Բաքվում դատապարտված հայ գերիներն ու պատանդները ՄԻԵԴ կդիմեն՝ առանց վերադաս ատյանների հնարավորությունը սպառելու. Սիրանուշ Սահակյան
15:54 17/02/2026
Այսօր հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի իշխանությունները 20 տարվա ազատազրկման դատապարտեցին օկուպացված  Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար, հայտնի բարերար Ռուբեն Վարդանյանին։ Իրավաբանները բազմիցս հայտարարել են, որ Բաքվի բանտերում գտնվող Արցախի ռազմաքաղաքական նախկին ղեկավարության ներկայացուցիչներին ազատ արձակելը քաղաքական որոշման տիրույթում է։
Հիմա երբ արդեն հայտնի են Բաքվի բանտերում պահվող հայ գործիչների վերաբերյալ դատարանների վճիռները, իրավական ի՞նչ մեխանիզմներ կան դրանց բողոքարկման համար։
«Այո, խնդիրը ունի նաև իրավական լուծում։ Այն առաջնահերթորեն քաղաքական հարց է, սակայն հաշվի առնելով, որ իրավական գործընթացներն են նախ և առաջ չարաշահվել քաղաքական նպատակներով, այստեղ իրավական շարունակականության հնարավորություն կա»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց հայտնի փաստաբան, Եվրոպական դատարանում հայ գերիների, պատանդների շահերի պաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը:
Նրա խոսքով, ձևական առումով կարող են դիմել վերադաս ատյաններ, որոնք իրականում արդյունավետ մեխանիզմներ չեն՝ արդարադատության հասնելու համար, սակայն ադրբեջանական իշխանությունները ճանաչել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավասությունը և արդար դատաքննության իրավունքի խախտումները կարող են արդյունավետորեն վկայակոչվել ՄԻԵԴ գանգատում։
«Նշեմ, որ ադրբեջանական հիմնական քաղբանտարկյալները, ակտիվիստները, լրագրողները, որոնք բռնաճնշումների զոհ են եղել, կարողացել են իրենց իրավունքների վերականգնումն իրականացնել հենց այս ատյանի միջոցով։ Իհարկե, ՄԱԿ-ի մեխանիզմը ևս կա, սակայն այն առավելապես քաղաքական ու բարոյական ճնշում է  գործածում, իսկ իրավաբանորեն պարտադիր կատարման ակտեր կարող են ձեռք բերվել հենց ՄԻԵԴ գործունեության շնորհիվ»,-ընդգծեց Սահակյանը։
Փաստաբանի խոսքով, ՄԻԵԴ դիմելու համար Ադրբեջանի վերադաս ատյաններ՝ Վերաքննիչ, Վճռաբեկ դատարաններ դիմելը պարտադիր չէ, քանի որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան պարտավորեցնում է դիմումատուներին  սպառել համարժեք ու արդյունավետ իրավական պաշտպանության միջոցները։
«Եթե պաշտպանության միջոցը տեսականորեն գոյություն ունի, սակայն ձևական է և չի կարող իրականում արդյունավետ գործել տարաբնույթ խնդիրների պատճառով, դիմումատուները կարող են ազատվել այդ պարտականությունից, ուղղակի ապացուցման բեռն է փոխվում։ Եթե դիմումատուները չեն սպառում վերադաս ատյանների հնարավորությունները, ապա իրենք պետք է հիմնավորումներ ներկայացնեն, թե ինչու տեսականորեն գոյություն ունեցող մեխանիզմները համարում են անարդյունավետ»,-ընդգծեց Ս. Սահակյանը։
Իրավաբանն ընդգծեց, որ հայ-ադրբեջանական փոխհարաբերություններում հայկական կողմն ունի նախադեպ, երբ ադրբեջանական ատյաններն արդյունավետ չեն եղել, օրինակ, Գուրգեն Մարգարյանի գործով Իլհամ Ալիևի՝ Ռամիլ Սաֆարովի ներման հրամանագիրը որևէ կերպ չի վիճարկվել ներպետական դատարաններում, թեև հրամանագրերը ենթակա են դատական վերանայման։
«Ադրբեջանի վերադաս ատյաններն անարդյունավետ են հայերի դեպքում։ Նման նախադեպեր ունենք այլ զոհերի մասով՝ Խոջոյան, Սարիբեկյան Բադալյան և այլն։ Նախադեպ ունենք նաև սեփականության իրավունքի գործերով, այսինքն չփոփոխված, միատեսակ դատական որոշում, ինչը փաստում է, որ հայերը արդյունավետ պաշտպանության իրավական  միջոցներ չունեն Ադրբեջանում»,-ասաց նա։
Հարցին, հնարավո՞ր է արդեն նախաձեռնվել են կամ նախաձեռնվո՞ւմ են ՄԻԵԴ դիմելու գործընթացներ, Սիրանուշ Սահակյանն արձագանքեց, քիչ անց Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբանական խումբը հանդես կգա հայտարարությամբ։
Ինչ վերաբերում է Արցախի ռազմաքաղաքական նախկին ղեկավարության ներկայացուցիչներին, ապա Panorama.am-ի զրուցակիցն ասաց, կոնսուլտացիաների մեջ է նրանց ընտանիքների անդամների հետ, մանրամասները կհայտնի ավելի ուշ։
«Բնականաբար, այս գործընթացները իրավական շարունակականություն ունենալու են։ Ուղղակի մանրամասները կկարողանան հայտնել ավելի ուշ»,-ասաց փաստաբանը։

Саакян: Осужденные в Баку армянские пленные и заложники могут подать жалобу в ЕСПЧ, не исчерпывая азербайджанские инстанции
Сегодня стало известно, что власти Азербайджана «приговорили» к 20 годам лишения свободы незаконно удерживаемого более 2 лет в бакинском плену бывшего государственного министра Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), бизнесмена и мецената Рубена Варданяна.
