«Սրբազան» պայքարի» գործով արդեն 5 ամիս անազատության մեջ գտնվող Լիդիա Մանթաշյանի կալանքը վերացվեց։
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվեց վարչական հսկողություն, բացակայելու արգելք և գրավ 2 միլիոն 500 հազար դրամի չափով:
Նշենք, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում, դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, «18 արդարների» գործով դատական նիստի մեկնարկին դատավարության մասնակիցները՝ ամբաստանյալները, նրանց պաշտպանները դատարանին առաջարկեցին առաջնահերթ քննարկել Լիդյա Մանթաշյանի խափանման միջոցի հարցը։
Հիշեցնենք, որ Լիդյա Մանթաշյանը կալանավորվել է հունիսի 26-ին, իսկ օգոստոսի 20-ին նրա կալանքի ժամկետը երկարաձգվել էր երեք ամսով։ Նոյեմբերի 20-ին դատարանի որոշմամբ նրա կալանքի ժամկետը երկարաձգվեց ևս երեք ամսով։ Օրեր անց դատարանը փոխեց Լ. Մանթաշյանի խափանման միջոցը։
Դատարանում ներկաները ծափահարություններով ողջունեցին Լիդյա Մանթաշյանի կալանքը վերացնելու որոշումը։ Իսկ Լիդյան ասաց. «Սիրելի մարդիկ, ազատագրական պայքարը շարունակվում է։ Սա ձեր հաղթանական է։ Շնորհակալություն բոլորին աջակցելու համար»։

Дело «Священной борьбы»: суд отменил арест Лидии Манташян
В качестве меры пресечения в отношении Манташян избраны административный надзор, подписка о невыезде и залог в размере 2 млн 500 тыс. драмов.
Отметим, что в суде общей юрисдикции первой инстанции города Еревана под председательством судьи Карена Фархояна в начале судебного заседания по делу 18 представителей движения «Священная борьба» участники процесса – обвиняемые и их защитники – предложили суду в приоритетном порядке рассмотреть вопрос о мере пресечения Лидии Манташян.
Напомним, что Лидия Манташян была арестована 26 июня, а 20 августа срок ее содержания под стражей был продлен на три месяца. 20 ноября по решению суда срок ее ареста был продлен еще на три месяца. Спустя несколько дней суд изменил меру пресечения в отношении Л. Манташян.