Կապան քաղաքը հորդառատ տեղումների «ռեկորդակիրն» է Հայաստանում
Կապան քաղաքը հորդառատ տեղումների «ռեկորդակիրն» է Հայաստանում։ Այն, իր ֆիզաշխարհագրական դիրքով պայմանավորված, առանձնանում է հորդառատ տեղումներով։
ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ ՀՀ հիդրոօդերևութաբանական պատմության մեջ տեղումների օրական առավելագույն քանակը գրանցվել է հենց Կապանում՝ 1960թ. հուլիսի 21-ին և կազմել է 176 մմ:
«Որպեսզի պատկերացնենք այդ թվի մեծությունը. Մեկ օրում թափված տեղումները կազմել են Երևան քաղաքի տեղումների տարեկան քանակի կեսից ավելին»,-նշում են կենտրոնից։

Город Капан считается «рекордсменом» по обильным осадкам в Армении
Город Капан является «рекордсменом» по обильным осадкам в Армении. Это обусловлено его физико-географическим положением.
Как сообщили в Центре гидрометеорологии и мониторинга Армении, в истории гидрометеорологических наблюдений страны максимальное суточное количество осадков было зафиксировано именно в Капане – 21 июля 1960 года – и составило 176 мм.
«Чтобы вы могли представить масштаб этой цифры: объем осадков, выпавших за один день, превысил половину годовой нормы осадков в городе Ереван», – отметили в центре.