20:00 19/09/2020Հայաստանում արտադրական դժբախտ պատահարների 66%-ը եղել է հանքագործական աշխատանքների ժամանակԸստ ՀՀ կազմակերպություններում աշխատանքային գործունեության ընթացքում ժամանակավոր անաշխատունակության, դժբախտ պատահարների և վնասվածքների վերաբերյալ ստացված վիճակագրական հաշվետվությունների ամփոփ...
16:53 19/09/2020ՌԴ-ն ԵԱՏՄ երկրներից միայն Հայաստանի հետ սահմանը չի բացումՌուսաստանը սեպտեմբերի 21-ից վերսկսում է թռիչքները ԵԱՏՄ երկրներից Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին ուրբաթ օրը լրագրողներին հայտնել են կորոնավիրուսային վարակի դեմ...
13:07 19/09/2020Արձակուրդից վերադառնալուց հետո Հրայր Թովմասյանը մասնակցել է բոլոր նիստերին. ՍԴՍահմանադրական դատարանի աշխատակազմից հերքում են լուրն այն մասին, թե Հրայր Թովմասյանն աշխատանքի չի ներկայանում։ «Տեղեկացնում ենք, որ սույն թվականի հունիս ամսին տրամադրված արձակուրդից վերադառնալուց հետո...
11:31 19/09/2020Բրիտանիայի վարչապետը հայտնել է երկրում կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքի բռնկման մասինՄեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ հիմա երկրում կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքն է բարձրացել, հայտնում է «Independent»-ը։ Նա նշել է, որ թեև ինքը չի ցանկանում մտցնել երկրորդ պետական...
10:45 19/09/2020ՀՀ-ում հաշվառված է 24 հազար 221 պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձան2019 թվականի տվյալներով, Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակներում ընդգրկված է 24 հազար 221 հուշարձաններ։ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, 995 հուշարձան...
19:10 18/09/2020Սինգապուրի հաջողության գաղտնիքը, որն աշխարհում կորոնավիրուսից մահացության ամենացածր թիվն ունիԱշխարհում կորոնավիրուսով մահացության ամենացածր դեպքերի թիվը Սինգապուրում է գրանցվել: Այնտեղ վարակված ավելի քան 57.000 մարդկանց շրջանում ընդամենը 27 մահ է գրանցվել: Սինգապուրը՝ 5.7 միլիոն բնակչություն...
13:45 18/09/2020Այ ձեր ցավը տանեմ, սովը ո՞նց ա լինում. Գագիկ ԾառուկյանԿորոնավիրուսով պայմանավորված՝ ուսանողներից շատերը ծնողները չեն աշխատել, իսկ այսօր, երբ ուսման վարձը պետք է վճարել, խնդրի առաջ են կանգնում: ԲՀԿ ուսխորհրդի երիտասարդների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ԲՀԿ...
13:07 18/09/2020ՊԲ-ում ուսումնավարժական հավաքներ ենՊաշտպանության բանակում, հանրապետության զորահավաքային-մարդկային ռեսուրսի ներգրավմամբ, ըստ առանձին մասնագիտությունների, պարբերաբար կազմակերպվում և անց են կացվում տարաբնույթ ուսումնավարժական...
09:17 18/09/2020Ռուսաստանը Հայաստանի ավանդական, բայց ոչ միշտ հուսալի դաշնակիցն է. զեկույցՎաշինգտոնի Քարնեգի հիմնադրամը հրապարակել է վերլուծաբան Փոլ Սթրոնսկու «There Goes the Neighborhood: The Limits of Russian Integration in Eurasia» վերնագրով զեկույցը՝ հետխորհդային երկրների նկատմամբ...
09:09 18/09/2020Դիմակ չկրելու համար բերման ենթարկելու կապակցությամբ ոստիկանության գործող պրակտիկան անթույլատրելի դրսևորումներ է ստանումՄարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի դիրքորոշումը
15:08 17/09/2020Եվրոպական խորհրդարանը՝ Թուրքիային․ Անհապաղ դադարեցնել ապօրինի հորատումը, «ազգայնական ռազմատենչ հռետորաբանությունը»Եվրախորհրդարանականները դատապարտում են Թուրքիայի գործողությունները Հունաստանի և Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում և լիակատար համերաշխություն հայտնում անդամ երկու պետություններին: Այս մասին տեղեկանում...
