Վենեսուելայում ջրհեղեղի հետևանքով 14 հանքափոր է խեղդվել
Վենեսուելայի արևելքում գտնվող Բոլիվար նահանգի Էլ Կայո մունիցիպալիտետի երեք հանքերում ջրհեղեղի հետևանքով մահացել է 14 հանքագործ։ Տարածաշրջանային արտակարգ իրավիճակների վարչությունը հայտարարել է, որ սկսվել են որոնողական գործողությունները։
«Ստեղծվել է հրամանատարական կետ՝ երեք տարբեր հանքերում գտնվող 14 զոհերի դուրսբերման աշխատանքները համակարգելու համար։ Սկզբում սկսվել է ջրի դուրս մղումը՝ փրկարարական գործողությունների պայմանները գնահատելու համար»,-ըստ «ՌԻԱ նովոստի»-ի, ասվում է վարչության Instagram-ի էջում։
Փրկարարների տվյալներով՝ գործողությանը մասնակցում են Ռոսսիո և Էլ Կայո մունիցիպալիտետների հրշեջները, քաղաքացիական պաշտպանության ծառայությունները, Minerven հանքարդյունաբերական ընկերության աշխատակիցները, նահանգային կառավարության, Ազգային գվարդիայի, ոստիկանության, հակահետախուզության և գիտական, քրեական և դատական ​​​​հետաքննչական ծառայության ներկայացուցիչներ։

Четырнадцать горняков погибли в результате затопления трех шахт в муниципалитете Эль-Кайо штата Боливар на востоке Венесуэлы, начата операция по извлечению тел, сообщило региональное управление по чрезвычайным ситуациям.
"Установлен командный пункт для координации операций по извлечению 14 погибших, находящихся в трёх разных шахтах. На первом этапе начаты работы по откачке воды, чтобы впоследствии оценить условия для проведения спасательных мероприятий", - говорится в сообщении на странице управления в Instagram.
Как передает РИА Новости, по данным спасателей, в операции участвуют пожарные муниципалитетов Россио и Эль-Кайо, службы гражданской обороны, сотрудники добывающей компании Minerven, представители правительства штата, Национальной гвардии, полиции, контрразведки и Службы научных, уголовных и судебных расследований.