Վազգեն Սաղաթելյանը կշարունակի մնալ բանտում. Փաստաբան
«Վերաքննիչ քրեական դատարանն անփոփոխ թողեց Վազգեն Սաղաթելյանի կալանքի որոշումը: Ցավոք, Վազգենը կշարունակի մնալ բանտում»,-քիչ առաջ տեղեկացրեց Վազգեն Սաղաթելյանի փոստաբան Արսեն Բաբայանը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 9-ին դատարանը ևս 3 ամսով երկարաձգեց հայ փոդքասթերներ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի նախնական կալանքը։ Նարեկ Սամսոնյանը հացադուլ հայտարարեց։ 15 օրյա հացադուլից հետո նա տեղափոխվեց հիվանդանոց, ենթարկվեց վիրահատության։ Այդ ընթացքում Վերաքննիչ դատարանը փոխեց նրա խափանման միջոց կալանքը՝ սահմանելով տնային կալանք։ Երեկ հիվանդանոցից դուրս գրված Սամսոնյանին տարան իր բնակության վայր՝ տնային կալանքը կրելու։
Փոդքասթերների դեմ քրեական հետապդում հարուցվեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հարցազրույցից հետո։ Դրան հաջորդող փոդքասթում Վազգեն Սաղաթելյանը բարձրաձայն կարդաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ և Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ֆեյսբուքյան գրառումը, որը նրանց անվանել էր «շան որդիներ»։
Ի պատասխան՝ Սաղաթելյանը նմանատիպ վիրավորանք էր հնչեցրել, որի համար փոդքասթերները հետագայում ձերբակալվել և մեղադրվում են «խուլիգանության» մեջ։ 2025 թվականի նոյեմբերի 14-ին փոդքասթերները ենթարկվել են երկու ամսվա նախնական կալանքի։ 2026 թվականի հունվարի 9-ին կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է ևս 3 ամսով։ 2025 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Եվրոպայի խորհրդի լրագրողների անվտանգության հարթակը հրապարակեց 1-ին մակարդակի ահազանգ Վազգեն Սաղաթելյանի և Նարեկ Սամսոնյանի կալանավորման, ինչպես նաև Antifake TV-ի գույքի առգրավման վերաբերյալ:
Իրավապաշտպաններ, քաղաքական ու հասարակական շատ գործիչներ համարում են, որ սա ազատ խոսքի դեմ իրականացրած գործողություններ են, որոնց նպատակն է լռեցնել Սամսոնյանին, Սաղաթելյանին։

Opposition podcaster Vazgen Saghatelyan to remain in detention
The Armenian Criminal Court of Appeals has upheld a lower court’s ruling to keep opposition podcaster Vazgen Saghatelyan in detention, his lawyer said on Tuesday.
“The Criminal Court of Appeals upheld Vazgen Saghatelyan’s detention. Unfortunately, Vazgen will remain in prison,” his lawyer Arsen Babayan said in a statement.
On January 9, a court extended by three months the pre-trial detention of Saghatelyan and fellow podcaster Narek Samsonyan. Samsonyan subsequently went on a hunger strike and, after 15 days, was transferred to hospital where he underwent surgery.
During that time, the Court of Appeals changed Samsonyan’s measure of restraint from detention to house arrest. He was discharged from hospital on Monday and taken to his residence to serve his house arrest.
Criminal proceedings against the Imnemnimi podcast co-hosts were launched following their interview with former Armenian President Serzh Sargsyan.
In a subsequent episode, Saghatelyan read aloud a Facebook post by National Assembly Speaker Alen Simonyan, a senior member of the ruling Civil Contract party, in which the podcasters were described using an insult.
Saghatelyan responded with a similar remark. The two were later arrested and charged with hooliganism.
They were initially placed in pre-trial detention for two months on November 14, 2025. The detention was extended by a further three months on January 9.
On December 11, 2025, the Council of Europe’s Platform for the Protection of Journalism and Safety of Journalists issued a Level 1 alert regarding the detention of Saghatelyan and Samsonyan and the seizure of AntiFake media outlet’s property.
Human rights defenders and a number of political and public figures in Armenia have described the case as politically motivated and aimed at silencing critical voices.