09:09 09/10/2021ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հայտարարել է Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպումը կազմակերպելու պատրաստակամության մասինԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ (Ֆրանսիա՝ Ստեֆան Վիսկոնտի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ՝ Էնդրյու Շոֆեր և Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Իգոր Խովաև) երեկ տարածել են հետևյալ հայտարարությունը՝ ողջունելով Ժնևում...
17:33 08/10/2021Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան. Ի՞նչ սպասել Իրան-Թուրքիա-Ռուսաստան աշխարհաքաղական «պատերազմներից»Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հավանական ու անհավանական մի քանի սցենարներ է ներկայացրել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ.
11:53 08/10/2021ANCA-ն կոչ է անում Կոնգրեսին՝ հետաքննել Հայաստանի և Արցախի հետ կապված Պետդեպարտամենտի ձախողումներըԱմերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) կոչ է անում ԱՄՆ-ի Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի առանցքային հանձնաժողովներին՝ իրականացնել Կոնգրեսի վերահսկողության իրենց պարտականությունները ԱՄՆ...
09:49 08/10/2021Ավետիք Չալաբյան. Շուշիի նկատմամբ վերահսկողությունը մեր ինքնիշխանության, անվտանգության առանցքային չափորոշիչն էՀասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը գրում է. «Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած հարցուպատասխանի ժամանակ, ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը հերթական անգամ կրկնեց...
17:23 07/10/2021Իրանի համար խիստ անհրաժեշտ է ամրացնել իր դիրքերը տարածաշրջանում. Կարինե Գևորգյան«Իրանի համար խիստ անհրաժեշտ է ամրացնել իր դիրքերը տարածաշրջանում, որոնք թուլացել էին նախորդ տարվա պատերազմի հետևանքով»,-«Հայելի» մամուլի ակումբում հայտնեց ռուսաստանաբնակ քաղաքագետ Կարինե Գևորգյանը:...
16:28 07/10/2021Թադևոս Ավետիսյան. 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը հակասոցիալական էԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, տնտեսագետ, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախկին փոխնախարար Թադևոս Ավետիսյանն իր հոդվածում անդրադարձել է հաջորդ տարվա բյուջեի նախագծին՝ ընդգծելով, որ դրանում...
16:27 07/10/2021Քարոզչական պատերազմում մենք ոչինչ չենք անում, իսկ Ադրբեջանը շատ ակտիվ է աշխատում. Էլիբեգովա«Ադրբեջանը մեծ նախագծեր է իրականացնում Շուշիում, ողջ քարոզչական ուշադրությունը հենց Շուշիին է հատկացվում, քանի որ իրենց համար դա ևս կարևոր թեմա է»,- ասուլիսում ասաց ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան։ Նա...
14:35 07/10/2021Օմարից թռած արծիվ հավերը. Արշակ Զաքարյան«Քո երեխային սպանողին խաղաղություն առաջարկելը, նույնն է, թե դու քո սերունդներին մատաղ անես քո թշնամուն»,- «Հայելի» մամուլի ակումբում հայտնեց «Հայոց ազգային գվարդիա» ՀԿ ղեկավար, ազատամարտիկ Արշակ...
14:23 07/10/2021Ալիևը մի բան է ասում, մեկ շաբաթ անց այդ նույն թեզերը լսում ես մեր իշխանավորների շուրթերից. Անժելա Էլիբեգովա«Անմարդկային մոտեցում է՝ Շուշին գնահատել, «չափել» նյութական ցուցիչներով։ Մի կողմ թողնենք, որ Շուշին ռազմավարական առումով տարածաշրջանի ամենագլխավոր կետերից մեկն է, որի հանձնումն ընդհանուր տարածաշրջանի...
13:07 07/10/2021ԵԽ գլխավոր քարտուղար․ ԵԽ ռազմավարության ծրագրերում առաջնահերթություն է կանանց համար արդարադատության մատչելիությունըԵվրոպայի խորհրդի կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին մասին (Ստամբուլյան կոնվենցիա) կոնվենցիայի 10-ամյակի կապակցությամբ Եվրոպայի խորհուրդը կազմակերպել...
10:11 07/10/2021Էլինար Վարդանյան. Ռ. Քոչարյանի ասուլիսի արձագանքների ամփոփ պատկերըԱյլընտրանքային նախագծեր խումբը հրապարակել է Էլինար Վարդանյանի հոդվածը, որտեղ նա անդրադառնում է ՀՀ երկրորդ նախագահի ասուլիսի արձագանքներին.
