Իրանից ՌԴ արտահանված ծաղիկները շատ նման են հայկականին. Ռուսաստանում բարձրաձայնել են կասկածների մասին
Ռոսսելխոզնադզորը (Անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայությունը) դիմել է Իրանի բույսերի պաշտպանության կազմակերպությանը՝ խնդրելով կասեցնել Ռուսաստան արտահանման համար նախատեսված ծաղիկների հավաստագրումը։ Այս մասին հաղորդում է ծառայությունը։
«2026 թվականին Իրանից ծաղիկների արտահանման ցուցանիշները զգալիորեն գերազանցել են անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշները։ Ֆիտոսանիտարական վկայագրերում որպես ապրանքի ծագման վայր նշված է Իրանը։ Սակայն, արտաքին բնութագրերի և փաթեթավորման առումով, ապրանքը նույնական է նախկինում Հայաստանից ներմուծվածին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ռոսսելխոզնադզորն ավելի վաղ Իրանին տեղեկացրել էր հայկական ծաղկային արտադրանքի վրա գործող ժամանակավոր սահմանափակումների մասին: 2026 թվականի մայիսի 22-ից արգելվում է Հայաստանում աճեցված ծաղիկների ներմուծումը Ռուսաստան:
Իրանական կողմից արձագանքի բացակայության պատճառով Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տարածքների բուսասանիտարական բարեկեցությունը, ինչպես նաև «Ռոսսելխոզնադզորի» կողմից սահմանված արգելքներն ու սահմանափակումները պահպանելու նպատակով, Ծառայությունը կապ է հաստատել Իրանի Իսլամական Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության բույսերի պաշտպանության կազմակերպության հետ՝ խնդրելով կասեցնել տեղական ծաղկային արտադրանքի հավաստագրումը մինչև երկկողմ բանակցությունների անցկացումը և այս հարցի պարզաբանումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Russia’s agricultural watchdog has asked Iran to halt certification of flowers bound for the Russian market, citing suspicions that shipments labeled as Iranian may actually originate from Armenia.
The Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance (Rosselkhoznadzor) said on Friday that imports from Iran in 2026 have sharply increased compared to last year. Officials noted that the flowers’ appearance and packaging closely resemble Armenian products previously restricted from entering Russia.
Rosselkhoznadzor banned imports of cut flowers from Armenia on May 22 due to phytosanitary concerns. The agency said it had warned Iran about the restrictions but received no response.
“To preserve the phytosanitary well-being of Russia and other Eurasian Economic Union member states, and to ensure compliance with existing bans, Rosselkhoznadzor has requested that Iran’s Plant Protection Organization suspend certification of local flower exports until bilateral talks clarify the issue,” the agency said in a statement.