ՀԱՊԿ-ում անդամակցության ապասառեցումը չի նախատեսվում. Նիկոլ Փաշինյան
«Գոնե այս պահի դրությամբ մենք այդպիսի պաշտոնական տեղեկություն չունենք»,- կառավարության ճեպազրուցի ժամանակ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին թե արդյոք տեղեկություն ունի, որ Ռուսաստանը խոչընդուտներ է ստեղծում իր տարածք հայկական գյուղմթերիքի ուտքի ժամանակ։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի համատեքստում Հայաստանի գործողություններին՝ ՀՀ գործադիր մարմնի ղեկավարն ասաց.
«Մեր նախընտրական ծրագրում շատ հստակ գրված է, որ մենք ՀԱՊԿ-ում աշխատանքներն ակտիվացնելու վերաբերյալ միջոցներ չենք ձեռնարկում, այսինքը՝ ձեր ասած ապասառեցումը չի նախատեսվում։
Դե յուրե, թե վերջնականորեն ՀԱՊԿ-ից դուրս կգա՞նք, թե՞ ոչ, էդ ուրիշ խոսակցություն է, ես չեմ կարող ասել։ Հետևաբար կգործենք ըստ իրավիճակի
Նա նաև Հայտնաեց, որ հայ ռուսական փոխգործակցությունը նույն տեղում չմնալու մասին մոսկվյան այցի վերաբերյալ հայտարարությունը վերաբերում էր հարաբերությւոններին։

Пашинян: Не намерены делать шагов по размораживанию участия Армении в ОДКБ
«По крайней мере, на данный момент у нас нет такой официальной информации», – заявил Никол Пашинян на брифинге в правительстве Армении, отвечая на вопрос о том, есть ли у него сведения о том, что Россия создает препятствия при экспорте армянской сельхозпродукции на свою территорию.
Никол Пашинян отметил также, что не может в настоящий момент ответить, выйдет ли Армения де-юре и де-факто из состава Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«В нашей предвыборной программе четко прописано, что мы не будем предпринимать конкретных шагов по активизации работы в ОДКБ. То есть разморозка не предвидится.
Де-юре или де-факто мы выйдем из ОДКБ или нет – это другой разговор, не могу сказать. Будем действовать согласно ситуации», – сообщил он.