Մենք դատարանից ակնկալում ենք Սահմանադրության վերականգնում. Էլինար Վարդանյան
«Մենք դատարանից չենք ակնկալում քաղաքական որոշում, աջակցել որևէ կուսակցության, ակնկալում ենք միայն Սահմանադրության գերակայության վերականգնում»,- Սահմանադրական դատարանում հունիսի 7-ին կայացած ԱԺ հերթական ընտրությունների արդյունքները վիճարկող 7 քաղաքական ուժերի դիմումների հիման վրա միացված գործի քննությանն ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ Էլինար Վարդանյանը։
Նրա խոսքով, նախընտրական շրջանում արձանագրված խախտումները, այդ թվում՝ վարչական ռեսուրսի կիրառումը, քրեական հետապնդումները, ընտրական մարմինների անգործությունն ու ԿԸՀ որոշումները, մեկ շղթայի օղակներ են, որոնք ցույց են տալիս, որ պետությունը դարձել է քաղաքական պայքարի մասնակից։
Վարդանյանը նշեց, որ պետական մարմինների սխալների հետևանքով հազարավոր քաղաքացիներ զրկվել են իրենց ձայնը կրկին արտահայտելու հնարավորությունից, մինչդեռ դրա պատասխանատվությունը չի կարող դրվել ընտրողների վրա։ Նա ընդգծեց, որ դատարանի որոշումը կարևոր է ոչ միայն մեկ քաղաքական ուժի, այլև Հայաստանի ընտրական համակարգի նկատմամբ հանրային վստահության պահպանման տեսանկյունից՝ կոչ անելով պաշտպանել ընտրողի ձայնն ու ժողովրդի կամքը։

A member of the Prosperous Armenia Party told the Constitutional Court on Saturday that the judiciary must restore constitutional supremacy rather than render political judgments, as hearings continued over challenges to the June 7 parliamentary election results.
Speaking on behalf of the opposition group, Elinar Vardanyan argued that alleged violations during the campaign, including the misuse of administrative resources, criminal prosecutions and inaction by electoral bodies, formed a chain of abuses that compromised the integrity of the vote.
She contended that thousands of citizens were deprived of the opportunity to reassert their choice due to state errors, stressing that responsibility cannot be shifted onto voters themselves. Vardanyan underscored that the court ruling carries weight beyond partisan interests, framing it as pivotal for safeguarding public trust in Armenia’s electoral system.
“The decision is not about one political force, but about protecting the voice of the electorate and the will of the people,” she said.