Անգամ տպավորություն է` Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը ոչ թե Արցախի, այլ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի` Սյունիքի հետ է կապված. Թաթոյան
«Այսօր-վաղը որոշվող՝ մեր ու մեր երեխաների ապագային վերաբերող ճակատագրական հարցերը ՀՀ իշխանությունը գաղտնի է պահում ու բոլորիս գցել է տեղեկատվական քաոսի մեջ»,- նշում է Մարդու իրավունքների նախկինն պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նրա խոսքով, իշխանական քարոզչությունն այս օրերին հետևողականորեն թաքցնում է, թե ինչ կոնկրետ լուծումներ են նախատեսվում, իսկ հարցեր բարձրացնողները թիրախավորվում են «հակառուս», «հակաամերիկյան» և այլ պիտակներով ու լռեցվում ագրեսիվ քարոզչությամբ:
«Սրան գումարած՝ իշխանությունն անընդհատ փոփոխում է արտաքին օրակարգի կենսական հարցերի վերաբերյալ սեփական դիրքորոշումները, անընդհատ հռչակում է «կարմիր գծեր», որոշ ժամանակ անց ինքն էլ ոտնատակ է անում դրանք։
Տեղեկատվական անորոշության պայմաններում հայկական տիրույթը դարձյալ հեղեղվել է ադբրեջանական ինֆորմացիաներով, որոնցով տարվում է հետևողական, պլանավորված քարոզչություն ադրբեջանական զավթողական ծրագրերի ու շահերի տեսանկյունից: Առկա են նաև որոշ միջազգային հրապարակումներ:
ՀՀ իշխանությունը բանը հասցրել է նրան, որ չկան կոնկրետ քննարկումներ, թե որոնք են հայկական պետական շահերը. ամեն ինչ պտտվում է ադրբեջանական պահանջների շուրջ: Ստացվել է` բանակցությունները միայն ադրբեջանական պահանջների բավարարման մասին են: Ադրբեջանական շատ հարցեր զրոյից դարձել են օրակարգի թեմաներ։ Անգամ տպավորություն է` Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը ոչ թե Արցախի, այլ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի` Սյունիքի հետ է կապված:
Հայաստանի իշխանությունը պարտավոր է նախապես ու հետո էլ մեր ամբողջ ժողովրդին տալ մանրամասն հաշվետվություն մեր պետության, մեր բոլորի անվտանգության համար այս կենսական հարցերի վերաբերյալ, ինչպես հրարապարակներում բազմիցս պոպուլիստաբար խոստացել է, այլ ոչ թե վարպետորեն մոլորեցնի մեր հասարակությանը. միակ բանը, որ սովորել է այս տարիների ընթացքում»,- գրել է Ա.Թաթոյանը։

Арман Татоян: Даже создается впечатление, будто бы конфликт с Азербайджаном связан не с Арцахом, а с суверенной территорией Армении – Сюником
Власти Армении держат в секрете решающиеся сегодня-завтра судьбоносные вопросы, касающиеся нашего с вами будущего и будущего наших детей, и погружают всех нас в информационный хаос, написал глава Центра права и справедливости – Фонда «Татоян», бывший омбудсмен Армении Арман Татоян на своей странице в соцсети Facebook.
По его словам, провластная пропаганда в эти дни последовательно скрывает, какие конкретно решения намечаются, а тех, кто задает вопросы, метят как «антироссийских», «антиамериканских» и навешивают другие ярлыки, их голоса заглушаются агрессивной пропагандой.
«К тому же, власти постоянно меняют собственную позицию по жизненно важным вопросам внешней повестки дня, постоянно провозглашают «красные линии», а спустя время сами же их попирают.
В условиях информационной неопределенности армянский сегмент Сети снова заполнен азербайджанской информацией, с помощью которой ведется последовательная и спланированная пропаганда в контексте азербайджанских экспансионистских планов и целей. Имеются также определенные международные публикации.
Власти Армении довели дело до того, что отсутствуют конкретные обсуждения о том, каковы конкретно армянские государственные интересы. Все вращается вокруг азербайджанских требований. Складывается впечатление, что переговоры лишь об удовлетворении требований Азербайджана. Многие азербайджанские вопросы с нуля стали темами повестки дня. Даже создается впечатление, будто бы конфликт с Азербайджаном связан не с Арцахом, а с суверенной территорией Армении – Сюником.
Власти Армении обязаны заранее и впоследствии представить подробный отчет всему нашему народу по этим жизненно важным вопросам безопасности нашего государства и каждого из нас, как они многократно по-популистски обещала на площадях, а не мастерски вводить общество в заблуждение. Это единственное, чему они научилась за эти годы», – указал Арман Татоян.
Напомним, правительство Армении ранее сообщило: «Никол Пашинян 7-8 августа посетит Соединенные Штаты Америки. В Вашингтоне премьер-министр Пашинян проведет двустороннюю встречу с президентом США Дональдом Трампом, посвященную укреплению стратегического партнерства между Арменией и США, а также трехстороннюю встречу с президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, направленную на содействие миру, процветанию и экономическому сотрудничеству в регионе».