Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը վերացվել է, դատախազությունը կքննարկի
Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է բողոքը և վերացնել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց բացակայելու արգելքը։ Դատախազությունից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ դատական ակտը ստանալուց հետո կքննարկվի վերաքննիչ բողոք ներկայացնելու հարցը։
Հիշեցնենք, որ 2025 թ. նոյեմբերի 5-ին դատախազությունը Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց  բացակայելու արգելք կիրառելու մասին միջնորդություն էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան։ Սակայն երկու դատավորներ նույն օրը մերժել էին այդ միջնորդությունը, որից հետո ՀՀ երրորդ նախագահին հրավիրել են նախաքննական մարմին և մեղադրանք ներկայացրել։
«Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել այն բանի համար, որ նա 1998-2010 թվականներին ռուսաստանաբնակ գործարարից՝ Միխայիլ Բաղդասարովից, պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք, որը դրսևորվել է Հայաստանի Հանրապետությունում արտոնյալ պայմաններով գործունեություն ծավալելու դիմաց ստացված եկամտի կեսը Ս. Սարգսյանին փոխանցելով:
Քրեական հետապնդումը հարուցվել է նախկին Քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, որը համապատասխանում է  գործող Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետին, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալը»,-նշել էին դատախազությունից։

Антикоррупционный суд Армении удовлетворил жалобу, обязав прокуратуру отменить избранную в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна меру пресечения в виде подписки о невыезде.
Как сообщили Panorama.am в прокуратуре, после получения судебного акта будет обсуждаться вопрос подачи апелляционной жалобы.
Напомним, 5 ноября 2025 года прокуратура инициировала публичное уголовное преследование в отношении Сержа Саргсяна по пункту 2 части 4 статьи 311 прежнего УК РА, что соответствует п.3 ч.3 ст. 435 действующего УК РА(получение взятки в особо крупных размерах).
Согласно материалам уголовного дела, публичное уголовное преследование в отношении Сержа Саргсяна инициировано за то, что в 1998-2010 годах Саргсян требовал и получил взятку в особо крупных размерах от проживавшего в России предпринимателя Михаила Багдасарова, что выразилось в передаче Сержу Саргсяну половины полученного дохода за ведение бизнеса в Республике Армения на льготных условиях.
При этом Сержу Саргсяну предъявили новое обвинение после того, как суды по рассматриваемым делам не применили в отношении третьего президента РА меры пресечения в виде подписки о невыезде. Сразу же после отклонения в один и тот же день ходатайств по делам, находящихся в ведении двух разных судей, Саргсяна вызвали в следственный орган и предъявили ему обвинение.