ՍԱՏՄ ֆոկուսը. Ղազախստանից բերում են 4-րդ կարգի ցորեն ու վերածում 3-րդ կարգի
Այսօր Սննդամթերքի տեսչական մարմինը, արձագանքելով լրագրող Նաիրի Հոխիկյանի՝ ալյուրի մասին գրառմանը, մի ուշագրավ հայտարարություն ու բացահայտում է արել։
«Որակի ցուցանիշների փորձարկումների շրջանակում՝ ըստ սպիտակուցի զանգվածային մաս, սոսնձանյութի քանակություն, խոնավություն և զգայաբանական (գույն, հոտ) ցուցանիշների, Ռուսաստանի Դաշնության նմուշը համապատասխանել է 2-րդ, իսկ Ղազախստանի Հանրապետության նմուշը՝ 3-րդ կարգի ցորենին»,-հայտնել է տեսչական մարմինը։
Հիշեցնենք, որ ղազախական ԶԼՄ-ներնը գրել էին, 15 վագոնով Հայաստան արտահանած 1000 տոննա ցորենը 4-րդ կարգի է, «որը կարող է օգտագործվել ինչպես ընդհանուր նշանակության ալյուրի, այնպես էլ համակցված կերերի արտադրության համար»։ Ցածրորակ ալյուրի ներկրման շուրջ բավականին թեժ քննարկումներ ծավալվեցին Հայաստանում, մարդիկ քննադատեցին կառավարությանը՝ նման որակի նման ծավալի հացահատիկը շուրջ բարձրացրած աղմուկի, գերագնահատման համար։
Պարզվում է, այդ ցածր սորտի ցորենը, ՍԱՏՄ ձեռքի տակով անցնելուց հետո բարձր հատկանիշներ է ձեռք բերել ու «բարելավվել» իր դիրքերն ու որակները։ Սա բազմաթիվ հարցեր է առաջացրել «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանի մոտ։
«ՍԱՏՄ տարածած այս հաղորդագրությունը գիտելիքի պակասի ու ինքանվստահության մասին է։ Նման արդյունքներ ստացած իրեն հարգող լուրջ կառույցն առնվազն պետք է ընկներ մտածմունքների մեջ։ Եթե ղազախական կողմը պաշտոնապես հայտարարում է, որ արտահանել է 4-րդ կարգի ցորեն, դա նշանակում է, մենք պետք է հասկանանք, այդ հացահատիկը համապատասխանո՞ւմ է չորրորդ կարգի հատկանիշներին։ Լավագույն դեպքում ներկրված հացահատիկը կարող է լինել 4-րդ կարգի, վատագույն դեպքում՝ 5-րդ կարգի։ Բայց չգիտես ինչպես հրաշք է տեղի ունենում, 4-րդ կարգի ցորենը, երբ հասնում է Հայաստան, դառնում է 3-րդ կարգի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց փորձագետը։
Նա վստահ է, եթե ղազախներն իմանան իրենց 4-րդ կարգի ցորենը Հայաստանում դառնում է 3-րդ կարգի, բոլոր արտահանումները կկազմակերպեն Հայաստանի միջոցով, քանի որ 3-րդ կարգի ցորենն անհամեմատ ավելի թանկ է։
ՀԿ նախագահը վստահ է, պրոֆեսիոնալ մոտեցման դեպքում փորձաքննության արդյունքները հրապարակած կառույցը պետք է հասկանար, թե ինչն են սխալ արել՝ նմուշառո՞ւմն են սխալ արել, փորձարկման ցուցանիշնե՞րն են թերի ընտրել, թե՞ մեկ այլ պատճառ կա։ Թե ինչի հետևանքով է այդ ցորենը դարձել որակյալ Հայաստանում, Պիպոյանն ասել չի կարող, բայց շատ ավելի տարօրինակ մի բան է նկատել։
«Ներմուծվող ապրանքների լաբարոտար փորձաքննությունը չի իրականացնում պետական լաբորատորիան, դա իրականացնում են մասնավոր լաբորատորիաները։ Սակայն կցված փաստաթղթերից երևում է, որ փորձաքննությունն արվել է պետական լաբորատրիայում։ Հետևաբար, կարելի է պնդել, որ ղազախական ցորենի փորձաքննությունն իրականացվել է ոչ թե սահմանային վերահսկողության շրջանակում, այլ ուրիշ ընթացակարգով, գուցե հանրային բողոքներն ու դժգոհությունները հաշվի առնելով են փորձաքննություն իրականացրել։ Բայց ստուգումն ուղիղ ապացույցն է այն բանի, որ սահմանային հսկողություն չի իրականացվել»,-մանրամասնեց նա։
Բ. Պիպոյանը պնդում է՝ ՍԱՏՄ-ն պետք է պարզաբանի, թե ինչու է այդ փորձաքննությունն իրականացրել պետական լաբորատորիան և ինչ ընթացակարգով,
«Սա ընթացակարգի շեղում է, որը հարցեր է առաջացնում։ Օրինակ, ներկրված ցորենի նմուշառումն իրականացվել է սահմանի՞ն, թե՞ ներկրելուց հետո։ Ի վերջո հարց է ծագում, Ադրբեջանի տարածք մտնելով ու դուրս գալով ապրանքն իր ռիսկայնությունը փոխո՞ւմ է, թե՞ ոչ։ Եթե այն ռիսկայանությունը փոխում է, մենք պետք է սահմանին հսկենք, իրականացնենք սահմանային հսկողություն, այդ պարագայում ՍԱՏՄ-ն հրապարակած կլիներ մասնավոր լաբորատորիայի կողմից իրականացրած փորձաքննության արդյունքները, ոչ թե պետական լաբորատորիայի»։
ՀԿ նախագահը նաև ուշադրություն է հրավիրում փաստին, որ պետական, տեսչական մարմինները շատ հաճախ արձագանքում են ոչ թե պրոֆեսիոնալ, ճիշտ, այլ խոցելի հարցադրումներին՝ ուրախանալով, որ ասելու բան գտան։
«Մենք չպետք է թույլ տանք, որ մոլորեցնեն հասարակությանը։ Նորից կրկնում եմ հարցերը՝ ինչպե՞ս է ստացվում, որ 4-րդ կարգի ցորենը գալիս է Հայաստան ու դառնում 3-րդ կարգի։ Կներեք, ղազախներն ապո՞ւշ էին, չէի՞ն հասկանում, որ էժան ապրանքի անվան տակ թանկ ապրանք են առաքել։ Ինչո՞ւ է այդ ցուցանիշները ստուգել պետական լաբորատորիան, արդյո՞ք բոլոր ցուցանիշներով է ցորենը ենթարկվել փորձաքննության, որոնք սահմանված են կանոնակարգերով՝ և որակական, և անվտանգության։ Ինչպե՞ս են ընտրվել փորձաքննվող ցուցանիշները։ Եթե բոլորը չեն ընտրել, ինչո՞ւ չեն ընտրել։ Այս հարցադրումներին թող պատասխանի լիազոր մարմինը, որպեսզի կարողանանք անել ոչ թե ենթադրություններ, այլ փաստահեն պնդումներ»,-ընդգծեց Բաբկեն Պիպոյանը։

