Խորհրդանշական է, որ այս երթուղով առաջին անցնող բեռը ռուսական հացահատիկն է. Օվերչուկ
Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև Ադրբեջանի և Վրաստանի միջով ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցությունը զգալի ներդրում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գորւծընթացի մեջ և ընդգծում է համագործակցության հարցում մեր համատեղ հանձնառությունը։ «ՌԻԱ նովոստի»-ն հայտնում է, որ այդ մասին ասել է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Չորեքշաբթի երեկոյան Ռուսաստանից հացահատիկ տեղափոխող գնացքը առաջին անգամ ժամանեց Հայաստան՝ անցնելով Ադրբեջանով և Վրաստանով։
«Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի Հանրապետության և Վրաստանի տարածքով Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև երկաթուղային հաղորդակցության մեկնարկը։ Հայաստանի Հանրապետության անկախացումից ի վեր առաջին անգամ մեր երկրների միջև հաստատվել է ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցություն։ Այս իրադարձությունը իրական, շոշափելի ներդրում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործընթացում և վկայում է մեր այն աշխատանքի մասին, որն ուղղված է տարածաշրջանային կայունությանը և տարածաշրջանի բոլոր երկրների տնտեսական զարգացմանը»,-լրագրողներին ասել է Օվերչուկը։
Նա նշեց, որ նոր երթուղին ամրապնդում է Ռուսաստանի տրանսպորտային կապերը Հարավային Կովկասի պետությունների հետ, մեծացնում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ մյուս երկրներից ապրանքների հասանելիությունը հայկական շուկաներ և բարելավում է հայ արտադրողների համար ԵԱՏՄ շուկաներ հասանելիությունը։
«Խորհրդանշական է, որ այս երթուղով առաջին բեռը ռուսական հացահատիկն էր՝ կյանքի և արարման ամենակարևոր խորհրդանիշներից մեկը, որը ևս մեկ անգամ ընդգծում է Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու և առճակատումից համագործակցության անցնելու համատեղ ցանկությունը»,-նշեց Օվերչուկը։

Оверчук: Символично, что первым грузом, идущим по этой дороге в Армению, стало российское зерно
Прямое железнодорожное сообщение между Россией и Арменией через территорию Азербайджана и Грузии - это осязаемый вклад в установление мира на Южном Кавказе, оно подчеркивает общее стремление к сотрудничеству, заявил вице-премьер Алексей Оверчук. Его слова приводит РИА Новости
В среду вечером на территорию Армении впервые прибыл из России состав с зерном, он проследовал через Азербайджан и Грузию.
«Приветствуем начало железнодорожного сообщения между Российской Федерацией и Республикой Армения через территорию Азербайджанской Республики и Грузии. Впервые со времени момента обретения Республикой Армения независимости осуществляется прямое железнодорожное сообщение между нашими странами. Это событие - реальный, осязаемый вклад в установление мира на Южном Кавказе, свидетельство нашей работы во благо региональной стабильности и экономического развития всех стран региона», – заявил Оверчук журналистам.
Он отметил, что новый маршрут укрепляет транспортную связанность России с государствами Южного Кавказа, повышает доступность рынков Армении для товаров из других государств-участников Евразийского экономического союза, а также улучшает доступность рынков ЕАЭС для армянских товаропроизводителей.
«Символично, что первым грузом, идущим по этой дороге, стало российское зерно - один из самых важных символов жизни и созидания, что еще раз подчеркивает общее стремление к установлению мира на Южном Кавказе, переход от конфронтации к сотрудничеству», – отметил Оверчук.