Տիրադավները ստեղծել են մի վիճակ, որը Հայ եկեղեցում աննախադեպ է գեթ վերջին 200 տարում. Միքայել և Բագրատ Սրբազանների նոր հայտարարությունը
14:51 01/12/2025
Նախօրեին կալանավայրում գտնվող սրբազաններ Միքայել արք․ Աջապահյանն ու Բագրատ արք․ Գալստանյանի հայտարարություն էին տարածել 9 եպիսկոպոսների առաջին հայտարարությանը ծանոթանալուց և նրանց՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո։
Այսօր սրբազանների երկրորդ հայտարարությունն են տարածել, որը հաջորդել է 10 սրբազանների երկրորդ հայտարարությանը, որը հրապարակել է «Հրապարակը».
«Նոյեմբերի 27-ին հրապարակված հայտարարությունից հետո բեմականացված խայտառակությունը, ինչպես նաեւ հաջորդող զարգացումները մեզ ստիպում են խոր ցավով կատարել հետեւյալ արձանագրումները․
ա/ Մայր Աթոռի եպիսկոպոսաց դասի 57 անդամներից 10-ը պաշտոնապես հայտարարել են, որ իրենք այլեւս չեն ցականում մաս կազմել մեր եղբայրության, ուստի մենք ճանաչում ենք իրենց խորթ եւ օտար, որոնց նկատմամբ, ցավոք, 20-ից 40 տարի եղբայրական զգացումներ ենք տածել՝ ինչը բազմիցս ապացուցել ենք գործով եւ խոսքով․ որոշումը ձերն է եղել՝ մեզ չմեղադրեք։․․․
բ/ Կատարվածը վերին աստիճանի նենգ եւ տիրադավ դավաճանություն է՝ դավադրաբար եւ ստորաբար, ինչը խորշելի է անգամ աշխարհականների, էլ ուր մնաց բարձրաստիճան հոգեւորականների պարագայում։ Իրենք կարող էին ամեն ինչ անել բացեիբաց՝ եկեղեցական ատյաններում, արտահայտելով իրենց դժգոհությունն ու պահանջները, մինչեւ անգամ վերջնագիր ներկայացնելով Վեհափառ Հայրապետին, սակայն գերադասել են գործել գաղտագողի եւ թաքուն՝ իբրեւ շարքային դավադիրներ։
գ/ Նրանցից յուրաքանչյուրը մեր աչքերի առջեւ եւ ներկայությամբ առիթը եւ հնարավորությունը չի փախցրել քծնելու եւ շողոքորթելու Վեհափառ Հայրապետին, ում հայրական խնամքը վայելելով բարձրագույն կոչումներ եւ պաշտոններ են ստացել եկեղեցում՝ բացարձակ անարժան լինելով զբաղեցրած դիրքին, ինչի խոսուն վկայությունն է իրենց քստմնելի արարքը։ Եթե Վեհափառը սխալվել է որեւէ բանում փաստորեն դա եղել է իրենց նկատմամբ ունեցած վստահությունը, նրանց գործած բազմաթիվ եւ զանազան մեղքերը իր վրա վերցնելով՝ հայրական հոգածության ներքո պահելով նրանց։
դ/ Տիրադավներից առնվազն 6-ը մասնակցել են 1999 թ Ազգային եկեղեցական ժողովին եւ հայտնապես քվեարկել են օրվա Վեհափառ Հայրապետի օգտին, ինչի մասին եւ հպարտորեն հայտարարել են 26 տարի շարունակ՝ նաեւ չմոռանալով ծաղրել այն հոգեւորականներին, ովքեր ընտրության իսկ չմասնակցելով երբեւիցե դրական են արտահայտվել ասպարեզում եղած այլ թեկնածուների նկատմամբ։
ե/ Մյուս 4 տիրադավները ուսանողությունից մինչեւ աբեղայություն եւ եպիսկոպոսություն վայելել են Հայրապետի խնամքը, ինչի շնորհիվ առաջխաղացման են հասել նույն Հայրապետի ձեռամբ՝ արժանանալով եպիսկոպոսական օծման եւ ձեռնադրության։ Սա խոսում է իրենց կերպարի մասին։
