«Իմ գործընկերը թեև հույս է հայտնել, որ դատարանն արդար վերդիկտ կկայացնի, բայց ես չեմ կիսում այդ լավատեսությունը»,-Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Ավան նստավայրում Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Սրբազանի հետ կապված քրեական գործով դատական նիստում ասաց Սրբազանի պաշտպաններից Արա Զոհրաբյանը։
Նա նշեց, որ Սրբազանը մեղադրվում է խոսքով կատարված արարքի համար։
«Ակնհայտ է, որ խոսքը հնարավոր չէ սահմանափակել»,-ընդգծեց փաստաբանը։
Նա նշեց, որ դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը հաշվի չի առել ոչ Սրբազանի տարիքը, ոչ Սրբազանի՝ բարձրաստիճան հոգևոր կարգավիճակը, ոչ այն հանգամանքը, որ ողջ Շիրակի մարզին զրկել է թեմակալ առաջնորդից։
«Եթե արդար վերդիկտ պետք է կայացներ, ապա ինչո՞ւ սեպտեմբերի 2-ին իր նախաձեռնությամբ քննության առավ Միքայել Սրբազանի կալանքի ժամկետի երկարաձգման հարցը, երբ մեղադրողն այդպիսի միջնորդությամբ հանդես չէր եկել։ Ավելին՝ եթե արդար վերդիկտ պետք է կայացներ, ապա ինչո՞ւ սահմանափակեց Միքայել Սրբազանի՝ ԶԼՄ-ների հետ շփվելու իրավունքը, այն դեպքում, երբ նման հարց չէր քննարկվել, որոշում չէր կայացվել։
Ինչպես ասացի, չունեմ այդ լավատեսությունը, կանխատեսում եմ, որ դատավորը մեղավոր է ճանաչելու Միքայել Սրբազանին, և ազատության զրկման հետ կապված այնպիսի պատիժ է սահմանելու, որպեսզի Սրբազանին մինչև ընտրություն պահեն փակի տակ։ Մենք դա ենք կանխատեսում՝ ելնելով վերջին իրադարձություններից ու դատարանի գործողություններից։
Սա ի վերջո կդառնա այն ապացույցը, որը խոսում է վարչապետ-դատարան-դատավոր փոխհամագործակցության մասին»,-ասաց Զոհրաբյանը։
Ըստ նրա, Միքայել Սրբազանին առաջադրված մեղադրանքը նույնիսկ աչքաչափով մեղադրանք չի կարելի համարվել։
«Մեղադրանքը մեզ համար պարզ չէ, մեղադրողները դատարանում այդպես էլ ոչ միայն չեն հիմնավորել, նույնիսկ չեն ներկայացել թե ի վերջո Սրբազանի կոչերն ինչին են ուղղված եղել՝ իշխանությունը զավթելո՞ւն, թե՞ սահմանադրական կարգը տապալելուն, թե՞ երկուսն էլ»,- ասաց Արա Զոհրաբյանը։
Նա նշեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 20-ին հայտարարել է Հայաստանում չորրորդ հանարապետության ստեղծման մասին. «Այս կոչը նշանակում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը բացեիբաց հայտարարում են Հայաստանի երրորդ Հանրապետության քանդման մասին։ Հենց սա է սահմանադրական կարգը տապալելու կոչ»։
Նա ընդգծեց, որ Միքայել Սրբազանը քաղաքական հետապնդման զոհ է, խախտվել է նրա արդար դատաքննության իրավունքը, ազատ արտահայտվելու իրավունքը, ազատության իրավունքը. «Վերագրյալից ելնելով՝ պահանջում եմ ճանաչել Միքայել Սրբազանի անմեղությունը՝ կայացնելով արդարացման վերդիկտ»։

At Tuesday’s trial of Archbishop Mikayel Ajapahyan, head of the Shirak Diocese, his defense lawyer Ara Zohrabyan claimed that the cleric is facing political persecution.
Zohrabyan told the Yerevan First Instance Court that the archbishop is accused solely for his statements critical of the government, stressing that “free speech cannot be restricted”. He criticized judge Armine Meliksetyan for ignoring the archbishop’s age, high clerical rank and the fact that Shirak Province has effectively been deprived of its spiritual leader.
The lawyer questioned the judge’s impartiality, noting that the court extended the cleric’s detention even when prosecutors had not requested it and limited his communication with the media without formal grounds. Zohrabyan predicted the court would hand down a guilty verdict and keep the archbishop imprisoned until elections, calling it proof of “cooperation between the prime minister, the courts and the judges”.
According to the defense, the prosecution has failed to specify whether Mikayel’s statements were aimed at seizing power, overthrowing the constitutional order, or both. Zohrabyan compared this to Prime Minister Nikol Pashinyan’s own recent calls for the establishment of the Fourth Republic of Armenia, arguing that such rhetoric is itself a challenge to the constitutional order.
The defense insists that the archbishop’s rights to a fair trial, free expression and liberty have been violated and demanded his acquittal.
Archbishop Mikael was arrested on June 28 on charges of calling for the violent seizure of power. His detention was later extended for two months.