Իրանից ՌԴ արտահանված ծաղիկները շատ նման են հայկականին. Ռուսաստանում բարձրաձայնել են կասկածների մասին
15:31 17/07/2026
Ռոսսելխոզնադզորը (Անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայությունը) դիմել է Իրանի բույսերի պաշտպանության կազմակերպությանը՝ խնդրելով կասեցնել Ռուսաստան արտահանման համար նախատեսված ծաղիկների հավաստագրումը։ Այս մասին հաղորդում է ծառայությունը։
«2026 թվականին Իրանից ծաղիկների արտահանման ցուցանիշները զգալիորեն գերազանցել են անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշները։  Ֆիտոսանիտարական վկայագրերում որպես ապրանքի ծագման վայր նշված է Իրանը։ Սակայն, արտաքին բնութագրերի և փաթեթավորման առումով, ապրանքը նույնական է նախկինում Հայաստանից ներմուծվածին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ռոսսելխոզնադզորն ավելի վաղ Իրանին տեղեկացրել էր հայկական ծաղկային արտադրանքի վրա գործող ժամանակավոր սահմանափակումների մասին: 2026 թվականի մայիսի 22-ից արգելվում է Հայաստանում աճեցված ծաղիկների ներմուծումը Ռուսաստան:
Իրանական կողմից արձագանքի բացակայության պատճառով Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տարածքների բուսասանիտարական բարեկեցությունը, ինչպես նաև «Ռոսսելխոզնադզորի» կողմից սահմանված արգելքներն ու սահմանափակումները պահպանելու նպատակով, Ծառայությունը կապ է հաստատել Իրանի Իսլամական Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության բույսերի պաշտպանության կազմակերպության հետ՝ խնդրելով կասեցնել տեղական ծաղկային արտադրանքի հավաստագրումը մինչև երկկողմ բանակցությունների անցկացումը և այս հարցի պարզաբանումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Иранские цветы заподозрили в маскировке под армянские для поставок в РФ: Россельхознадзор попросил Иран приостановить сертификацию
14:50 17/07/2026
Россельхознадзор обратился к Организации по защите растений Ирана с просьбой о приостановке сертификации цветов для экспорта в Россию, сообщило ведомство
«В 2026 году объем поставок из Исламской Республики значительно превысил показатели аналогичного периода прошлого года. В фитосанитарных сертификатах в качестве места происхождения продукции указан Иран. При этом по внешним характеристикам продукции и особенностям упаковки она идентична той, что прежде ввозилась из Армении.
Россельхознадзор ранее информировал Иран о действующих временных ограничениях в отношении армянской цветочной продукции. С 22 мая 2026 года запрещен ввоз в Россию срезанных цветов, местом отправления и происхождения которых является Армения.
В связи с отсутствием ответа от иранской стороны в целях сохранения фитосанитарного благополучия территорий России и государств-членов ЕАЭС и соблюдения запретов и ограничений, введенных Россельхознадзором, Служба обратилась в Организацию по защите растений Министерства сельскохозяйственного джихада Исламской Республики Иран с просьбой приостановить сертификацию местной цветочной продукции до проведения двусторонних переговоров и прояснения указанного вопроса», – говорится в сообщении.