Վագիֆ Խաչատրյանը դեռ գտնվում է հիվանդանոցում
«Նորմալ է զգում է։ Հայրիկը պետք է սրտի վիրահատության ենթարկվի։ Օրը դեռ չգիտենք»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Խաչատրյանի դուստը՝ Վերան։
70-ամյա Խաչատրյանի հարազատները նրան տեսակցում են հիվանդանոցում, դստեր խոսքով, հայրը գտնվում է հոգեբաական նորմալ վիճակում։
Հիշեցնենք, որ  Ադրբեջանից հունվարի 14-ին Հայաստան են վերադարձել 4 գերիներ․ Գևորգ Սուջյանը, Դավիթ Դավթյանը, Վիգեն Էուլջեքջյանը և Վագիֆ Խաչատրյանը Հակարի կամրջով Ադրբեջանի համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչների կողմից հանձնվել են  Հայաստանի համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչներին:
Բաքվի դատարանը Հակարի կամրջի մոտից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման։ 15 տարուց 5-ը Խաչատրյանը պետք է անցկանցներ բանտում, մնացածը՝ ուղղիչ գաղութում։
Հիշեցնենք, որ արցախցի Վագիֆ Խաչատրյանն առևանգվել է 2023թ.  հուլիսի 29-ին Լաչինի միջանցքում և տեղափոխվել Բաքու, երբ փորձել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Հայաստան տեղափոխվել բուժման նպատակով։
««Ես անեղ մարդ եմ, ապրում եմ բժիշկների հսկողության տակ։ Ինձ վիրահատություն է պետք, դրա համար պայմաններ ստեղծեք։ Ազատեք ինձ։ Խնդրում եմ արդարացնել ինձ»,-դեռ 2024-ի հունվարին տեղի ունեցած դատական նիստերից մեկի ժամանակ հայտարարել էր Վ. Խաչատրյանը։

Вернувшийся 14 января из азербайджанского плена Вагиф Хачатрян пока остается в больнице
«Отец нормально себя чувствует, ему предстоит операция на сердце. День операции пока не назначен», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am дочь Вагифа Хачатряна – Вера Хачатрян.
Родные 70-летнего Вагифа Хачатряна навещают его в больнице, по словам дочери, его психологическое состояние – нормальное.
Напомним, направлявшегося в Ереван на срочную операцию Вагифа Хачатряна похитили 29 июля 2023 года на глазах его дочери и сотрудников МККК, обвинили в участии в некоей «резне» в 1991 году, увезли в Баку, организовали грубый судебный фарс. Бакинский суд 7 ноября 2023 года приговорил Вагифа Хачатряна к 15 годам лишения свободы.
Вагиф Хачатрян с последним словом обратился к суду: «Я – невиновен. Меня там не было. И эти люди не могут утверждать, что меня там видели. Меня там не было. Меня никто не знает. Уважаемый судья, я невиновный человек, не участвовал в этом. Есть устройства, которые определяют, говорит ли человек правду или лжет. Хотел бы дать показания таким образом, и сказать, что меня там не было».
В декабре 2025 года стало известно, что удерживаемого в бакинской тюрьме Вагифа Хачатряна госпитализировали.
Азербайджан 14 января передал Армении четырех армянских пленных. «Геворг Суджян, Давид Давтян, Виген Эулджекчян и Вагиф Хачатрян недавно на мосту Хакари были переданы представителями соответствующих органов Азербайджанской Республики представителям соответствующих органов Республики Армения и в настоящее время находятся на территории Республики Армения», – написал на своих страницах в соцсетях Н.Пашинян.