22:13 16/09/2020Անթույլատրելի ենք համարում, որ լիբանանահայերը դառնան ադրբեջանական իշխանությունների հարձակումների թիրախ. ԱՀ ԱԳՆԱդրբեջանի ԱԳՆ կողմից վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ուղղված բողոքի կապակցությամբ, որտեղ փորձ է արվում լիբանանահայ մի քանի ընտանիքների Արցախի Հանրապետություն տեղափոխվելը ներկայացնել որպես...
19:10 16/09/2020Ոստիկանությանը զանգավածաբար քաղաքական նպատակներով օգտագործելը ձևավորելու է պայթյունավտանգ իրավիճակ․ Էլինար ՎարդանյանՀասարակության մեջ ոստիկանության հանդեպ կուտակվում է էական դժգոհություն։ Մենք այս մասին արդեն տևական ժամանակ է զգուշացնում ենք։ Ամեն օր արձանագրվում են քաղաքացիների և ոստիկանության բախումներ։ Մենք...
15:00 16/09/2020Թուրքիան հայկական համայնքին օգտագործում է որպես թիրախ՝ թյուրքազելու խմբերին համախմբելու համար․ Ռուբեն ՍաֆրաստյանՄիջերկրականից թուրքական հետազոտական նավի հետ կանչումը տակտիկական քայլ է Էրդողանի կողմից։ Էրդողանի վերջին տարիների քաղաքականությունն այն է, որ գնալով լարվածությունը բարձրացնում է Թուրքիայի շուրջ, ապա...
12:00 16/09/2020Ջենիֆեր Էնիսթոնն ու Բրեդ Փիթը կրկին միասինՀայտնի դերասաններ Ջենիֆեր Էնիսթոնն ու Բրեդ Փիթը տարիներ անց միավորվել են և կրկին միասին են: Այս մասին գրում է Գազետա.ռու կայքը՝ հղում անելով Fox News-ին: Նշվում է, որ դերասանները գրեթե 20 տարվա...
11:34 16/09/2020«Կասպերսկի». Ֆինանսական վնասաբեր ծրագրերի գրոհները Հայաստանում համակարգիչների օգտատերերի վրա կտրուկ ուժգնացել ենՀայաստանում համակարգիչների օգտատերերի 1,3%-ը 2020-ի երկրորդ եռամսյակում բախվել են իրենց համակարգիչներում այն վնասաբեր ծրագրային ապահովման (ԾԱ) գործարկման փորձերին, որը նախատեսված է բանկային...
09:44 16/09/2020Գործազրկության լեգենդները. Արա Գալոյան«Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնտեսական մեկնաբան Արա Գալոյանը հերթական հոդվածում գրում է. «Վերջին շրջանում ոչ մի ոլորտի մասին այդչափ լեգենդներ չեն հորինվել, որքան աշխատատեղերի ու...
17:14 15/09/2020Ռոբերտ Քոչարյան. Ծաղկաքաղի արդյունքում ձևավորված քրեական գործ էՍահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով անցնող Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը դատական նիստին հանդես եկավ միջնորդությամբ՝ նախաքննության մարմնից պահանջել մայր գործի նյութերն ու...

09:21 20/06/2013‘Tebi Javakhk’: An unforgettable experienceUnder the Georgian government, the people of Javakhk are suffering. They are unable to keep and preserve the ancient Armenian churches or even worship in them.
09:32 19/06/2013Graves in the park: Notes from the ‘Bolis’ uprising"I am back in Los Angeles but a part of me is still under the wafting tear gas clouds that were fired indiscriminately at civilians in Taksim Square."
09:37 18/06/2013Armenia should send peacekeeping forces to Lebanon, but not MaliHaving a limited number of Armenian troops serving in less dangerous locations may be a good idea in order to gain military training and diplomatic visibility.
