Այս պահին դատարանը լուծել է միայն Փաշինյանի ավտոշարասյան կողմից մաhաgnւ վրաերթի գործով մեղավորության հարցը, ինչից տուժող կողմը գոհ է. Րաֆֆի Ասլանյան
10:49 30/07/2025
«Այս պահին դատարանը լուծել է միայն մեղավորության հարցը, ինչից տուժող կողմը գոհ է, որ դատարանի կայացրած վերդիկտը բխում է գործով հավաքված և դատարանում հետազոտված ապացույցների ծավալից»,-  Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյան կողմից մահացու վրաերթի ենթարկված Սոնա Մնացականյանի գործով վերդիկտի հրապարակումից հետո լրագրողներին ասաց տուժողի իրավահաջորդ Րաֆֆի Ասլանյանը։
Նա նշեց, որ լրացուցիչ դատալսումների փուլում դատարանն անդրադառնալու է պատժի  հարցին։
Փաստաբանի ներկայացմամբ, այս պահին դատարանը դեռ վերդիկտ է կայացրել, որով հաստատել է Արամ  Նավասարդյանի մեղավորությունն իրեն մեղսագրված հանրային վտանգավոր արարքներում։
Արամ  Նավասարդյանը մեղավոր է ճանաչվել 2003 թ. ընդունված ՔՕ 242-րդ 2 մասով (Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները կամ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ) և 244-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը թողնելը) նախատեսված արարքներում։
Րաֆֆի Ասլանյանն ասաց, որ 244-րդ հոդվածով պատիժ չի նշանակելու, իսկ 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նշանակվելու է պատիժ. ըստ տվյալ պահին գործող ՔՕ-ի, նշված արարքի համար նախպատեսված էր ազատազրկում  մինչև 5 տարի ժամկետով, նոր Քրեական օրենսգրքով՝ 2-5 տարի ժամկետով, բայց, հաշցի առնելով, որ անձի վիճակը վատթարացնող է, տվյալ դեպքում կիրառելի է նախկին Քրեական օրենսգիրքը։
Նա հայտնեց, որ տուժող կողմը վերդիկտի հետ կապված առարկություններ չունի, որովհետև ամբողջ  ծավալով մեղավոր է ճանաչվել։
Դատական գործի քննությունը տվել է շուրջ 3 տարի։ Խոսելով ընդհանուր դատավարության մասին՝ պաշտպանն ասաց. «Ամբաստանյալն ու ամբաստանյալի պաշտպանները օրենքով  չարգելված բոլոր միջոցներով պաշտպանվելու իրավունք ունեն։ Բայց երբ պաշտպանության կողմը դա վերածում է  իրավական շանտաժի... Երեկ պաշտպան Բալոյանն ասում էր՝ Մնացականյանը գուցե քաղաքական հայացքներով պայմանավորված դիտավորյալ չի զիջել և  դիտավորյալ հատել է ճանապարհը, դիտավորյալ հետ քայլ է կատարել։ Երբ փորձում են տուժող անձին ինքնասպանություն վերագրել, սա իրավունքի տիրույթում չի տեղավորվում։ Պետք է սահմանները պահպանել»։
Հիշեցնենք, որ 2022 թ. ապրիլի 26-ին՝ ժամը 18:05-ի սահմաններում, Պարոնյան-Լեո փողոցների խաչմերուկում ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության ուղեկցող սպայական վաշտի հրամանատարն իր կողմից վարած «Տոյոտա Պրադո» մակնիշի ավտոմեքենայով վրաերթի է ենթարկել Արարատի մարզի 28-ամյա բնակչուհուն, որի հետեւանքով ստացած մարմնական վնասվածքներով վերջինս տեղափոխվել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոն, որտեղ գիտակցության չգալով՝ մահացել է: Նշված ավտոշարասյունն ուղեկցելիս է եղել Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ մահացած կինը հղի է եղել։

Раффи Асланян: Суд пока решил лишь вопрос виновности по делу о наезде кортежа Пашиняна на Сону Мнацаканян, и потерпевшая сторона удовлетворена
12:09 30/07/2025
Уголовный суд общей юрисдикции первой инстанции города Ереван огласил вердикт  по делу о смертельном наезде с участием автомобиля из кортежа премьер-министра Армении Никола Пашиняна, сбившего беременную Сону Мнацаканян. Обвиняемый по делу – водитель автомобиля – Арам Навасардян признан виновным.
«На данном этапе суд решил лишь вопрос виновности, и потерпевшая сторона удовлетворена тем, что вынесенный судом вердикт соответствует объему собранных по делу и исследованных в суде доказательств», – заявил журналистам правопреемник потерпевшей стороны Раффи Асланян после оглашения вердикта по делу о гибели Соны Мнацаканян.
Он отметил, что на следующем этапе судебных слушаний суд обратится к вопросу назначения наказания.
Асланян указал, что на следующем этапе слушаний суд обратится к вопросу назначения наказания.
По словам адвоката, на данном этапе суд лишь вынес вердикт, которым подтвердил виновность Арама Навасардяна в совершении вменяемых ему общественно опасных деяний.
Навасардян был признан виновным за деяния, предусмотренные частью 2 статьи 242 и частью 1 статьи 244 принятого в 2003 году УК РА.
Раффи Асланян отметил, что наказание по статье 244 назначено не будет, а по части 2 статьи 242 наказание будет назначено: по действовавшему на момент инцидента УК предусматривалось лишение свободы сроком до 5 лет, по новому Уголовному кодексу – от 2 до 5 лет. Однако, учитывая отягчающие обстоятельства, в данном случае подлежит применению прежний Уголовный кодекс.
Он добавил, что у потерпевшей стороны нет возражений по поводу вердикта, поскольку Навасардян был признан виновным в полном объеме.
Судебное разбирательство длилось около трех лет. Говоря о ходе процесса в целом, представитель потерпевшей стороны отметил:
«Подсудимый и его адвокаты имеют право использовать все не запрещенные законом средства защиты. Но когда сторона защиты превращает это в правовой шантаж… Вчера адвокат Балоян утверждал, что Мнацаканян, быть может, из-за политических взглядов умышленно не уступила дорогу и умышленно пересекла ее, сделала шаг назад. Когда пытаются приписать потерпевшей суицидальные намерения – это уже выходит за рамки правового поля. Нельзя пересекать границы», – подчеркнул он.