«Ես տոմսեր էի ձեռք բերել, որպեսզի նոյեմբերի 8-ին 8-9 օրով գնային արտերկիր ու հետ վերադառնային, բայց տեղի ունեցավ այն, ինչ տեղի ունեցավ»,- «Իմնեմնիմի» փոդքասթի ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ մեկնաբանելով իր նկատմամբ՝ երկրից դուրս մեկնելու արգելք սահմանելու խափանման միջոցը։
Նա հիշեցրեց, որ դատախազները բողոք բերեցին դատարաններ, դատարանները նորից մերժեցին դատախազների բողոքը, բայց երեկոյան ուշ ասել են, որ որ այլ քրեական գործով հատուկ քննչական կոմիտեն հրավիրում է հարցաքննության։
«Պայմանավորվեցինք՝ ոչ թե գիշերով լինի, հաջորդ օրը առավոտյան։
Բնականաբար, գնացի այդ հարցաքննությանը, ընտրեցին խափանման միջոց»,- ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Նա մանրամասնեց, որ դա նոր քերական գործ չէ, հարուցվել էր 2019 թվականին, այդ քրեական գործն այս տարի գնացել էր դատարան։
«Բայց այդ քրեական գործում կար մի դրվագ, եթե քննչական կառույցների, դատախազության համար հավաստի էր, իրենք ունեին ողջամիտ կասկած, որ հավաստի է, կարող էին այդ քրեական գործի հետ միասին ուղարկել դատարան, բայց քանի որ ցուցմունք տվողը առերես հարցաքննության ժամանակ հրաժարվել էր իր ցուցմունքից, ասելով՝ թարգամանիչն է սխալ թարգմանել, երևի այն ժամանակ եկել էին այն եզրակացության, որ չարժի մտցնել քրեական գործի մեջ։
Այսինքն նոր քրեական գործ դեռևս չկա»։
Դիտարկմանը՝ այսինքն, ըստ էության, խնդիրը Ձեզ երկրից դուրս գալ թույլ չտալու մեջ է, Սերժ Սարգսյանն ասաց. «Կարծում եմ, այո։ Չեմ կարող գնահատական տալ, բայց ժամանակի ընթացքում կպարզվի»։

Серж Саргсян: Думаю, задача заключалась именно в недопущении моего выезда из страны
«Я приобрел билеты, чтобы 8 ноября выехать за границу на 8-9 дней и затем вернуться, однако произошло то, что произошло», – заявил третий президент Армении Серж Саргсян в прямом эфире подкаста «Имнемними» («Imnemnimi») 7 ноября, комментируя избранную ему меру пресечения в виде запрета на выезд из страны.
Он напомнил, что прокуроры подали ходатайства по мере пресечения, однако суды вновь отклонили их. «Но поздно вечером сообщили, что по другому уголовному делу Следственный комитет вызывает меня на допрос.
Мы договорились, чтобы допрос состоялся не ночью, а утром следующего дня. Естественно, я явился на этот допрос, после чего мне избрали меру пресечения», – рассказал Серж Саргсян.
По его словам, речь идет не о новом уголовном деле: оно было возбуждено еще в 2019 году.
«Однако в том деле был один эпизод, который, если бы следственные органы или прокуратура сочли достоверным, они могли бы включить в основное дело и направить в суд. Но поскольку давший показания во время очной ставки отказался от своих показаний, объяснив, что переводчик допустил ошибку, тогда, вероятно, пришли к выводу, что этот эпизод включать не стоит. То есть нового уголовного дела пока нет», – пояснил бывший президент.
Отвечая на вопрос, означает ли это, что суть проблемы заключается именно в недопущении его выезда из страны, Серж Саргсян ответил: