Կա դատական ակտ, որով հաստատվում է՝ Սամվել Շահրամանյանի կողմից Արցախի լուծարման հրամանագիրն առ ոչինչ է. Փաստաբան
«Կայացվել է հայցը մերժելու վերաբերյալ վճիռ, սակայն դատարանը կատարել է մի քանի կարևոր արձանագրում»,- ասուլիսում ասաց Արցախի Հանրապետության 5-րդ նախագահ Սամվել Շահրամանյանի պաշտպան Ռոման Երիցյանը՝ խոսելով Երևանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի դատավոր Աշոտ Հովհաննիսյանի՝ Շահրամանյանի հայցն ընդդեմ ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանի պատմության 9-րդ դասարանի գրքի հեղինակ Նժդեհ Հովսեփյանի գործով կայացրած վճռի մասին։
Հիշեցնենք՝ 2025 թ.սեպտեմբերին Շահրամանյանի փաստաբան Ռոման Երիցյանը հայտնել էր, որ Արցախի նախագահի անունից ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և 9-րդ դասարանի Հայաստանի պատմություն դասագրքի հեղինակ Նժդեհ Հովսեփյանի դեմ ներկայացվել է հայց ու հայցի ապահովման
միջնորդություն՝ նշելով, որ «Հայաստանի պատմություն» 9-րդ դասարանի դասագրքում տեղ գտած տեղեկությունը, համաձայն որի Արցախի նախագահը ստորագրել է Արցախը լուծարելու վերաբերյալ հրամանագիր, չի համապատասխանում իրականությանը։
Ռ.Երիցյանը նշեց, որ դատարանն արձանագրել է ամենակարևոր փաստը. «Ուժի գործադրման կամ գործադրման անմիջական սպառնալիքի ազդեցության տակ որևէ փաստաթղթի ստորագրումը ինքնին որևէ իրավական ուժով օժտված լինել չի կարող, առոչինչ է ստորագրման պահից, ինչը բխում է ինչպես ներպետական, այնպես էլ միջազգային իրավունքի հանրահայտ սկզբունքներից»։
«Առաջին կարևոր հանգամանքը՝ դատարանն արձանագրել է, որ նշված հրամանագիրը կայացվել է ուժի գործադրման կամ գործադրման անմիջական սպառնալիքի ներքո։
Այսինքն, դատարանն անվերապահորեն արձանագրել է, որ նշված հրամանագիրը կայացվել է ուժի կամ ուժի գործադրման սպառնալիքի տակ»,- ասաց Երիցյանը։
Ըստ նրա, դատարանը հստակ արձանագրել է, որ հայցվորի պատիվն ու արժանապատվությունը չնայած նշվածով չի արատավորվում, այնուամենայնիվ, դասագրքում տեղ գտած տեղեկություններն ոչ ամբողջական են, նշել է, որ հայցվորի մտահոգությունները տեղին են, իրավաչափ։
«Այսպես ասած՝ դատարանը կրթության նախարարության ուշադրությունն է հրավիրել այս հանգամանքների վրա, կարելի է ասել, առաջարկել է տեղեկությունների ամբողջական ներմուծում դասագրքի մեջ»,- ասաց փաստաբանը։
Ռոմեն Երցյանը կարևորեց նաև դատարանի մեկ այլ արձանագրում. «Դատարանն արձանագրել է, այսինքն մենք ունենք Հայաստանի արդարադատությունն իրականացնող մարմնի կողմից կայացված դատական ակտ, որով հաստատվում է՝ Արցախի նախագահի կողմից այսպես ասած, կայացված Արցախը լուծարելու վերաբերյալ հրամանագիրն առ ոչինչ է։ Դատարանը հստակ արձանագրել է՝ անվավեր է հենց կայացման պահից»։
«Հասե՞լ ենք արդարության, թե՞ ոչ։ Կարելի է արձանագրել, որ որոշակիորեն արդարության հասել ենք, որովհետև դատարանն արձանագրում է՝ նախ հրամանագրով տեղ գտած տեղեկություններն իրականությանը ոչ լրիվ համապատասխանելու վերաբերյալ հանգամանքը, նշում, որ տեղեկությունները պետք է համալրվեն, դատարանն արձանագրում է, որ նման հրամանագիրն առ ոչինչ է, այն կայացվել է ուժի կամ ուժի գործադրման անմիջական սպառանալիքի ազդեցության տակ։
Հայցը մերժելով ասել, որ Սամվել Շահրամանյանը պարտություն է կրել այս գործով՝ ճիշտ չէ, ճիշտ հակառակը՝ հասել է նրան, ինչ փաստացի ցանկացել է, հասել ենք նրա, որ այդ հրամանագիրը դատական ակտով համարվել է առ ոչիչն, արձանագրվել է տեղեկությունների ոչ ամբողջական ու ճշգրիտ լինելը»,- ասաց Ռոման Երիցյանը։
Նա նշեց, որ սպասելու են վճիռն օրինական ուժի մտնի, որից հետո դիմում են ուղղելու ԿԳՄՍ նախարարություն, խնդրելու ուշադրության առարկա դարձնել այն հանգամանքը, ինչ արձանագրվել է դատարանի կողմից, օրինակ, դասագրքում մտցնել ամբողջական տեղեկություն, այսինքն նշվում է՝ կայացվել է Արցախը լուծարելու հրամանագիր, ավելացնել, թե ինչպես է դա կայացվել, նշելու շարժառիթները։

Адвокат: Есть судебный акт, которым констатируется – указ Шахраманяна о роспуске Арцаха является ничтожным
17:12 02/02/2026