15:38 15/06/2013A unique treatment for chronic diseases invented by Dr. Simon Allen who is originally ArmenianDr. Simon Allen, from the UK, has discovered a remarkable insight into how internal chronic diseases originate and develop, and has created the Origin of Diseases theory.
09:39 10/06/2013Study suggests humans are not naturally violentIt is scientifically incorrect to say that war or any other violent behavior is genetically programmed into our human nature.
10:39 08/06/2013Turkeys coming home to roost?"Perhaps this is indeed a “Turkish Spring” in the making. If so, we should strive to also make it an Armenian, Assyrian, Greek, and Kurdish Spring, simultaneously."
09:23 07/06/2013A blueprint for Diaspora representation in negotiations with Turkey over reparations"Armenians need to speak with one voice when negotiating with Turkey."
10:12 06/06/2013Charny dismantles Gunter’s deceptive Genocide denialismAs the centennial approaches, Turkish officials and their cohorts are searching for more subtle approaches to deny the Armenian Genocide.
09:40 05/06/2013Kerry meets Armenian, Azeri foreign ministersIn welcoming Nalbandian, Kerry called Armenia “an important partner” and highlighted Armenia’s role in peacekeeping efforts in Afghanistan and Kosovo.
14:04 04/06/2013Post-election shocks unlikely to occur in Iran, says Iranian studies expert“The Iranian authorities keep control of the situation, with security forces taking tough measures to keep the country safe from external interference."
12:04 04/06/2013Azerbaijani forces carry out diversion, no casualties reportedThe Azerbaijani forces have carried out diversions in a number of sections of the line of contact between Karabakh and Azerbaijani armed forces, mainly in Karvachar direction.
14:25 03/06/2013Iranian MFA: We hope for settlement of situation in Turkey without violence“We think this is the internal issue of Turkey and we hope for the settlement of the situation without violence, thanks to the cleverness of the Turkish authorities.”
09:33 01/06/2013Louisiana State Senate recognizes Karabakh independenceVazken Kaltakdjian, Louisiana Chairman of the Armenian Council of America, worked closely with State legislators and the broader Louisiana Armenian American community in moving this issue forward.
10:08 31/05/2013Hayastan All-Armenian Fund Board of Trustees holds annual meetingThe President welcomed the participants of the 22nd meeting of the Board and underscored that just as it was with the previous meetings, that meeting too would be of a strictly working nature.
19:53 30/05/2013Busts of founders of first Azerbaijani republic are taken down in Azerbaijan; instead, monuments for Heydar Aliyev are installedAzerbaijan commemorates 95th anniversary of the Democratic Republic. On May 28, in 2013 Azerbaijan celebrated the Day of the Republic, the 95th anniversary of proclamation of Azerbaijani Democratic...
10:02 30/05/20132012 Presidential Award Ceremony completedThe awards, along with enclosed certificates and monetary bonuses, were handed out by President Serzh Sargsyan and member of Robert Boghossian and Sons Foundation Albert Boghossian.
09:53 30/05/2013Serzh Sargsyan meets with Prince CharlesSerzh Sargsyan welcomed the Prince to Armenia, where, according to the President, he may get to know our country, its people, as well as Armenia’s cultural and historical heritage.
10:18 29/05/2013Plaintiffs file devastating response to US Government’s anti-Armenian briefIn his brief on the plaintiffs’ behalf, Igor Timofeyev argues that the California statute (Section 354.4) does not violate any established federal policy and should therefore not be preempted.
13:15 28/05/2013CoE Commissioner for Human Rights: ‘‘Independent-minded people continue to be pressured in Azerbaijan’’Journalists, bloggers, activists and other independent thinkers suffer severe limitations to their freedom of expression in Azerbaijan, the human rights commissioner Nils Muižnieks confirmed today at...
11:34 28/05/2013Serzh Sargsyan: May 28 was record of our salvation, bravery and strength of our people"So, we can say clearly that we know the formulation of existence and victory."