Ի՞նչ նպատակով եք լուծարում այս գործող, բարձր որակի պետական ներդրումային հարթակը. Դավիթ Փափազյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի նախկին գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը գրում է.
«Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ լուծարվում է ARFI (Armenia Financed) ներդրումային հարթակը, որը բացառապես առցանց գործող պետական ներդրումային համակարգ է։ Հարթակը ամբողջությամբ պատկանում է Հայաստանի Հանրապետությանը։
Ի՞նչ է ARFI-ն.
ARFI-ն ոչ միայն առաջին ներդրումային քրաուդֆանդինգ հարթակն է Հայաստանում, այլև աշխարհում իր տեսակի մեջ եզակի նախաձեռնություն է, քանի որ նրա օպերատորը հենց պետությունն է։ Հարթակը ստեղծվել է լուծելու երկարամյա և բարդ մի խնդիր՝ ինչպես ապահովել սփյուռքից Հայաստան ուղղակի ներդրումների կայուն հոսք։
Այն մշակվել է ԱՆԻՖ-ի հիմնադիր թիմի կողմից՝ շուրջ 4 տարվա ընթացքում, պետական մոտ 700 միլիոն դրամ ներդրումով։
Արդյունքում ստեղծվել է մի համակարգ, որի մասին երազում է յուրաքանչյուր նպատակաուղղված կառավարություն։
Հարթակի հնարավորություննից մի քանիսը․
• Ներդրողների հեռակա նույնականացում,
• Հեռակա կարգով հաշիվների բացում դեպոզիտարիայում,
• Սփյուռքի ներդրողների համար Հայաստանի մասնավոր և պետական ակտիվներում մասնակցության հնարավորություն,
• Լիովին թվայնացված և թափանցիկ ներդրումային միջավայր։
2024 թվականի ընթացքում նախատեսվում էր ներգրավել 3.9 միլիարդ ՀՀ Դրամ ներդրումներ՝ հաստատված 13 նախագծերում, որոնք ընտրվել էին ավելի քան 300 հայտատուներից։ Մեր թիմի հեռանալուց հետո որևէ գործողություն չի իրականացվել։
Նախագծի գաղափարախոսությունը հիմնված էր այն համոզման վրա, որ սփյուռքը չպետք է դիտարկվի միայն որպես հայրենասիրական ռեսուրս, այլ որպես գործնական գործընկեր, որը պատրաստ է ներդրումներ կատարել, երբ կա վստահելի, թափանցիկ և ժամանակակից հարթակ։
Հարթակը արդեն գործում էր՝
• ուներ ՀՀ Կենտրոնական Բանկի լիցենզիա,
• ավելի քան 400 գրանցված ներդրող։
Պարոն Փաշինյան, խնդրում ենք ՀՀ քաղաքացիներին ներկայացնել պարզաբանում՝ ինչ նպատակով եք լուծարում այս գործող, բարձր որակի պետական ներդրումային հարթակը»։

Папазян – Пашиняну: С какой целью вы упраздняете эту функционирующую, высококачественную государственную инвестиционную платформу?
17:47 09/10/2025
Бывший исполнительный директор ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (ANIF) Давид Папазян написал:
«По распоряжению Никола Пашиняна, упраздняется инвестиционная платформа ARFI (Armenia Financed), представляющая собой исключительно действующую оналайн государственную инвестиционную систему. Платформа полностью принадлежит Республике Армения.
Что представляет собой ARFI?
ARFI – это не только первая инвестиционная краудфандинговая платформа в Армении, но и уникальная инициатива такого рода в мире, поскольку ее оператором является само государство. Платформа создана для решения давней и сложной задачи – как обеспечить стабильный поток прямых инвестиций из Диаспоры в Армению?
Она разрабатывалась учредительной командой ANIF в течение около 4 лет, государственные инвестиции составили около 700 млн драмов.
В результате была создана система, о которой мечтает каждое целеустремленное правительство.
Некоторые из возможностей платформы:
• дистанционная идентификация инвесторов;
• дистанционное открытие счетов в депозитарии;
• возможность участия инвесторов из Диаспоры в частных и государственных активах Армении;
• полностью оцифрованная и прозрачная инвестиционная среда.
В течение 2024 года планировалось привлечь 3,9 млрд драмов инвестиций в 13 утвержденных проектах, которые были отобраны из 300 заявок. После ухода нашей команды каких-либо действий предпринято не было.
Идеология проекта основывалась на убеждении, что Диаспору следует рассматривать не только как патриотический ресурс, но и как практического партнера, готового инвестировать при наличии надежной, прозрачной и современной платформы.
Платформа уже функционировала:
• имела лицензию Центрального банка Армении,
• имела свыше 400 зарегистрированных инвесторов.
Г-ин Пашинян, просим разъяснить гражданам Армении, с какой целью вы упраздняете эту функционирующую, высококачественную государственную инвестиционную платформу?».