Նարեկի ոճով է. Լուսինե Առաքելյանը՝ ամուսնու՝ անժամկետ հացադուլ հայտարարելու որոշման մասին
«Նարեկի ոճով է, չեմ զարմանում ընդհանրապես»,- դատական նիստից հետո լրագրողներին ասաց «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ, կալանավորված Նարեկ Սամսոնյանի կինը՝ Լուսինե Առաքելյանը՝ պատասխանելով ամուսնու՝ դատարանի որոշումից հետո անժամկետ հացադուլ սկսելու մասին հայտարարության մասին։
Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մանվել Շահվերդյանը բավարարեց հանրային մեղադրողի միջնորությունն «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Վազգեն Սաղաթելյանի ու Նարեկ Սամսոնյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը երկարացրեց 3 ամիս ժամկետով։
Լ.Առաքելյանը անսպասելի չհամարեց դատարանի որոշումը։
«Չեմ զարմանում դատարանի կայացրած որոշումից։ Իրենցից  ամեն ինչ սպասելի էր։
Այն, որ նոյեմբերի 13-ի առավոյան Նարեկին տարան, վստահ էի, որ տուն է գալու, աբսուրդ էր այդ ամենը։ Երեկոյան, երբ իմացանք, որ հերթապահ դատարաններ են փոխվել, դատավոր է նշանակվել,  հասկացանք, որ կալանքի էին տանելու։ Վստահ էի, որ վերաքննիչը կբեկանի որոշումը, բայց ոչ։
Հույս ունեի այսօր դատարանն իր  իշխանությունը բանեցնելու է օրենքի և իրավունքի գերակայությամբ, բայց  ականատես եղանք, որ անհիմն 3 ամսով երկարաձգեցին կալանքը»,- ասաց Լ. Առաքելյանը։
Ն. Սամսոնյանի կինը հույս ունի, որ դեռ կգտնվեն դատավորներ, որոնք կկարողանան սթափ գնահատել ու չեն վախենա արդարադատություն իրականացնել։
«Թող հիշեն դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանին,  անգամ եթե դու ծառայում ես այս իշխանություններին, անպատիժ չես մնում հենց այս իշխանությունների կողմից»,- ասաց Լ.Առաքելյանը։

«Это в стиле Нарека»: Лусине Аракелян о решении мужа объявить бессрочную голодовку
«Это в стиле Нарека, я совершенно не удивлена», – заявила журналистам после судебного заседания 9 января супруга находящегося под арестом соавтора подкаста «Imnemnimi» Нарека Самсоняна – Лусине Аракелян, комментируя заявление мужа о начале бессрочной голодовки после вынесенного судом решения.
Соавторы и ведущие подкаста «Imnemnimi» Нарек Самсонян и Вазген Сагателян останутся под стражей. Суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана (резиденция в ереванском административном районе Нор Норк) под председательством судьи Манвела Шахвердяна удовлетворил ходатайство гособвинителя и постановил продлить Самсоняну и Сагателяну меру пресечения в виде заключения под стражу еще на три месяца.
Л. Аракелян отметила, что решение суда не стало для нее неожиданностью.
«Я не удивлена решением суда. От них можно было ожидать чего угодно.
Когда утром 13 ноября Нарека забрали, я была уверена, что он вернется домой – все происходящее было настолько абсурдным. Но вечером, когда мы узнали, что были заменены дежурные суды и назначен судья, стало ясно, что его отправят под арест. Я была уверена, что Апелляционный суд отменит это решение, но этого не произошло.
Я надеялась, что сегодня суд проявит свою независимость, руководствуясь принципами верховенства закона и права, однако мы стали свидетелями того, как срок ареста был необоснованно продлен еще на три месяца», – сказала Л. Аракелян.
Супруга Н. Самсоняна выразила надежду, что в судебной системе все же найдутся судьи, способные трезво оценивать происходящее и не побоятся свершить правосудие.
«Пусть вспомнят судью Артуша Габриеляна: даже если ты служишь этой власти, ты не остаешься безнаказанным – в том числе и со стороны самой этой власти», – подчеркнула Л. Аракелян.