Ինչ ասել եմ, լավ եմ արել. Այս իշխանության օրոք մեղադրյալ լինելը միայն պատիվ է. Միքայել Սրբազան
«Ես ներողություն չեմ խնդրում, չեմ ասում, մի քիչ մեղմ վարվեք, տարիքով եմ, հիվանդություններ ունեմ, էս եմ, էն եմ։ Չեմ սխալվել, ինչ որ ասել եմ, լավ եմ արել»,-դատարանում այսօր հայտարարեց Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանն իր եզրափակիչ խոսքում։
Սրբազանի խոսքն ընդհատվեց դատարանի դահլիճում ներկաների ծափահարություններով։ Նա նշեց, որ այս իշխանությունների պայմաններում մեղադրյալ լինելը պատիվ է, պարծանք, մխիթարություն, նաև ուրախություն ու երջանկություն։
«Ես ամենաշահեկան տեղում եմ, չէի ուզենա լինել իմ պաշտպանների տեղը, որոնք խոսում են պատի հետ, չէի ուզենա լինել նրանց թվում, ովքեր այստեղ նստած տվայտվում են անարդարությունից, առավել ևս լրագրողների տեղը։ Դատավորի տեղը լինելու երբևէ ցանկություն չունեմ։ Լավագույն տեղը, որը կարող էի լինել մեղադրյալի աթոռին է։ Ձեր հոգու խորքում գիտեք, որ ես անմեղ եմ, շատ լավ գիտեք։
Զինվորական ծառայության տարիներին, քանի որ ես կրոնական կոմնորոշում ունեի, ուղարկել էին գաուբախտ, որտեղ ինձ խոշտանգումներից ավելիին ենթարկեցին։ Անգամ մայրս ինձ չճանաչեց, ձայնիցս են ճանաչել ինձ։ Հետո, երբ ինձ ասացին՝ գրիր՝ ո՞վ է եղել, ես ներեցի նրանց ու չգրեցի։ Ձեզ չե՛մ ներում, որովհետև դուք ճանաչում եք ինձ, գիտեք, որ անմեղ եմ, այս դրոշին ծառայող մարդ եմ, և ուզում եք ինձ մեղավոր հանել համառորեն»,-ասաց Սրբազանը։

Архиепископ Микаел Аджапахян: Все правильно сказал, быть обвиняемым при этой власти – честь
«Я не прошу прощения, не прошу проявления снисхождения – с учетом моего возраста, болезней и т.д.. Я не совершил ошибки, все, что сказал, – сказал правильно», – заявил сегодня в суде в своей заключительной речи предстоятель Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Микаел Аджапахян.
Слово архиепископа было прервано аплодисментами присутствующих в зале суда. Он отметил, что быть обвиняемым при этой власти – это честь, гордость, утешение, а также радость и счастье.
«Я нахожусь на самом выгодном месте, не хотел бы быть на месте моих защитников, которые говорят словно со стеной, не хотел бы быть среди тех, кто сидит здесь и мучается от несправедливости, тем более – на месте журналистов. Никогда не хотел бы оказаться на месте судьи. Лучшее место, где я мог быть, – на скамье подсудимых. В глубине души вы знаете, что я невиновен, вы это прекрасно знаете», – сказал архиепископ Микаел Аджапахян.
Судья суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана (резиденция – в Аване) Армине Меликсетян удалилась в совещательную комнату – для вынесения вердикта по делу предстоятеля Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Микаела Аджапахяна. Она заявила, что вердикт будет оглашен 24 сентября, в 17:30.