11:54 26/06/2020Վանա լճի ջրի մակարդակի նվազման հետևանքով ի հայտ է եկել Արճեշի հայկական «խորտակված եկեղեցին»Վանա լճի ջրի մակարդակի նվազման հետևանքով հայկական պատմական եկեղեցի է ի հայտ եկել։ Գիտնական Սեդաթ Ուլուգանան պոլսահայ «Ակոս» թերթում ահազանգում է, որ հին Արճեշի հայկական այդ եկեղեցին հայտնվել է...
11:20 26/06/2020Իշխանությունները մանկական խաղ խաղալու փոխարեն պետք է գոնե խայտառակությունից խուսափելու մի քայլ անեին. Մելիքյան«Այսօր կարևոր օր է թե՛ ՍԴ-ի համար, և թե՛ Սահմանադրության ինստիտուտի համար, ուղղակի պատեհ համարեցի մի պահ այստեղ գտնվել»,- ՍԴ շենքի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։...
11:05 26/06/202026.06.2020. Կորոնավիրուսի հաստատված 759 նոր դեպք և 13 մահՀունիսի 26-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 23247 դեպք, որոնցից 12149-ն` առողջացած, 410-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի...
10:31 26/06/2020ԱՀԿ․ Հայաստանը 11 երկրների մեջ է, որտեղ աճում է կորոնավիրուսի վարակըԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հայտարարել է, որ Եվրոպայում նկատվում է Covid-19- ի շաբաթական դեպքերի աճ՝ սահմանափակումների թեթևացմանը զուգահեռ։ Այս մասին գրում է BBC-ն։ ԱՀԿ...
10:27 26/06/2020Հայաստանը չի ներառվել երկրների ցանկում, որոնց քաղաքացիները կկարողանան մուտք գործել ԵՄ տարածք՝ սահմանների բացումից հետոԲրյուսելում պաշտոնյաները քննարկում են, թե որ երկրներին է թույլատրվելու մուտք գործել ԵՄ տարածք հուլիսի 1-ից, երբ նախատեսվում է բացել դաշինքի միջազգային արտաքին սահմանները։ Ինչպես Euronews-ին ասել են...
09:00 26/06/2020ՄԱԿ-ն արձանագրել է աշխարհում թմրամոլների թվի աճԱմբողջ աշխարհում գրեթե 3 միլիոն մարդ օգտագործում է թմրանյութեր։ news.ru-ի հաղորդմամբ, նման տվյալներ են ներկայացված ՄԱԿ-ի թմրանյութերի և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի զեկույցում։ Նշվում է, որ...
16:54 25/06/2020Չեղարկված հանրաքվեի համար բյուջեից 125 մլն դրամ ծախսվել է. Մուկուչյան«Քանի՞ ՏԻՄ ընտրություն է հետաձգվել 2019 թվականին»,- խորհրդարանում նման հարց հնչեցրեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը՝ դիմելով ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին։...
11:56 25/06/2020Ապրիլին տնտեսությունը գահավիժում էր. Նիկոլ Փաշինյան«Ապրիլին մենք ընթացիկ հաշիվների ուսումնասիրությամբ արձանագրում էինք, որ տնտեսությունը գահավիժում է»,- կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և շեշտեց, որ չունենալով...
11:22 25/06/2020ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են անում 1.5 միլիոն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման ծրագրինԱՄՆ կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը իր ելույթում կոչ է արել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովին 1,5 միլիոն դոլար տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման և ականներից տուժածների...
10:57 25/06/2020«Կասպերսկի». Ինչպե՞ս կարող են գեյմերները չպարտվել տրոյացի-ստիլերների դեմ «խաղում»Գաղտնաբառերի հատուկ տրոյացի-ստիլերները (Password Stealer) գողանում են Steam, Battle.net, Origin, Uplay, Epic Games Store և այլ խաղային հարթակների օգտահաշիվները կամ մուտքանուն և գաղտնաբառի, կամ...
12:44 24/06/2020Չալաբյանը՝ Մարուքյանին. Եթե մեր երկրում սահմանադրական կարգը տապալվի, գիտենք ով դրան օժանդակեց իր կլասսիկ աճպարարությամբ«Ազգային օրակարգ» կուսակցության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի այսօրվա հայտարարությանը։ «Կլասիկ քաղաքական...
12:30 24/06/2020Խաժակյանը՝ Մարությանին. Ոչ թե ձեզ ծանուցում կտային, այլ 6-րդ վարչությունը կմտներ այստեղ ու ձեզ սպեցնազով դուրս կհաներԵրևանի ավագանու նիստում «Լույս» խմբակցության» անդամ Դավիթ Խաժակյանը հայտարարեց, որ երեկ առավոտյան «Լույս» խմբակցության ամրագրված մեքենայի վարորդի տուն է այցելել քրեական ոստիկանության գլխավոր...
