Կարգալույծ Արման Սարոյանի թեմի հաշվից 15 միլիոն դրամ է հանել՝ չունենալով դրա իրավունքը. Զոհրաբյան
«Դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանը, որը նաև ԲԴԽ անդամ է, հերթական անգամ ապացուցեց իր կողմնակալ լինելը և Արման Սարոյանի ցանկությունները կատարելը»,- ասուլիսում ասաց փաստաբան Արա Զոհրաբյանը՝  անդրադառնալով Արման Սարոյանի՝ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից Գարեգին Երկրորդի տնօրինությամբ ազատվելուց հետո կատարած գործողություններին։
Նա նշեց, որ այս ընթացքում իրեն ակնհայտ ապօրինի է պահել հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը, այս ընթացքում նրանք սպասարկել են Արման Սարոյանի քմահաճույքները։
«Սարոյանն ամեն առիթով  նամակ է գրում, ասում է՝ ֆեյսբուքյան էջ են բացել, խնդրում եմ արգելեք։ Կարծեք՝ հարկադիր կատարողը դարձել է Արման Սարոյանի անձնական աշխատակիցը։ Այս առումով  նամակներ են գրում, ահաբեկում են հոգևորականներին, Մասյացոտնի թեմի առաջնորդական տեղապահ Հոգեշնորհ Տ․ Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանին, իսկ նամակների տակն անպայման գրում են՝ թե չէ քրեական պատասխանատվության կենթարկենք»,- ասաց Զոհրաբյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Արման Սարոյանը դիմել էր դատարան՝ վիճարկելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի՝ Մասյացոտնի թեմի թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ տնօրինությունը. «Հայցի ապահովման միջոց է կիրառել դատարանն ու որոշում կայացրել՝ արգելել պատասխանող Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցուն և այլն  անձանց  իրականացնել որևէ գործողություն, որը կարող է որևէ կերպ խոչընդոտել  Արման Սարոյանի՝ որպես թեմի առաջնրոդ լիազորություններ իրականացմանը, այդ թվում ֆինանսական հաշիվների տնօրինությումը»։
Նա նշեց, որ դատարանը՝ դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, ըստ էությամբ, համարել է, որ սա աշխատանքային վեճ է, նման հայցի ապահովման միջոց է կիրառել։
«Դատարանը վատ վիճակ է ստեղծել Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցու համար։ Արման Սարոյանը, որը նաև չի հանդիսանում հոգևորական, կարգալույծ է հռչակվել, այսօր բանկային հաշիվներից գործարքներ է կատարում՝ դատարանի որոշման և հարկադիր կատարողի կամայական մեկնաբանության հիման վրա։ Ավելին՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, երբ որ նրան զրկել էր պաշտոնից, դադարեցրել էր նրա լիազորությունները բանկում։ Հարկադիր կատարողը, կատարողական վարույթի  օրենքի կամայական մեկնաբանությամբ,  լիազորել է Արման Սարոյանին, որպեսզի  նա բանկում գործարք կատարի։ Այսինքն հարկադիր կատարողն իրեն դրել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տեղը, նման լիազորություն տվել։ Եվ այսօր Արման Սարոյանն այդ բանկային հաշիվներին հասանելիությունի ունի, կատարում է գործարքներ և տնօրինում է՝ չունենալով դրա իրավունքը։
Ապրիլի 1-ի դրությամբ արդեն ավելի քան 15 միլիոն դրամ նա հաշիվներից հանել է, և այդ հաշիվներին բազմաթիվ դրամական միջոցներ կան, մտածում ենք՝ կարող է վատնել։
Մենք դատարանին խնդրել ենք հայցի ապահովումը վերացնել, դատարանը մերժել է»»,- մանրամասնեց Ա. Զոհրաբյանը։

Speaking at a news conference, Zohrabyan said judge Edgar Hovhannisyan, who also serves as a member of Armenia’s Supreme Judicial Council, had repeatedly demonstrated bias in favor of Saroyan by upholding interim court measures that allowed him continued access to the accounts of the Masyatsotn (Masis) Diocese.
“The court has created a very serious situation for the Armenian Apostolic Church,” Zohrabyan said. “Arman Saroyan, who is no longer a cleric and has been defrocked, is carrying out banking transactions on the basis of a court ruling and what we consider an arbitrary interpretation by the law enforcement officer.”
Saroyan was removed from his post as head of the Masyatsotn Diocese by a decree of Catholicos Karekin II. According to Zohrabyan, the church leader also terminated Saroyan’s banking authority following his dismissal.
However, Saroyan later challenged his removal in court. Zohrabyan said the court granted interim relief prohibiting the Armenian Apostolic Church and related parties from taking actions that could obstruct Saroyan’s exercise of authority as diocesan leader, including access to financial accounts.
Zohrabyan criticized Armenia’s Compulsory Enforcement Service, alleging it had acted improperly and effectively served Saroyan’s personal interests during the dispute.
“The enforcement officers have acted as though they are Saroyan’s personal employees,” he said, accusing them of sending threatening letters to clergy members and representatives of the diocese, including acting diocesan administrator Fr. Ruben Vardapet Zargaryan.
According to Zohrabyan, law enforcement authorities empowered Saroyan to conduct banking operations despite the church’s decision to revoke his authority, a move he said exceeded their legal powers.
“As of April 1, more than 15 million drams had already been withdrawn from the accounts,” Zohrabyan said. “Significant sums remain in those accounts and we are concerned the funds could be depleted.”