զ/ Կարելի է, հարկավոր է, գուցե եւ պետք է ամեն ինչում չհամաձայնել Վեհափառ Հայրապետի հետ, ինչը իրենք երբեք չեն արել անցնող 26 տարիներին եւ դեռ հակառակը՝ սողացել են, մինչ մենք դա արել ենք բազմիցս՝ մեզ ենթարկելով Հայրապետի հանդիմանությանն ու դժգոհությանը։ Այսու, 26 տարվա շարունակական քծնանքից հետո գլխակորույս սողալը անպատկառ եւ հայրենադավ իշխանավորների առջեւ՝ իրենց կաշին ինչ- որ բաներից փրկելու համար եւ ինչ-որ անորոշ «սկզբունքներ» պաշտպանել երկրի թիվ 1 անսկզբունքայինի հետ՝ ինքնաոչնչացում է։ Հիրավի նմանը նմանին է գտնում, տիրադավը՝ հայրենադավին, հուդաները՝ նիկոլայիդներին։
է/ Տիրադավները ստեղծել են մի վիճակ, որը Հայ եկեղեցում աննախադեպ է գեթ վերջին 200 տարում։ Ուստի անհրաժեշտ է աննախադեպ պատասխան եւ արձագանք․․ խոտորնակին՝ խոտորնակ, ինչպես ասում է ժողովրդական իմաստնությունը։
Խնդրում և առաջարկում ենք Վեհափառ Հայրապետին․
1․ Դադարեցնել հերձվածող և անհնազանդ առաջնորդների պաշտոնավարումը, ովքեր իրենց վարքով արդեն իսկ կայացրել են իրենց դատավճիռը։
2․ Անմիջապես նոր առաջնորդներ նշանակել տվյալ թեմերում։
3․ Հրավիրել եպիսկոպոսաց ժողով՝ ապահովելով մեր երեք սրբազանների մասնակցությունը կամ՝ մեր ազատությունից հետո։
4․ Եպիսկոպոսաց ժողովից հետո կարելի կլինի գումարել Ազգային եկեղեցական ժողովը։
Դիմում ենք տվյալ թեմերի քահանաներին՝ դուք պարտավոր եք այլեւս չենթարկվել ձեր հերձվածող առաջնորդներին եւ վայրկյան առաջ հավատարմություն հայտնել Վեհափառ Հայրապետին եւ ենթարկվել Նորին Սրբության տնօրինություններին։
ը/ Եւ վերջում ուզում ենք հույս հայտնել, որ տիրադավներից ոմանք կգնան Պետրոսի ճանապարհով եւ դառն լացով կփորձեն զղջմամբ գեթ հոգեւորական մնալ, մինչ մյուսներին սպասում է Հուդայի ճակատագիրը։
Քահանայք եւ ժողովուրդք, փարված մնացեք մեր Սուրբ եկեղեցուն եւ հավատարիմ հայոց օծյալ Հայրապետին։ Մեզ բոլորիս համար փորձության եւ փորձվելու ժամ է։ Չարը մռնչում է՝ կլանելու յուրաքանչյուրիս եւ բոլորիս միասին։ «Մեր միջից ելան սրանք, բայց մեզնից չէին, որովհետեւ եթե մեզնից լինեին, ապա մեր մեջ էլ կմնային։ Բայց մեզնից ելան, որպեսզի հայտնի լիներ, որ սրանք ամենքը մեզնից չեն» (Ա Հովհ․ Բ։ 12)։
«Հոգով ջերմեռանդ եղեք, Տիրոջը ծառայեք, հույսով ուրախացեք, նեղությանը համբերեք, հարատեւ աղոթեք․․․Մի պարտվիր չարից, այլ բարիով հաղթիր չարին» (Հռոմ․ ԺԲ։ 11-13, 21)։
Հ․ Գ․ Աստված մի արասցե, որ մի օր պարզվի, որ տիրադավները դերակատարություն են ունեցել նաեւ մեր եւ Մկրտիչ սբազանի ազատազրկման հարցում, ինչում կասկածելու բոլոր հիմքերն առկա են»։

Архиепископы Баграт и Микаел: Предатели создали ситуацию, беспрецедентную в жизни Армянской Церкви – по меньшей мере, за последние 200 лет
17:37 01/12/2025
Находящиеся под стражей предстоятель Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Микаел Аджапахян и лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян, после ознакомления с первым заявлением 9 епископов ААЦ от 27 ноября и их встречи с Николом Пашиняном, также выступили с заявлением.
