Նարեկ Սամսոնյանի ու Վազգեն Սաղաթելյանի գործով առաջին նիստը՝ հունվարի 9-ին
«Հիշեցնենք, որ Ալեն Սիմոնյանի ներկայացրած հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա՝ տղաներն անազատության մեջ են 2025թ. նոյեմբերի 13-ից՝ իրենց հեղինակային փոդքաստի եթերով ԱԺ նախագահի ծանր վիրավորանքին կոշտ պատասխան տալու համար։ Տղաների արարքը դատախազությունը որակել է խուլիգանություն, մինչդեռ նրանց առաջինը վիրավորանք հասցնողի արարքին իրավական գնահատական չի տրվել»,-տեղեկացնում են Վազգեն Սաղաթելյանի պաշտպան Ա.Բաբայանն ու Նարեկ Սամսոնյանի պաշտպան Ռ. Մելիքյանը։
AntiFake.am-ի խմբագրությունը ԶԼՄ-ներին և «Իմնեմնիմի»-ի աջակիցներին ժամը 13:30-ին հրավիրում է դատարանի բակ, որտեղ փաստաբանները և AntiFake.am-ի ներկայացուցիչները հանդես կգան հայտարարություններով, որից հետո՝ դատական նիստերի դահլիճ՝ ներկա լինելու և աջակցելու երկու ամիս խոսքի համար ապօրինի կալանավորված Նարեկ Սամսոնյանին և Վազգեն Սաղաթելյանին։
«Հիշեցնենք, որ Ալեն Սիմոնյանի ներկայացրած հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա՝ Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանն անազատության մեջ են 2025թ. նոյեմբերի 13-ից՝ իրենց հեղինակային փոդքաստի եթերով ԱԺ նախագահի ծանր վիրավորանքին կոշտ պատասխան տալու համար։ Իսկ Նարեկ Սամսոնյանի պարագայում՝ հետույք բառն օգտագործելու համար: Նրանց արարքը դատախազությունը որակել է խուլիգանություն, մինչդեռ նրանց առաջինը վիրավորանք հասցնողի արարքին իրավական գնահատական չի տրվել»,-նշում են խմբագրությունից։

Первое заседание суда по делу Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна состоится 9 января
Первое заседание по уголовному делу «Imnemnimi-2» в отношении политзаключенных Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна состоится 9 января в 14:00 в суде в ереванском районе Нор Норк. На судебном заседании, которое пройдет в открытом режиме под председательством судьи Манвела Шахвердяна, будет рассмотрен вопрос о мере пресечения.
«На основании поданного спикером парламента Армении Аленом Симоняном заявления о преступлении Нарек Самсонян и Вазген Сагателян находятся под арестом с 13 ноября 2025 года за прозвучавший в эфире их авторского подкаста жесткий ответ на тяжкое оскорбление со стороны председателя НС. Прокуратура квалифицировала поступок ребят как хулиганство. Между тем, деяние человека, который первым их оскорбил, не удостоилось правовой оценки», – говорится в заявлении адвокатов Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна – Арсена Бабаяна и Рубена Меликяна.
Редакция AntiFake.am приглашает представителей СМИ и сторонников «Imnemnimi» в 13:30 во двор суда, где адвокаты и представители AntiFake.am выступят с заявлениями, после чего направятся в зал судебных заседаний, чтобы присутствовать на процессе и выразить поддержку Нареку Самсоняну и Вазгену Сагателяну, уже 2 месяца незаконно находящимся под арестом за свои высказывания.
«Напоминаем, что на основании заявления о преступлении, поданного Аленом Симоняном, Нарек Самсонян и Вазген Сагателян находятся в заключении с 13 ноября 2025 года – за жесткий ответ в эфире своего авторского подкаста на тяжкое оскорбление со стороны председателя Национального Собрания. В случае Нарека Самсоняна – за употребление слова “задница”. Их поступок  прокуратура квалифицировала как хулиганство, тогда как действия лица, первым допустившего оскорбление, не получили правовой оценки», – отмечают в редакции.