«Вынесен вердикт об отклонении иска, однако суд зафиксировал несколько важных обстоятельств», – заявил на пресс-конференции 2 февраля адвокат пятого президента Республики Арцах (НКР) Самвела Шахраманяна – Роман Ерецян, говоря о решении судьи ереванского суда общей юрисдикции Ашота Ованнисяна по иску Шахраманяна против министерства образования, науки, культуры и спорта РА и автора школьного учебника истории Армении 9-го класса Нжде Овсепяна.
Напомним, в сентябре 2025 года Ерицян сообщил, что президент ныне оккупированной Азербайджаном Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Самвел Шахраманян обратился в суд с требованием обязать министерство образования, науки, культуры и спорта опровергнуть утверждение о том, что он подписал документ о роспуске Арцаха. Адвокат Роман Ерицян опубликовал заключительную часть иска и ходатайство об обеспечении иска, поданного от имени президента Арцаха против МОНКС и автора школьного учебника истории Армении 9-го класса Нжде Овсепяна. В качестве меры по обеспечению иска они просили запретить преподавание в школах конкретного раздела учебника «История Армении» для 9-го класса  – до вступления в силу окончательного судебного акта по этому делу.
По словам Р. Ерецяна, суд зафиксировал ключевой факт:
«Подписание любого документа под воздействием применения силы или непосредственной угрозы ее применения само по себе не может обладать какой-либо правовой силой, является ничтожным с момента подписания, что вытекает как из внутригосударственных, так и из общеизвестных принципов международного права».
«Первое важное обстоятельство – суд зафиксировал, что упомянутый указ был принят под воздействием применения силы или непосредственной угрозы ее применения.
То есть суд безоговорочно констатировал, что данный указ был принят под давлением силы или угрозы применения силы», – указал Ерицян.
По его словам, суд также четко зафиксировал, что честь и достоинство истца хотя формально не были ущемлены, однако информация, содержащаяся в учебнике, является неполной. Суд указал, что опасения истца обоснованны и правомерны.
«Фактически, суд обратил внимание министерства образования на эти обстоятельства и, можно сказать, предложил включить в учебник более полную информацию», – отметил адвокат.
Роман Ерицян также подчеркнул еще одно важное зафиксированное судом обстоятельство:
«Суд зафиксировал, а значит, мы имеем судебный акт органа, осуществляющего правосудие в Армении, которым подтверждается: т.н. указ президента Арцаха об упразднении Республики Арцах является ничтожным. Суд четко констатировал – он недействителен с момента принятия».
«Достигли ли мы справедливости? Можно констатировать, что в определенной степени – да, поскольку суд, во-первых, отметил необходимость дополнения сведений относительно упомянутого указа, а также зафиксировал, что подобный указ является ничтожным, так как был принят под воздействием силы или непосредственной угрозы ее применения.
Говорить о том, что Самвел Шахраманян потерпел поражение, только потому, что иск был отклонен, – неверно. Напротив, он достиг именно того, чего добивался: судебным актом указ признан ничтожным, зафиксирована неполнота и неточность представленной в учебнике информации», – заявил Роман Ерицян.
Он добавил, что после вступления решения в законную силу они намерены обратиться в министерство образования, науки, культуры и спорта с просьбой принять во внимание обстоятельства, зафиксированные судом, в частности – внести в учебник полную информацию. То есть, если упоминается факт принятия указа об упразднении Арцаха, необходимо также указать, при каких условиях он был принят, а также изложить соответствующие мотивы.