Դեռևս առաջին եռամսյակը չամփոփած, ԱՆ-ն հավելյալ 2,9 մլրդ դրամ ֆինանսավորում է մուրում կառավարության պահուստային ֆոնդից. Գևորգ Գրիգորյան
10:01 13/03/2026
«Դեռևս առաջին եռամսյակը չամփոփած, առողջապահության նախարարությունն արդեն հավելյալ 2,9 մլրդ դրամ ֆինանսավորում է մուրում (և ստանում) կառավարության պահուստային ֆոնդից, որպեսզի ապահովագրական համակարգի ներդրման առաջին 2 ամսվա ընթացքում առողջապահական ծառայությունների փաստացի գերակատարման արդյունքում առաջացած պարտքերը կարողանա վճարել...»,- գրել է բժիշկ, առողջապահության ոլորտի կազմակերպիչ Գևորգ Գրիգորյանը։
Նա շարունակել է. «Ընդ որում այս վերաբաշխումը վերաբերվում է միայն առաջին և երկրորդ եռամսյակների ծախսերը հոգալուն, ուստի հունիս ամսից հետո (ինչպես և կանխատեսում էի) բնակչության առողջապահական ծախսերի և բուժաշխատողների աշխատավարձերի մասին մտածող չի էլ լինելու ✌🏻
Նախարարին չե՞ք ուզում հարցնել, թե դեռ առաջին եռամսյակը չամփոփած, ինչու՞ է նման նախագիծ ներկայացնում կառավարության հաստատմանը...»։

Не дожидаясь подведения итогов первого квартала, Минздрав клянчит дополнительные 2,9 млрд драмов из резервного фонда правительства – врач
12:12 13/03/2026
Министерство здравоохранения Армении, не дожидаясь подведения итогов первого квартала, уже запросило и получило из резервного фонда правительства дополнительные 2,9 млрд драмов для покрытия расходов, возникших в первые два месяца внедрения системы всеобщего страхования здоровья. Об этом заявил врач, организатор здравоохранения Геворг Григорян.
По его словам, средства направлены на погашение задолженностей, возникших в результате фактического превышения объема оказанных медицинских услуг в рамках новой системы.
Григорян отметил, что перераспределение средств касается лишь расходов первого и второго кварталов. «Следовательно, после июня, как я и прогнозировал, никто не будет задумываться о расходах населения на здравоохранение и о заработной плате медицинских работников», – написал он.
Он также задался вопросом, почему министерство представляет подобный проект на утверждение правительства еще до подведения итогов первого квартала.