Բելգիայի և Նիդեռլանդների դեսպանները կանչվել են Ադրբեջանի ԱԳՆ՝ Արցախի վերաբերյալ փաստաթղթեր ընդունելու համար
17:25 20/04/2026
Բաքվում Բելգիայի դեսպան Ժյուլիեն դը Ֆրեպոնը և Նիդեռլանդների դեսպան Մարիան դը Յոնգը կանչվել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն, որտեղ նրանց բողոք է ներկայացվել իրենց խորհրդարանների կողմից Արցախի վերաբերյալ ընդունված փաստաթղթերի դեմ։
«Դեսպանները առանձին կանչվել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն։ Հանդիպումների ընթացքում նրանց իրենց բողոք է ներկայացվել Բելգիայի և Նիդեռլանդների խորհրդարանների կողմից 2026 թվականի ապրիլի 16-ին ընդունված փաստաթղթերի դեմ, որոնք ներկայացնում են Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ընթացող խաղաղության գործընթացի խաթարմանն ուղղված անպատասխանատու փորձեր»,-ասվում է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Բաքուն կարծում է, որ այդ փաստաթղթերը պատրաստվել են «լիովին կեղծ և անհիմն գնահատականների» հիման վրա և, իբր, ևս մեկ անգամ ցույց են տալիս այդ հաստատություններում խորը արմատացած հակաադրբեջանական կողմնակալությունը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 16-ին Ամստերդամում Նիդեռլանդների Գերագույն Նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը ներկայացրել և ընդունել է Քրիստոնեական Միություն կուսակցության պատգամավոր Դոն Սյոդերի երկու խորհրդարանական առաջարկները՝ մեկը՝ Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման, մյուսը՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ։
Նույն օրը Բելգիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է պատգամավոր Միշել դե Մագդայի բանաձևը, որը, ի թիվս այլ բաների, կոչ է անում իրացնել Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքը՝ միջազգային անվտանգության երաշխիքներով։ Բանաձևի համաձայն՝ անվտանգ վերադարձը անհնար է առանց արդյունավետ միջազգային մեխանիզմի ստեղծման։
Բանաձևը նաև պահանջում է ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ դուրսբերումը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից՝ դրանք վերադարձնելով 2021 թվականի մայիսի 12-ի զբաղեցրած դիրքերին։ Ավելին, բանաձևը անդրադառնում է Բաքվում ներկայումս պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների ճակատագրին, այդ թվում՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, որոնց կալանքը շարունակում է մնալ լուրջ մարդասիրական խնդիր։

Послов Бельгии и Нидерландов вызвали в МИД Азербайджана из-за принятых документов по Арцаху
Посол Бельгии в Баку Жюльен де Фрепон и посол Нидерландов Мариан де Йонг были вызваны в министерство иностранных дел Азербайджана, дипломатам выразили протест из-за документов, принятых парламентами этих стран по Арцаху.
«Послы по отдельности были вызваны в МИД Азербайджана. В ходе встреч им выражен решительный протест против документов, принятых 16 апреля 2026 года парламентами Бельгии и Нидерландов, являющихся очередными безответственными попытками, направленными на подрыв суверенитета и территориальной целостности Азербайджана, а также продолжающегося мирного процесса между Азербайджаном и Арменией», - говорится в заявлении азербайджанского МИД.
В Баку считают, что эти документы подготовлены на основе «полностью ложных и необоснованных оценок», они якобы вновь демонстрируют глубоко укоренившуюся антиазербайджанскую предвзятость внутри этих структур.
Напомним, в Амстердаме Палата представителей Генеральных штатов Нидерландов 16 апреля вынесла на голосование и приняла два парламентских ходатайства депутата Дона Седера от партии «Христианский союз» — об освобождении армянских военнопленных в Азербайджане и о признании Геноцида армян.
Палата представителей парламента Бельгии в тот же день приняла резолюцию депутата Мишеля де Магда, которая, в числе прочего, содержит призыв обеспечить реализацию права народа Арцаха на возвращение при наличии международных гарантий безопасности. Согласно резолюции, безопасное возвращение невозможно без создания действенного международного механизма.
Документ также требует немедленного вывода вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Республики Армения – с возвращением их на позиции по состоянию на 12 мая 2021 года. Кроме того, резолюция затрагивает судьбу удерживаемых сейчас в Баку армянских военнопленных и гражданских заложников, включая политическое руководство Арцаха, чье содержание под стражей продолжает оставаться серьезной гуманитарной проблемой.