Աշխարհիկ պետության վախճանը. Փաշինյանի «պետական» աղանդը. Սուրենյանց
Սուրբ Աստվածածին Կաթողիկե եկեղեցու բակում «Ուխտերթի» ավարտին արված հայտարարությամբ Նիկոլ Փաշինյանը փաստացի հատել է այն սահմանագիծը, որը Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ հստակ գծված է աշխարհիկ պետության և կրոնական ինստիտուտի միջև»,- նշել է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Ըստ նրա, Փաշինյանի՝ «Եկեղեցին և պետությունն այլևս իրար հետ են» ձևակերպումը ոչ թե հուզական կամ խորհրդանշական արտահայտություն է, այլ հստակ քաղաքական բովանդակություն ունեցող հայտարարություն, որը կասկածի տակ է դնում աշխարհիկ պետության հիմնարար սկզբունքը։
«Աշխարհիկ պետությունը ենթադրում է ոչ թե եկեղեցու դեմ դիրքավորում, այլ պետական իշխանության ինստիտուցիոնալ չեզոքություն և միջամտության բացառում եկեղեցու ներքին կյանքին, կառավարմանը և ծիսական կարգին։ Այդ սկզբունքը խախտվում է այն պահից, երբ գործադիր իշխանության ղեկավարը հրապարակային կոչ է անում հավատացյալներին միջամտել պատարագների ընթացքին, ազդել հոգևոր սպասավորների վարքագծի վրա և եկեղեցական միջավայրում առաջ քաշել քաղաքական օրակարգից բխող պահանջներ։ Այս պարագայում խոսքը քաղաքական կարծիքի արտահայտման մասին չէ, այլ պետության կողմից կրոնական ինստիտուտի վրա ուղղակի ազդեցության փորձի։
Առավել մտահոգիչ է հայտարարության իրավական բաղադրիչը։ Կազմակերպված կերպով եկեղեցու ծեսերի վրա ազդեցություն գործադրելու կոչը հատում է իրավական թույլատրելիության սահմանը և մտնում այն դաշտ, որը քրեական օրենսգրքով դիտարկվում է որպես կրոնական կազմակերպության գործունեությանը կամ նրա ծեսերի իրականացմանը խոչընդոտում։ Նման կոչը, առավել ևս պետական բարձրագույն պաշտոնյայի շուրթերով, վտանգավոր նախադեպ է, քանի որ լեգիտիմացնում է իրավական առումով խնդրահարույց վարքագիծը։
Քաղաքական անպատասխանատվության մեկ այլ դրսևորում է Փաշինյանի պնդումը, թե Հայաստանի Առաքելական Եկեղեցին «օգտագործվում է որպես հենման կետ՝ Հայաստանի Հանրապետության դեմ գործելու համար»։
Առանց որևէ կոնկրետ երկրի, փաստի կամ ապացույցի մատնանշման՝ նման հայտարարությունը չի համապատասխանում պետական խոսքի նվազագույն չափանիշներին։ Պետության ղեկավարը չի կարող գործել ենթադրությունների և անանուն մեղադրանքների լեզվով՝ հատկապես ազգային հիմնարար ինստիտուտի հասցեին։
Ակնհայտ է նաև այս խոսույթի արտաքին քաղաքական ենթատեքստը։ ԵՄ քաղաքական շրջանակների առաջ իշխանությունը փորձում է իր հակաեկեղեցական գիծը ներկայացնել իբրև «հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքար»՝ շրջանառության մեջ դնելով կեղծ թեզ, թե ՀԱԵ-ն իբր արտաքին կենտրոնների, մասնավորապես Ռուսաստանի, ազդեցության գործիք է։ Այս թեզը, որը պարբերաբար կրկնվում է ՔՊ տարբեր ներկայացուցիչների խոսքում, ոչ միայն փաստարկված չէ, այլև վտանգավոր է պետական շահի տեսանկյունից, քանի որ ազգային ինստիտուտների վարկաբեկումը չի կարող փոխհատուցվել արտաքին քաղաքական հավաստիացումների դիմաց։
Այսպիսով, գործ ունենք համակարգային քաղաքական գծի հետ, որի նպատակը եկեղեցին գործադիր իշխանության քաղաքական օրակարգի մեջ ներքաշելն ու պետական վերահսկողության ենթարկելն է։ Դա հարված է Սահմանադրությանը, եկեղեցու ինքնավարությանը, հասարակական համերաշխությանը և պետական խոսքի ինստիտուցիոնալ արժանահավատությանը։
Խնդիրը դադարում է լինել քաղաքական վեճի առարկա՝ վերածվելով սահմանադրական կարգի պաշտպանության հիմնարար հարցի»,- գրել է Ս. Սուրենյանցը։

Сурен Суренянц: Конец светского государства – «государственная» секта Пашиняна
«Своим заявлением после завершения «паломнического шествия» во дворе Церкви Святой Богородицы Катогике в Ереване 6 января Никол Пашинян, фактически, перешел границу, которая Конституцией Республики Армения четко проведена между светским государством и религиозным институтом», – отметил политолог Сурен Суренянц.
По его словам, формулировка Пашиняна о том, что «Церковь и государство отныне вместе», является не эмоциональным или символическим высказыванием, а заявлением с четким политическим содержанием, ставящим под сомнение фундаментальный принцип светского государства.
«Светское государство предполагает не противостояние церкви, а институциональную нейтральность государственной власти и исключение вмешательства во внутреннюю жизнь церкви, ее управление и обрядовую практику. Этот принцип нарушается с того момента, когда глава исполнительной власти публично призывает верующих вмешиваться в ход литургий, воздействовать на поведение священнослужителей и выдвигать в церковной среде продиктованные политической повесткой требования. В данном случае речь идет не о выражении политического мнения, а о попытке прямого влияния государства на религиозный институт.
Особую тревогу вызывает правовой компонент заявления Пашиняна. Призыв к организованному воздействию на церковные обряды пересекает границу правовой допустимости и попадает в сферу, которая уголовным законодательством рассматривается как воспрепятствование деятельности религиозной организации или осуществлению ее обрядов. Подобный призыв, тем более из уст высшего должностного лица государства, создает опасный прецедент, поскольку легитимирует юридически проблемное поведение», – указал политолог.
Еще одним проявлением политической безответственности, как отметил Суренянц, является утверждение Пашиняна о том, что Армянская Апостольская церковь «используется как опорный пункт для действий против Республики Армения».
«Без указания какого-либо конкретного государства, факта или доказательства подобные заявления не соответствуют минимальным стандартам государственной риторики. Руководитель государства не может действовать, опираясь на предположения и озвучивая анонимные обвинения, тем более в отношении основополагающего национального института.
Очевиден и внешнеполитический подтекст данного дискурса. Перед политическими кругами ЕС власть пытается представить свой антицерковный курс как „борьбу с гибридными угрозами”, продвигая ложный тезис о том, что Армянская Апостольская церковь якобы является инструментом влияния внешних центров, в частности России. Этот тезис, регулярно повторяемый различными представителями партии власти „Гражданский договор”, не только лишен доказательной базы, но и опасен с точки зрения государственных интересов, поскольку дискредитация национальных институтов не может быть компенсирована внешнеполитическими заверениями.
Таким образом, мы имеем дело с системным политическим курсом, направленным на вовлечение церкви в политическую повестку исполнительной власти и установление над ней государственного контроля. Это удар по Конституции, автономии церкви, общественной солидарности и институциональной достоверности государственной риторики.
Проблема перестает быть предметом политического спора, превращаясь в фундаментальный вопрос защиты конституционного строя», – резюмировал С. Суренянц.