17:18 06/10/2021Հակամարմին ունեցողն ինչո՞ւ պիտի թեստ հանձնի կամ պատվաստվի․ Արեգնազ Մանուկյանը՝ ԱվանեսյանինՀոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտել կորոնավարակային համաճարակի դեմ պայքարի նոր քաղաքականությունը, որի համաձայն՝ աշխատանքի ներկայանալիս կամ պետք է պատվաստված լինել կամ երկու շաբաթը մեկ թեստ հանձնել:...
11:25 06/10/202140 տարվա ընթացքում առաջին անգամ մթերքը ռեկորդային ձևով թանկացել էՊարենային ապրանքների համաշխարհային գների ինդեքսը մեկ տարվա ընթացքում աճել է 27%-ով, ինչը վերջին 40 տարիների ամենադինամիկ ցուցանիշներից մեկն է: Այս մասին «Ura.ru»- ին տված հարցազրույցում ասել է...
10:15 06/10/2021Սասունյան. Ալիևի 11-ամյա որդին Լոնդոնի կենտրոնում գտնվող 45 միլիոն դոլարի գույքի սեփականատերն էրԱյս աղմկահարույց զեկույցը հրապարակվեց միջազգային լրատվամիջոցների կողմից 2021 թվականի հոկտեմբերի 3-ին: Թեև սա առաջին դեպքը չէ, երբ պարզվում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքը արտերկրային...
18:32 05/10/2021ԱԱԾ-ում կես տարվա ընթացքում վճարվել է 10 մլրդ դրամ, կամ 21 մլն դոլար աշխատավարձ. Աղվան Վարդանյան«Հայտարարությունը պետք է վերնագիր ունենա, այն է. «ԱԱԾ-ն և տնտեսությունը»,-խորհրդարանական հայտարարությունների ժամին իր ելույթն այսպես վերնագրեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը: Նա...
16:37 05/10/2021Խաղաղության թեզի ներքո Հայաստանը հայտնվելու է խաղաղության խաբկանքի մեջ. Սեյրան Օհանյան«ՀՀ իշխանությունները պետք է հասկանային, որ հատկապես Սյունիքի հատվածում նոյեմբերի 9-ից հետո մենք պետք է հետ չքաշվեինք մեր կանգնած դիրքերից»,- լրագրողների հետ ԱԺ-ում կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ...
14:00 05/10/2021ՀՀ իշխանությունը կամ չի մասնակցել փաստաթղթի քննարկմանը, կամ առաջնային չի համարել գերիների վերադարձի շուտափույթ կարգավորումը. Աբրահամյան«Մեր գլխավոր խնդիրն այն է, որ Հայաստանը գերիների, ռազմագերիների վերադարձի հարցը քննարկում է Ադրբեջանի առաջ քաշած նոր պահանջների շրջանակներում»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ...
14:17 04/10/2021Ռոբերտ Քոչարյան. ՌԴ-ի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելը բարոյական հարթությունում է«Զենքի շուկան այնպիսինն է, որ եթե դու այսօր ունես փող զենք գնելու համար, պատրաստ ես հենց այդ փողը ծախսել զենք գնելու համար, այդ զենքը գտնելու ես, դա կարող է լինել ռուսական, կարող է լինել ոչ...
13:13 04/10/2021Թուրք վերլուծաբանի պնդումների համաձայն՝ Իրանը Սյունիքում ավիաբազա է ստեղծումԹուրք վերլուծաբան Գյոքթուրք Թույսուզօղլուն հանդես է եկել տարածաշրջանային վերջին զարգացումների վերաբերյալ հոդվածով, որտեղ պնդում է, թե ըստ որոշ տեղեկությունների՝ Հայաստանն Իրանին առաջարկ է արել...
12:04 04/10/2021ՀՀ երկրորդ նախագահ. Հիմք կա կարծելու՝ պատերազմը սկսել է տգիտության պատճառով, ավարտվել՝ ըստ պայմանավորվածությանՀՀ երկրորդ Նախագահ, Արցախի առաջին նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Ռոբերտ Քոչարյանը լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը շարունակում է անդրադառնալ Ղարաբաղյան երրորդ պատերազմի ընթացքի, պարտության,...

10:49 06/07/2016Harut Sassounian: Early warning signs of Turkey’s troubles with TrumpThe Republican and Democratic Parties will be holding their conventions later this month to select Donald Trump and Hillary Clinton respectively as their presidential nominees.
12:16 01/07/2016US Department of State calls on the government of Armenia to improve efforts to identify victims of forced laborThe US Department of State has released the 2016 Trafficking in Persons Report assessing the situation with regard to practices of trafficking globally.
10:59 29/06/2016Harut Sassounian: Pope Listens to his heart, not handlers, on Genocide during Armenia pilgrimageWhile Armenians throughout the world were overjoyed with the landmark “pilgrimage” of His Holiness Pope Francis to the first Christian state, most people were unaware of the behind the scenes...
