Անտառային հրդեհների հետևանքով բազմաթիվ վայրի կենդանիներ լքել են իրենց բնական միջավայրը և կարող են հայտնվել բնակելի հատվածներին մոտ. Նախարար
09:18 28/11/2025
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը այցելել է Տավուշի մարզ` ծանոթանալու վերջին օրերին «Դիլիջան» ազգային պարկում ու հարակից տարածքներում տեղի ունեցած հրդեհների հետևանքներին
Հ.Մաթևոսյանը բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կառավարման պատասխանատուներին հանձնարարել է ուժեղացնել բնակչության շրջանում իրականացվող իրազեկման ու բացատրական աշխատանքները՝ կանխարգելման միջոցառումների արդյունավետությունն առավել բարձրացնելու համար։
«Բացի հակահրդեհային կանոնների խստագույն պահպանման անհրաժեշտությունը, մենք կանգնած ենք մեկ կարևոր խնդրի առաջ ևս․ անտառային հրդեհների հետևանքով բազմաթիվ վայրի կենդանիներ լքել են իրենց բնական միջավայրը և կարող են հայտնվել համայնքներին կամ բնակելի հատվածներին մոտ»,-նշել է նախարար Մաթևոսյանը:
Նախարարը այցելել է նաև հրդեհաշիջման աշխատանքների համար ստեղծված օպերատիվ արձագանքման շտաբ:
ՇՄ նախարարությունից հայտնում են, որ գույքագրված խնդիրներին հնարավոր սեղմ ժամկետում կտրվեն լուծումներ:

Министр: В результате лесных пожаров многочисленные дикие животные покинули свою естественную среду обитания
12:36 28/11/2025
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян посетил Тавушскую область, чтобы ознакомиться с последствиями пожаров, бушевавших в последние дни в национальном парке «Дилижан» и прилегающих территориях.
Как сообщают из министерства, Матевосян поручил ответственным за управление особо охраняемыми природными территориями усилить информационно-разъяснительную работу среди населения в целях  максимального повышения эффективности профилактических мер.
«Помимо необходимости строгого соблюдения правил пожарной безопасности, мы сталкиваемся с еще одной важной проблемой: в результате лесных пожаров многочисленные дикие животные покинули свою естественную среду обитания и могут появиться вблизи общин или жилых кварталов», – отметил Матевосян.
Как отмечается, Амбарцум Матевосян также посетил штаб оперативного реагирования, созданный для тушения пожаров.
В ведомстве уверяют, что для перечисленных проблем в кратчайшие сроки будут найдены решения.
Отметим, Спасательная служба МВД Армении ранее передала: по состоянию на 18:35 27-го ноября, благодаря оперативным и скоординированным мероприятиям спасательной службы МВД, пожары, вспыхнувшие в лесных массивах, на поворотах Дилижана и возле санатория «Горная Армения» полностью потушены. Пожарные-спасатели установили дежурство.