Երևանի քաղաքապետարանն արտոնյալ կարգավիճակում է, ոչ մի կառույց դուխ չի անում մոտ գալ. Մեսրոպ Մանուկյան
20:27 28/01/2026
«Եթե նույն ընկերությունը կատարում է մի աշխատանք շատ վատ որակի, փոխանակ հայտնվի սև ցուցակում, ընդհանրապես իրեն թույլ չտան մասնակցելու պետական տենդերների, հաջորդ մրցույթն է շահում»,- AntiCor հակակոռուպցիոն հարթակի կազմակերպած կոռուպցիայի կանխարգելման թեմայով աշխատաժողովի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը։
Նա նշեց, որ չնայած դրան, տվյալ ընկերությունը կրկին մասնակցում է  մրցույթների ու շահում է. «Եթե իշխանության այս կամ այն  ներկայացուչի հետ փոխկապակցված անձի ընկերություն չէ, կամ ձեր ընկերությունը չէ, ինչպե՞ս է ստացվում՝ չի հայտնվում սև ցուցակում, այլ տենդեր շահողների առաջամարտիկն է։
Այդ ընկերության տնօրենը ՔՊ-ական համամաասնական ցուցակում է, հերքելու տեղ էլ չունեն, որ կապ չունի իրենց հետ»,- ասաց Մանուկյանը։
Ըստ նրա, փողերը մսխվում են,   խայտառակ վիճակ ու այդ պրոցեն անդադար շարունակվում է։
«Քանի այս իշխանությունը կա, Երևանի քաղաքաետարանն արտոնյալ կարգավիճակում է  գտնվում, ոչ մի կառույց դուխ չի անում մոտիկ գալ, պատճառներից մեկն էլ այն է, որ շրջիկ թափառախմբի մասովկեն ապահովում են Երևանի քաղաքապետարան իր աշխատակիցներով, ցույց են տալիս, որ կեղծ հավատացյալների խմբակ կա, որ պտտվում են։ Անպատժելի կարգավիճակում է։ Այս մարդիկ ամեն ինչ անում են, թքած ունեն, ոչ ստուգող կա ոչ պատժող։ Եթե ունենան ստուգող, պատժող, չի լինի այդ ամենը»,- ասաց Մ. Մանուկյանը։
Panorama.am-ի հարցին՝ ո՞վ պետք է ձեռքը բռնողը լինի, նա պատասխանեց. «Գլխավոր դատախազությունը, ՊՎԾ-ն, ԱԱԾ-ն։ Բայց չեն գալիս։ Այ դա կոչվում է հովանավոոչություն, կոռուպցիա»։

Месроп Манукян: Мэрия Еревана находится в привилегированном положении – ни одна структура не осмеливается приблизиться
11:40 29/01/2026
«Одна и та же компания выполняет работу крайне низкого качества, но вместо того, чтобы оказаться в черном списке и быть лишенной возможности участвовать в государственных тендерах, она выигрывает следующий конкурс», – заявил в беседе с журналистами в ходе семинара на тему предупреждения коррупции, организованного антикоррупционной платформой AntiCor 28 января, член Совета старейшин Еревана от фракции «Мать Армения» Месроп Манукян.
Он отметил, что, несмотря на это, данная компания продолжает участвовать в конкурсах и побеждать в них. «Если это не компания лица, связанного с тем или иным представителем власти, или не “свойская” компания, то как получается, что она не попадает в черный список, а, напротив, становится одним из лидеров среди победителей тендеров?
Директор этой компании включен в пропорциональный список партии “Гражданский договор”, и отрицать отсутствие связи с ними невозможно», – заявил Манукян.
По его словам, средства растрачиваются, ситуация является позорной, и этот процесс продолжается беспрерывно.
«Пока остается нынешняя власть, мэрия Еревана находится в привилегированном положении – ни одна структура не осмеливается приблизиться. Одна из причин в том, что массовку так называемой “передвижной бродячей группы” псевдоверующих (участвующих в организуемых правящей командой лжелитургиях. – Ред.) обеспечивает мэрия Еревана своими сотрудниками.
Мэрия Еревана находится в статусе полной безнаказанности. Эти люди делают все что угодно, но всем все равно – нет ни проверяющего, ни наказывающего. Если бы существовали органы контроля и наказания, всего этого не было бы», – подчеркнул М. Манукян.
Отвечая на вопрос Panorama.am о том, кто должен пресечь происходящее, он сказал: «Генеральная прокуратура, Служба государственного надзора, СНБ. Но они бездействуют. Вот это и называется покровительством, коррупцией».