16:19 24/06/2016PACE accepts motion for resolution on fight against hate speechThe motion for resolution on “Growing hate speech and role of the political leaders in fighting hate crime” proposed by members of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Council...
14:11 11/06/2016Syria enters next phase of military operations, expert saysSyria has entered the next phase of active and effective military operations against the ‘Islamic State’ terrorist group, liberating territories under their control, expert on Arabic studies, Sargis...
10:29 28/05/2016Khadija Ismayilova: There are still many political prisoners in Azerbaijan, struggle for their release needs to continueFamous investigative journalist Khadija Ismayilova released from prison by the Azerbaijani Supreme Court’s decision is ready to continue her professional activity and struggle for the release of her...
15:50 27/05/2016Political scientist says, Azerbaijan has no right to acquire 500km range ballistic missiles“Azerbaijan has no right to acquire 500km range ballistic missiles and if the commander of Azerbaijani missile troops and artillery isn’t aware, we should remind him about the Missile Technology...
16:32 16/05/2016US diplomat on why Kazan negotiations failed“Why has peacemaking in the Karabakh conflict failed?” Retired US diplomat, Philip Remler who served with the US Department of State and the Organization for Security and Co-operation in Europe...
15:03 16/05/2016Aris Ghazinyan: Yerevanonly capital in world to remain Christian after 8 centuries of Muslim dominionThe Sardarapad fortress located in the Ararat plain, during the construction of which khan of Erivan used stone plates from the ancient Armenian capital Armavir, was the last boundary on the Russian...
12:54 11/05/2016The Mail on Sunday on Azerbaijani president’s daughter: Socialite Leyla Aliyeva and her expensive real estate in LondonLuxurious mansions in London have become the very symbol of corruptly acquired wealth. One of the penthouses in the heart of London belongs to socialite Leyla Aliyeva, thedaughter of Azerbaijan’s...
15:48 02/05/2016Thomas Oppermann: Bundestag to accept resolution on Armenian Genocide in June“The Bundestag will adopt a resolution on June 2, concerning characterization of the mass murder and expulsion of Armenians during World War I as genocide the,” Social Democratic Party member, Thomas...
10:52 02/05/2016IREX: Azerbaijani media in horrible plight – mediocre news, journalist ethics violations, censorshipAmerican non-governmental organization IREX (International Research and Exchanges Board) published the new annual Media Sustainability Index on Azerbaijan, according to which, the media situation in...
11:23 30/04/2016Expert: When pressed on its human rights record, Azerbaijani government claims global Armenian conspiracyArzu Geybullayeva was a correspondent for Agos, an Armenian bilingual weekly newspaper published in Istanbul, in 2014 when she faced an ugly campaign from the Azerbaijani government to hurt her...
17:11 27/04/2016Harut Sassounian: Who Should Be More Pitied: Pres. Obama or Naive Armenians?For eight years now, Pres. Obama has failed to keep his campaign promise to call the Armenian Genocide a genocide. Yet, for some incomprehensible reason, which can only be described as naiveté, many...
11:57 27/04/2016OCCRP: Bribing Congressmen, Azerbaijan and Turkey try to intervene in US policy and hoodwink the American publicIn May of 2013, the government of Azerbaijan, via its State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR), injected $750,000 into an obscure Texas-based non-profit, the Assembly of the Friends of Azerbaijan...
17:30 26/04/2016Azerbaijan: Calls to release former OMON fightersandto send to fight against ArmeniansThe leader of the so-called “Karabakh Liberation Organization” AkifNagireleased a statement, according to which, as a result of the conflict escalation in the beginning of April, it is necessary to...
16:23 26/04/2016The European Ombudsman Institute criticizing Azerbaijani crueltyThe European Ombudsman Institute (EOI) has published on its official website the NKR Human Rights Defender’s Interim Report on Atrocities Committed by Azerbaijani Military Forces against the...
11:37 26/04/2016There is huge number of IS recruiters and militants in Baku, former Security Ministry investigator saysA former investigator of the Ministry of National Security of Azerbaijan, Ramin Nagiyev, who currently lives in France, told the Russian service of the Azerbaycan Saati radio in a video interview,...
09:32 24/04/2016Armenia's Joan of ArcShe is known as Armenia's Joan of Arc - a woman who lived through uncountable horrors of the Genocide and then heroically relived them in a book and film of her life that told the world the truth.
17:14 22/04/2016Azerbaijan: Author of book about Armenian massacres may face up to three years in prison on fabricated chargesThe charges against Azerbaijani writer AkramAylisli have been requalified from “hooliganism” to a graver article: “Resistance or use of force against the authorities representative,” according to...