Сегодня архиепископы Баграт Галстанян и Микаел Аджапахян выступили со вторым заявлением. Оно сделано после того, как 29 ноября десять иерархов выступили с новым заявлением, призвав Католикоса добровольно отречься от престола и обвинив его в действиях, несовместимых, по их словам, с миссией главы Церкви.
Архиепископы Баграт Галстанян и Микаел Аджапахян в этой связи отметили:
«Инсценированный позор, с которым мы столкнулись после заявления, опубликованного 27 ноября, а также последующие события вынуждают нас с глубокой скорбью сделать следующие констатации:
а) 10 из 57 членов епископского класса Первопрестольного Св.Эчмиадзина официально заявили, что они больше не желают быть частью нашего братства, посему мы признаем их чуждыми и чужими. К сожалению, по отношению к ним на протяжении 20-40 лет мы испытывали братские чувства, что многократно доказывали словом и делом. Решение было вашим, нас не обвиняйте…
б) Совершенное является в крайней степени подлым и гнусным предательством… Они могли бы все сделать открыто – в церковных инстанциях, выражая свое недовольство и требования, представив даже ультиматум Святейшему Патриарху, но они предпочли действовать тайно и скрытно, как рядовые заговорщики.
в) Каждый из них на наших глазах и в нашем присутствии не упускал случая польстить и угодить Святейшему Патриарху, под отеческим попечением которого они получили самые высокие звания и должности в церкви, будучи совершенно недостойными занимаемых ими должностей, о чем красноречиво свидетельствуют их постыдные поступки. Если в чем-то и можно упрекнуть Его Святейшество, то, по сути, это лишь в доверии, которое он оказывал этим людям, принимая на себя их многочисленные и разнообразные проступки и, проявляя отеческую заботу, оберегая их.
г) По меньшей мере, 6 из предателей принимали участие в Национально-церковном соборе 1999 года и открыто проголосовали за избрание архиепископа Гарегина Нерсисяна Верховным Патриархом и Католикосом всех армян, о чем они с гордостью заявляли на протяжении 26 лет – не забывая при этом высмеивать тех священнослужителей, которые, даже не участвуя в выборах, когда-то положительно отзывались о других кандидатах.
д) Другие четверо предателей – от студенчества до сана архимандрита и епископства – пользовались покровительством Католикоса, благодаря чему продвигались вперед именно Его рукой, удостоившись епископской хиротонии. Это многое говорит об их нравственном облике
е) Можно, нужно и, возможно, следует не во всем соглашаться с Католикосом, чего они сами никогда не делали за прошедшие 26 лет. Напротив – пресмыкались, тогда как мы неоднократно выражали несогласие и подвергались его замечаниям и недовольству. И вот теперь, после 26 лет непрерывной лести, столь стремительное пресмыкание перед бесстыдными и предательскими властями – лишь бы спасти собственную шкуру под предлогом защиты каких-то размытых „принципов” вместе с человеком, для которого принципов не существует, – это самоуничтожение. Воистину, подобное притягивает подобное…
ж) Предатели создали ситуацию, беспрецедентную в жизни Армянской Церкви, по меньшей мере, за последние 200 лет. Следовательно, необходим беспрецедентный ответ.
Просим и предлагаем Святейшему Патриарху:
1. прекратить полномочия непокорных предстоятелей, вынесших себе приговор собственным поведением;
2. назначить новых предстоятелей в данных епархиях;
3. созвать Епископское собрание, обеспечив наше участие, или после нашей свободы;
4. после этого собрания можно созвать Национально-церковный собор.
Обращаемся к иереям этих епархий: вы обязаны больше не подчиняться своим предстоятелям и заявить о своей верности Святейшему Патриарху».