF превратились в «ловушки смерти», так как постоянно попадают под прицел израильской армии. В июне Госдеп США объявил о выделении 30 миллионов долларов этому фонду», – указывает издание.
AOHR UK отмечает, что «концентрация пунктов раздачи на юге призвана вынудить жителей севера преодолевать пешком сотни километров, что способствует их перемещению и усугубляет их страдания. «Уязвимые группы населения, включая пожилых людей и людей с проблемами со здоровьем, часто не могут добраться до пунктов, оставаясь полностью лишенными продовольствия, если им не будут предложены альтернативы».
По заявлению организации, «причастность должностных лиц GHF к военным преступлениям неоспорима». Согласно международному праву, «распределение гуманитарной помощи должно осуществляться независимо от оккупационных сил. Любая организация, работающая в этой сфере, должна воздерживаться от взаимодействия или заключения контрактов с оккупационными силами для распределения помощи, поскольку это служит их политическим и военным целям».
AOHR UK призвала антитеррористическое подразделение Великобритании (SO15) провести расследование в отношении Давида Папазяна, проживающего в Великобритании и зарегистрированного в качестве директора женевского филиала Гуманитарного фонда Газы (GHF), по подозрению в соучастии в военных преступлениях и руководстве учреждением, использующем гуманитарные операции в качестве оружия в интересах израильской оккупации.
Организация также обратилась к правительству Швейцарии с требованием немедленно закрыть GHF и расследовать деятельность Дэвида Колера.
«Правительству Армении также настоятельно рекомендуется взять на себя ответственность за своего гражданина Давида Папазяна и отстранить его от должности председателя совета директоров FlyArna, национальной авиакомпании Армении», – говорится в публикации.