ՍԴ-ն մերժեց ԱԺ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու դիմումը
Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց 2026 թվականի հունիսի 14-ի` «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին» որոշման հետ կապված վեճի վերաբերյալ որոշումը։
Ըստ որոշման. « Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2026 թվականի հունիսի 14-ի` «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի հերթական ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին» թիվ 259-Ա որոշումը թողնել ուժի մեջ:
2. Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 170-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ սույն որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից»,- նշված է ՍԴ որոշման մեջ։
Այսպիով, ԿԸՀ՝ հունիսի 7-ի հերթական ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին որոշումը թողեց ուժի մեջ՝ մերժելով հունիսի 7-ին կայացած ԱԺ հերթական ընտրությունների արդյունքները վիճարկող 7 քաղաքական ուժերի դիմումները։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցած 7 քաղաքական ուժեր՝ «Ուժեղ Հայաստան» և «Հայաստան» դաշինքները, «Բարգավաճ Հայաստան», «Միասնության թևեր», «Դեմոկրատիա, օրենք, կարգապահություն», «Նոր ուժ» և «Հանուն հանրապետության» կուսակցությունները դիմել էին Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով ընտրությունների արդյունքները և պահանջելով դրանք անվավեր ճանաչել, վերաքվեարկություն նշանակել կամ իրականացնել մանդատների վերաբաշխում։

Armenia's Constitutional Court on Saturday rejected petitions seeking to invalidate the results of the country's June 7 parliamentary elections, leaving in force the Central Election Commission's certification of the vote.
In its ruling, the court upheld the Central Electoral Commission's June 14 decision certifying the official results of the election. Under Article 170(2) of Armenia's Constitution, the ruling is final and took effect immediately upon publication.
The decision dismisses challenges filed by seven political parties and alliances that contested the election results. The petitioners had asked the court to annul the outcome, order a repeat vote or redistribute parliament seats.
The legal challenge was brought by the Strong Armenia and Hayastan (Armenia) alliances, along with the Prosperous Armenia, Wings of Unity, Democracy, Law and Discipline, New Force, and For the Republic parties.
The Constitutional Court began hearing the case on June 26 and concluded proceedings on July 1 before issuing its final decision.