Юристы неоднократно заявляли, что вопрос освобождения находящихся в бакинских тюрьмах представителей бывшего военно-политического руководства Арцаха находится в политической плоскости.
Теперь, когда стали известны «судебные приговоры» в отношении удерживаемых в бакинских застенках армянских деятелей, какие правовые механизмы существуют для их обжалования?
«Да, у проблемы есть и правовое решение. В первую очередь, это политический вопрос, однако, учитывая, что именно правовые процедуры были изначально использованы в политических целях, здесь существует возможность правового продолжения», – заявила в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель «Центра международного и сравнительного права» и представитель интересов армянских пленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян.
По ее словам, формально можно обратиться в вышестоящие судебные инстанции Азербайджана, однако это не является эффективным механизмом для достижения справедливости. В то же время, как напомнила Саакян, азербайджанские власти признали юрисдикцию Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), и нарушения права на справедливое судебное разбирательство могут быть эффективно заявлены в жалобе в ЕСПЧ.
«Отмечу, что основные азербайджанские политзаключенные, активисты и журналисты, ставшие жертвами репрессий, смогли восстановить свои права именно через эту инстанцию. Конечно, существует и механизм ООН, однако он в большей степени оказывает политическое и моральное давление, тогда как юридически обязательных к исполнению решений можно добиться именно в рамках деятельности ЕСПЧ», – подчеркнула Саакян.
Как указала правозащитница, для обращения в ЕСПЧ не обязательно проходить все вышестоящие инстанции Азербайджана – Апелляционный и Кассационный суды, поскольку Европейская конвенция по правам человека обязывает истцов исчерпать лишь эффективные и адекватные средства правовой защиты.
«Если средство защиты теоретически существует, но является формальным и не может эффективно функционировать по различным причинам, истцы могут быть освобождены от этой обязанности – просто меняется бремя доказывания. Если истцы не обращаются в вышестоящие инстанции, они должны обосновать, почему считают теоретически существующие механизмы неэффективными», – отметила С. Саакян.
Она напомнила, что в армяно-азербайджанских отношениях у Еревана уже есть прецеденты, когда азербайджанские судебные инстанции оказывались неэффективными. В частности, в деле Гургена Маргаряна указ президента Азербайджана Ильхама Алиева о помиловании Рамиля Сафарова не был обжалован во внутренних судах, хотя и такие указы подлежат судебному пересмотру.
«Вышестоящие судебные инстанции Азербайджана неэффективны в делах, касающихся армян. У нас есть аналогичные прецеденты по другим жертвам – Ходжоян, Сарибекян, Бадалян и другим. Есть также прецеденты по делам о праве собственности – неизменные, однотипные судебные решения, что свидетельствует об отсутствии у армян эффективных средств правовой защиты в Азербайджане», – сказала она.
Отвечая на вопрос, инициированы ли уже или планируются ли обращения в ЕСПЧ, Сирануш Саакян сообщила, что в ближайшее время адвокатская группа Рубена Варданяна выступит с заявлением.
Что касается представителей бывшего военно-политического руководства Арцаха, собеседница Panorama.am отметила, что проводит консультации с членами их семей и подробности будут представлены позже.
«Разумеется, эти процессы получат правовое продолжение. Просто детали могут быть озвучены позднее», – резюмировала Саакян.