Ընտրություններին մասնակցող ընդդիմադիր ուժն արդեն հայտարարել է իր անունը ու հանկարծակիորեն ՔՊ-ն օրենք է ներկայացնում, որն արգելում է դա անել. Մամիջանյան
«Այս գործընթացն ինքինին հակաիրավական է»,- ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը՝ նկատի ունենալով ՔՊ-ական պատգամավորների կոմից առաջարկված «ՀՀ Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը։
Ըստ նրա, կապ չունի, թե ՔՊ-ականներն ինչ պատճառաբանություն են դրել՝ տեխնիկական, նախադասությունը կեսից ջնջվել է. «Դուք ընտրական օրենսդրություն եք փոխում ընտրություններից 2 ամիս առաջ»։
«Եթե ինչ-որ մեկն ասում է՝ սա հիմնարար փոփոխություն չէ, լո՞ւրջ եք ասում։ Ընդդիմադիր ամենամեծ քաղաքական մասնակցության հայտ ներկայացրած ուժն արդեն հայտարարել է իր անունը ու հանկարծակիորեն դուք օրենք եք ներկայացնում, որը սահմանափակում և արգելում է դա անել։ Լո՞ւրջ։
Այստեղ չի կարող քննարկվել այս գործընթացի օրինականությունը։ Նույնիսկ բովանդակության մեջ մտնելու իմաստ չկա։
Նման գործընթացն իրականացնելն անթույլատրելի է»,- ասաց Մամիջանյանը՝ նշելով, որ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու և նախագծի՝ արտահերթ նիտի օրակարգ մտնելուն, և բուն նախագծին։
Հիշեցնենք, որ արտահերթ նիստում քննարկվում է ՔՊ-ականեր Արուսյակ Ջուլյակյանի, Ալխաս Ղազարյանի, Արթուր Հովհաննիսյանի նախաձեռնած «ՀՀ Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը, որով ի թիվս այլ լրացումների ու փոփոխությունների, նաև առաջարկվում է. «Կուսակցությունների դաշինքի անվանումը չի կարող պարունակել անձնանուն, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների անվանումներ կամ դրանց շփոթելու աստիճան նման անվանումներ և (կամ) դրանց հոլովաձեւեր: Կուսակցությունների դաշինքի անվանումը չի կարող պարունակել վիրավորական կամ զրպարտչական բնույթի բառեր կամ այլ արտահայտություններ:»:

Самая крупная оппозиционная сила уже объявила название – и тут вдруг запрет? Мамиджанян – об инициативе «Гражданского договора»
Этот процесс сам по себе является противоправным. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания 7 апреля во время обсуждения законопроекта о внесении изменений и дополнений в конституционный закон «Избирательный кодекс Республики Армения» заявил руководитель оппозиционной фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
По его словам, совершенно не важно, какие обоснования приводят депутаты от правящей партии «Гражданский договор».
«Вы меняете избирательное законодательство за два месяца до выборов», – подчеркнул Мамиджанян.
«Кто-то говорит, дескать, это не фундаментальное изменение. Вы серьезно? Самая крупная оппозиционная политическая сила, заявившая о своем участии в выборах, уже озвучила свое название. И вы вдруг решили представить проект закона, который ограничивает и запрещает их действия. Серьезно?» – сказал Мамиджанян.
«Здесь не может даже обсуждаться законность данного процесса. Нет смысла даже вдаваться в содержание. Осуществление подобного процесса попросту недопустимо», – подчеркнул парламентарий.
Он добавил, что фракция «Честь имею» проголосует «против» как включения в повестку дня законопроекта, так и против самого законопроекта.
Напомним, что НС Армении не внеочередном заседании рассматривает проект партии Пашиняна о запрете на использование личных имен в названиях блоков партий. В числе предлагаемых изменений указано, что название блока партий не может содержать личные имена, наименования государственных органов и органов местного самоуправления либо схожие с ними формулировки, а также их склонения. Кроме того, запрещается использование оскорбительных или клеветнических выражений или слов в названиях блоков партий.