Իրանը փոխհատուցում է պահանջել ԱՄԷ-ից
Իրանը Միացյալ Արաբական Էմիրություններից (ԱՄԷ) պահանջում է փոխհատուցում ԱՄՆ-ի կողմից Իսլամական Հանրապետությանը ԱՄԷ-ի տարածքից հարվածների հետևանքով պատճառված վնասի համար։ Այս մասին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին ուղղված նամակում գրել է ՄԱԿ-ում Թեհրանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Սաիդ Իրավանին։ Այդ մասին հաղորդում է NourNews-ը։
Նամակում նշվում է, որ ԱՄԷ-ի «անօրինական գործողությունները» հանգեցրել են նրանց միջազգային իրավական պատասխանատվության և պահանջում է փոխհատուցում, ներառյալ Իրանին պատճառված բոլոր նյութական և ոչ նյութական վնասների փոխհատուցումը։
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն՝ Իսրայելի հետ համատեղ, ռազմական գործողություններ սկսեց Իրանի դեմ։ Հարձակման ենթարկվեցին Իսլամական Հանրապետության բազմաթիվ քաղաքներ, այդ թվում՝ մայրաքաղաքը։ Ի պատասխան՝ Իրանը հրթիռային և անօդաչու թռչող սարքերով հարվածներ հասցրեց Իսրայելին և Մերձավոր Արևելքում գտնվող ԱՄՆ ավիաբազաներին։

Iran seeks compensation from the United Arab Emirates, accusing it of enabling U.S. attacks against Iranian territory, Iran's U.N. Ambassador told the UN Secretary General in a letter according to a Nournews report published on Thursday.
In the letter, Amir Saeid Iravani said the UAE’s decision to allow its territory to be used for the strikes constituted "an internationally wrongful act that entailed state responsibility", Reuters reported.
Tehran said the UAE had an international responsibility to provide reparation, including compensation for all material and moral damages incurred.