«Ինչո՞ւ պետք է շեշտեն». Փոխնախարարի պարզաբանումը՝ Ղազախստանից բերված 4-րդ դասի ցորենի մասին
«Եթե ներկրվում է այդ կարգի ցորեն, ուրեմն նշանակում է, որ այդ կարգի ցորեն էլ է պետք Հայաստանին։ Ի՞նչ կա այդտեղ»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց էկոնոմիկայի փոխնախարար  Էդգար Զաքարյանը պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ է Ղազախստանից Հայաստան ներմուծվում 4-րդ դասի ցորեն և ինչո՞ւ նախարարությունը չէր ասել։
Նա ինքը հարցադրում արեց, թե մինչև այդ ինչ-որ մեկը կա՞րգ է ներկայացրել. «Լուրջ, որտե՞ղ է գրված։ Իհարկե, ներկայացված չէ,  ասել են՝ ցորեն է գալիս։ Իսկ այդ ցորենը դիվերսիֆիկացիայի ենթակա չի՞։ Ցորենը ցորեն չի՞, կենդանին, որ ուտում է, հետո մեզ ինչ-որ բան չի՞ տալիս՝ կաթ կամ յուղ։
Ընդհանրապես, եթե ճանապարհները դիվերսիֆիկացվում են, դա լավ է, հիմա թե այսօր անասնակեր է եկել, վաղն էլ կգա բարձրակարգ ցորե՞ն, դա էլ արդեն կյանքը ցույց կտա։ Բայց պարզ է չէ՞, որ եթե ճանապարհները դիվերսիֆիկացվում են, նշանակում է, որ պետությունը բացվում է, լավ է՝ հնարավոր է գնիջեցում լինի»։
Էկոնոմիկայի փոխնախարարը չի հասկանում, թե ինչո՞ւ պետք է շեշտեին, որ գալիս է անասնակեր. «Տենց, դա էլ 4-րդ կարգ է եկել»։
Նա հայտարարեց, որ ի սկզբանե բոլորն ասել են, որ հացի խնդիր չկա. «Սոված չենք եղել, չենք լինի, բայց ճանապարհների դիվերսֆիկցիան կարևոր բան է»։

Почему пшеница для кормов? Замминистра экономики объяснил поставки из Казахстана
«Если ввозится пшеница такого класса, это означает, что Армении нужна пшеница именно такого класса. Что в это такого?» – заявил журналистам в парламенте 11 ноября заместитель министра экономики Эдгар Закарян на вопрос, почему министерство изначально не уточняло, что партия из Казахстана состоит из пшеницы 4 класса, предназначенной для животного корма.
«Было сказано, что будет доставлена пшеница, разве кто-то говорил о классе зерна? А что разве поступила не пшеница? В вопросе ввозимой пшеницы речи о диверсификации быть не может?  Разве животное, которое ее ест, не дает нам что-то – молоко или масло?
В целом, если дороги диверсифицируются, это хорошо. Сегодня доставлено кормовое зерно, завтра привезут высококачественную пшеницу. Это уже жизнь покажет. Но разве не очевидно, что если диверсифицируются дороги, то открывается страна? И это хорошо. Возможно, упадут цены», – сказал он.
По его словам, зерно, доставленное в Армению из России железнодорожным транспортом, соответствует высокому качеству, тогда как поставки из Казахстана относятся к четвертому классу.