Фокус от Инспекционного органа: как импортированная из Казахстана в Армению пшеница 4-го класса превращается в зерно 3-го класса
17:14 23/12/2025
Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армения, отреагировав на запись журналиста Наири Охикяна про муку, сделала любопытное заявление и открытие.
«В рамках тестирования показателей качества – по массовой доле белка, количеству клейковины, влажности и органолептическим показателям (цвет, запах) – образец из Российской Федерации соответствовал пшенице 2-го класса, а образец из Республики Казахстан – пшенице 3-го класса», – сообщил Инспекционный орган.
Напомним, национальный зерновой оператор Казахстана ранее сообщал, что партия (15 вагонов с общим объемом порядка 1000 тонн) состоит из «продовольственной пшеницы 4 класса, которая может применяться как для производства муки общего назначения, так и комбикормов». В Армении разгорелась жаркая дискуссия о поставках низкокачественной пшеницы: люди критиковали правительство за ажиотаж вокруг такого объема и качества зерна.
Оказалось, что эта низкосортная пшеница после проверки Инспекционного органа «улучшила свои характеристики» и «повысила свой класс», что вызвало множество вопросов у председателя общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкена Пипояна.
«Распространенное Инспекционным органом упомянутое сообщение – о дефиците знаний и самоуверенности. Уважающая себя серьезная структура после получения подобных результатов должна была, как минимум, задуматься. Если казахстанская сторона официально заявляет, что экспортировала пшеницу 4-го класса, значит, мы должны понять, соответствует ли зерно характеристикам четвертого класса. В лучшем случае, импортированное зерно может быть 4-го класса, в худшем – 5-го. Но, непонятно как, происходит чудо: пшеница 4-го класса, попадая в Армению, превращается в зерно 3-го класса», – заявил эксперт в комментарии для Panorama.am.
Он уверен: если казахи узнают, что их пшеница 4-го класса в Армении становится пшеницей 3-го класса, все поставки будут организовываться через Армению, так как пшеница 3-го класса значительно дороже.
По мнению Пипояна, профессиональный подход требовал бы от Инспекционного органа понимания того, что было сделано не так: неправильная выборка образцов, неполный набор показателей для тестирования или иная причина. Почему же пшеница стала качественной в Армении, он не может сказать, но отметил еще один странный факт.
«Лабораторная экспертиза импортируемых товаров не проводится государственной лабораторией, ее выполняют частные лаборатории. Однако из прилагаемых документов видно, что анализ проводился государственной лабораторией. Следовательно, можно утверждать, что экспертиза казахстанской пшеницы проводилась не в рамках пограничного контроля, а по иной процедуре, возможно, с учетом общественного недовольства. Но сама проверка – прямое доказательство того, что пограничный контроль не осуществлялся», – пояснил он.
Б. Пипоян подчеркнул, что Инспекционный орган должен объяснить, почему данная экспертиза проводилась государственной лабораторией и по какой процедуре.
«Это нарушение процедуры, что вызывает вопросы. Например, где проводилось взятие образцов импортируемой пшеницы – на границе или после ввоза? В конечном счете, возникает вопрос: изменяется ли риск при проходе товара через территорию Азербайджана? Если риск изменяется, нужно проводить пограничный контроль, и тогда Инспекционный орган опубликовал бы результаты экспертизы, проведенной частной лабораторией, а не государственной», – отметил он.
Глава общественной организации также обратил внимание на то, что государственные, инспекционные органы часто реагируют не на профессиональные и правильные, а лишь на уязвимые запросы, радуясь возможности что-то сказать.
«Мы не должны позволять вводить общество в заблуждение. Повторяю вопросы: как так происходит, что пшеница 4-го класса, попадая в Армению, превращается в пшеницу 3-го класса? Разве казахи не понимали, что под видом доступного товара они поставляют дорогой? Почему проверку проводила государственная лаборатория и были ли исследованы все показатели, установленные нормативами, как по качеству, так и по безопасности? Как выбирались показатели для тестирования? Если не все выбраны, почему? Пусть на эти вопросы  ответит уполномоченный орган, чтобы мы могли делать не предположения, а основанные на фактах выводы», – подчеркнул Бабкен Пипоян.