Սա իրեն հա՞յ է համարում, մա՞րդ է համարում. Ռոբերտ Քոչարյանը Փաշինյանի՝ Արցախից «փախածների» հայտարարության մասին
«Երկրորդ անգամ սխալվելու տեղ չունենք, թիկունք չի մնացել»,- քարոզարշավի շրջանակում Ախուրյանի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա ընդգծեց, որ մեկ սխալի համար գինը եղավ հսկայական հողեր, 150 հազար փախստականներ, Արցախի կորուստ, 5000 զոհ. «Հիմա թիկունք չի մնացել, հերթական սխալը լինելու է՝ Սյունիք, լինելու է արևմտյան Ադրբեջան, միգուցե մզկիթների կառուցում Հայաստանի տարածքում։
Ուզու՞մ ենք մենք սա։ Չեմ կարծում, որ ուզում ենք, ուրեմն այս անգամ սխալվելու ուղղակի տեղ չունենք»:
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին՝ ուղղված արցախցիներին, մասնավորապես «փախել են Հայաստան», Ռ.Քոչարյանն ասաց. «9 ամիս տոտալ բլոկադայի մեջ գտնված մարդկանց Հայաստան գալը անվանում է «փախուստ», «թռել եք» և այլն, և այլն»։
Ըստ նրա, այս դահլիճում ներկաների մեծ մասի արմատները գալիս են Արևմտյան Հայաստանից. «Ուղղակի ձեր հարազատներին, նախնիներին, պապերին ասել են՝ թռած, փախած, հայրենիքը հանձնած։
Հայաստանի բնակչության մի զգալի մասը նման պատմություն ունի, ողբերգական պատմություն։ Ձեր բոլորի պապերին, տատերին ասել են փախած, թռած, այսինքն՝ պետք է այնտեղ մնային, կրոնը փոխեին, թուրք դառնային, լեզուն մոռանային կամ մահանային։
Սա նույնն է։
Եվ սա իրեն հա՞յ է համարոմ, մա՞րդ է համարում։ Չգիտեմ՝ ինքն իրեն ինչ է համարում։ Հունիսի 7-ին մեր ժողովուրդը պետք է ցույց տա, թե ինչ է իրենից ներկայացնում այդ մարդը, որ մեր ժողովրդի 70 տոկոսին վիրավորեց»։
Ըստ Ռ. Քոչարյանի, իրավիճակը փոխելու համար հունիսի 7-ին պետք է մի լավ ապտակել նրան. «Ապտակել ստահակին, սրիկային, որը համարձակվել է վիրավորել մեր ժողովրդի մեծամասնությանը»։

«И он считает себя армянином, человеком?» Кочарян – о словах Пашиняна про «сбежавших» из Арцаха
«Во второй раз мы не имеем права на ошибку, тыла уже не осталось», – заявил второй президент Армении, кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян на встрече с жителями Ахуряна в рамках предвыборной кампании.
Он подчеркнул, что одна ошибка уже обернулась колоссальными потерями: «огромные территории, 150 тысяч беженцев, утрата Арцаха, 5000 погибших».
«Теперь тыла не осталось – следующая ошибка будет стоить Сюника, так называемого “Западного Азербайджана”, возможно, строительства мечетей на территории Армении. Мы этого хотим? Не думаю. Значит, на этот раз права на ошибку у нас просто нет», – сказал Кочарян.
Комментируя заявления Никола Пашиняна в адрес вынужденных переселенцев из Арцаха, в частности выражения «сбежали в Армению», Кочарян отметил: «Людей, девять месяцев находившихся в полной блокаде, он называет “беглецами”, “сбежавшими” и так далее».
По его словам, у большинства присутствующих в зале корни – из Западной Армении.
«Ваших родственников, предков, дедов просто назвали “сбежавшими”, “предавшими родину”.
Значительная часть населения Армении имеет такую трагическую историю. Ваших бабушек и дедушек назвали беглецами и предателями, как будто они должны были остаться там, принять другую религию, стать турками, забыть родной язык или умереть (во время Геноцида армян в Османской империи 1915 года. – Ред.).
Это одно и то же», – добавил он.
«И он (Никол Пашинян. – Ред.) считает себя армянином? Человеком? Не знаю, кем он себя считает. 7 июня наш народ должен показать, что представляет из себя этот человек, который оскорбил 70% нашего народа», – заявил Кочарян.
По его словам, для изменения ситуации 7 июня необходимо «дать ему оплеуху»: «Оплеуху подлецу, негодяю, который осмелился оскорбить большинство нашего народа».