Նարեկն ու Վազգենը քաղաքական որոշմամբ են կալանավորված, Միհրանի վրա քաղաքական որոշմամբ են հարձակվել. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
11:30 17/12/2025
«AntiFake կայքի հիմնադիր, հանրային գործիչ Նարեկ Սամսոնյանի ու «Իմնեմնինի» փոդքաստի համահեղինակ Վազգեն Սաղաթելյանը քաղաքական որոշմամբ են կալանավորված։ Հանրային գործիչ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրանի Հակոբյանի վրա քաղաքական որոշմամբ են հարձակվել և նույն այդ որոշմամբ էլ Նիկոլի հանցագործ կամակատարներն ազատ են արձակվել դատարանից»,- նշում է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
«Երկու դեպք եմ նկարագրում, երկուսն էլ հանրային մեծ հնչեղություն ունեցող։
ա) AntiFake կայքի հիմնադիր, հանրային գործիչ Նարեկ Սամսոնյանն ու «Իմնեմնինի» փոդքաստի համահեղինակ Վազգեն Սաղաթելյանը արդեն ավելի քան մեկ ամիս կալանավորված են շինծու քրեական գործով։ Նրանց վրա խուլիգանության հոդված է դրված՝ Սամսոնյանի դեպքում զուտ նրա համար, որ եթերում օգտագործել է «հետույք» բառը։
բ) Նույն խուլիգանական հոդվածը դրված է նաև այն տակաքների վրա, ովքեր Նիկոլի հրահանգով հանցավոր խումբ են ձևավորել, կեղծ պետհամարանիշներ օգտագործել, դիմակավորվել ու օրը ցերեկով մեջքից հարձակվել հանրային-քաղաքական գործիչ Միհրան Հակոբյանի վրա։ Նիկոլի այս ստրուկները, ինչպես գիտեք, ազատության մեջ են։
Հիմա՝ մի կողմից «հետույք» բառի օգտագործում, մյուս կողմից՝ հանցավոր խմբի ձևավորում ու հարձակում նախկին պատգամավորի վրա։ Մի դեպքում երկու ամիս կալանք, մյուս դեպքում՝ ազատություն։
Կասեք անտրամաբանակա՞ն է սա։ Անարդար կամ անբարոյակա՞ն։ Ոչ։ Այս ամենի թե՛ «տրամաբանությունը», թե՛ «արդարությունը» և թե՛ «բարոյականությունը» մեկ անուն ունեն՝ քաղաքական որոշում։
Նարեկն ու Վազգենը քաղաքական որոշմամբ են կալանավորված։ Միհրանի վրա քաղաքական որոշմամբ են հարձակվել և նույն այդ որոշմամբ էլ Նիկոլի հանցագործ կամակատարներն ազատ են արձակվել դատարանից։ Նիկոլի քաղաքական որոշումն է հետապնդել բոլոր ընդդիմախոսներին՝ ոմանց կալանավորելով, ոմանց հետապնդելով, ոմանց վրա էլ վարժեցված շներ քսի տալով»։

Грант Мелик-Шахназарян: Нарек и Вазген арестованы по политическому решению, на Миграна было совершено нападение также по политическому решению
12:31 17/12/2025
«Основатель сайта AntiFake, общественный деятель Нарек Самсонян и соавтор подкаста „Imnemnimi” Вазген Сагателян арестованы по политическому решению. На общественного деятеля, бывшего депутата Национального Собрания Миграна Акопяна было совершено нападение также по политическому решению, и тем же самым решением преступные приспешники Никола были освобождены в зале суда», – написал политолог, руководитель аналитического центра «Восканапат» Грант Мелик-Шахназарян в своем Telegram-канале.
«Описываю два случая, оба – получившие широкий общественный резонанс.
а) Основатель сайта AntiFake, общественный деятель Нарек Самсонян и соавтор подкаста „Imnemnimi” Вазген Сагателян уже более месяца находятся под арестом по сфабрикованному уголовному делу. Им вменяется статья о хулиганстве – в случае Самсоняна лишь за то, что в эфире он употребил слово „задница“.
б) Та же самая статья о хулиганстве вменяется и тем подонкам, которые по указанию Никола сформировали преступную группу, использовали поддельные государственные номера, замаскировались и среди бела дня напали со спины на общественно-политического деятеля Миграна Акопяна. Эти рабы Никола, как вам известно, находятся на свободе.
Итак: с одной стороны, употребление слова „задница“, с другой – создание преступной группы и нападение на бывшего депутата. В одном случае – два месяца ареста, в другом – свобода.
Скажете, это нелогично? Несправедливо или аморально? Нет. У всей этой „логики“, „справедливости“ и „морали“ есть одно название – политическое решение.
Нарек и Вазген арестованы по политическому решению. На Миграна было совершено нападение также по политическому решению, и тем же самым решением преступные приспешники Никола были освобождены в зале суда. Политическое решение Никола – преследовать всех оппонентов: одних – заключая под стражу, других – преследуя, а на третьих – натравливая обученных псов», - отметил он.