12:07 24/06/2020Հունաստանի պաշտպանության նախարար. Թուրքիան իրեն բռնավորի պես է պահումՀունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոլաս Պանագիոտոպուլոսը, Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում Անկարայի գործողությունների ֆոնին կոշտ հայտարարություններ է արել։ Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։...
10:44 24/06/2020Սահմանադրական փոփոխությունների հարցով ԼՀԿ-ն կդիմի ՍԴ, բայց ոչ հիմա«Մենք ՍԴ-ում բարձրաձայնելու ենք որոշ խախտումների մասին»,- այսօր խորհրդարանում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։ Նա հիշեցրեց, որ...
09:29 24/06/2020Հարութ Սասունյան. 105 տարի անց Թուրքիայի նախագահը դեռ փորձում է քողարկել ՑեղասպանությունըԹուրքիայի նախագահի բարձրագույն խորհրդատվական մարմինն անցյալ երեքշաբթի հինգ ժամ տևողությամբ նիստ գումարեց՝ քննարկելու, թե ինչպես արձագանքել 1915 թ․ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ «անհիմն և...
09:00 24/06/2020ԱՀԿ. Ամեն ինչ կարող էր ավելի վատ լինելԿորոնավիրուսի համավարակի պատճառով աշխարհում դիտվում է առևտրի պատմականորեն մեծ անկում, բայց ամեն ինչ կարող էր ավելի վատ լիներ: Եվրանյուզի հաղորդմամբ, նման եզրակացություն կա Առևտրի համաշխարհային...
17:57 23/06/2020Ճակատագրի հեգնանք, կամ 300 և 300․1 հոդվածների ոդիսականըՆոր կոչվող Հայաստանի ամենամեծ զավեշտներից է այն, որ մեկ մարդու կամքով ԱԺ 89 պատգամավորներ միաձայն քվեարկությամբ տապալում են երկրի սահմանադրական կարգը և կոպտորեն յուրացնում են իշխանությունը, բայց...
12:44 23/06/2020«Ավրորան» կմեծարի մարդասերներին և կորոնավիրուսի դեմ պայքարող հերոսներին«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն հայտնում է, որ 2020 թ. հոկտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում կկազմակերպվի «Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված հատուկ՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» պաշտոնական ճաշ, որի...
10:34 23/06/2020Ավետիք Չալաբյան. Այսօր Հայաստանում ժողովրդավարության ճակատագիրը հայտնվել է ԼՀԿ-ի և Մարուքյանի ձեռքում«Ազգային օրակարգ» կուսակցության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի սահմանադրականությանը։ «Երեկ շատերս ականատես եղանք «Իմ քայլը»...
09:54 23/06/2020Համաճարակաբանը գնահատել է լողավազաններում լողալիս կորոնավիրուսով վարակվելու վտանգըԲաց լճակներն արևի տակ են, ուստի դրանցում լողալիս անհնար է կորոնավիրուսով վարակվել։ Նման կարծիք է հայտնել «Ռոսպոտրեբնադզոր» դաշնային ծառայության համաճարակաբանության կենտրոնական հետազոտական ինստիտուտի...

11:12 08/04/2015Альянс «Спорт и права» призвал Европейский олимпийский комитет надавить на Азербайджан для освобождения политзаключенныхВ письме, направленном президенту Европейского олимпийского комитета Патрику Хики, альянс призвал выступить против суровых репрессий властей Азербайджана.
15:51 07/04/2015ГРЕКО: В Азербайджане президент И. Алиев и власти оказывают значительное воздействие на законодательную и судебную системуСудьи и прокуроры непосредственно или косвенно назначаются президентом, в то время как Судебно-правовой совет, являющийся главным судебным органом самоуправления, подчинен Министерству юстиции.
11:20 06/04/2015«Кавказовед»: Азербайджану не хватает средств на выполнение миссии «важного мирового поставщика энергоресурсов»В статье автор рассматривает общее состояние работ по нефти и газу в азербайджанском секторе Каспия и отмечает, что главной трудностью является высокий уровень «информационного шума».
14:01 04/04/2015Кавказовед: Азербайджан не победит даже при 10-кратном превосходстве над войсками Армении и НКРКроме того, пишет эксперт, война в Карабахе отбросит торгово-экономические отношения Азербайджана с его ближайшими соседями на многие годы назад.
13:51 04/04/2015Около 700 нарушений Азербайджаном режима перемирия, свыше 14000 выстрелов. Данные Минобороны НКРПомимо вышеотмеченных случаев нарушения режима перемирия, ночью 3 апреля противник в очередной раз предпринял попытку разведывательно-диверсионного проникновения.
10:45 03/04/2015«Хаккин.аз»: Снятие запрета на экспорт американской нефти станет крахом экономики АзербайджанаКак отмечается в материале, глава правления ЦБА Эльман Рустамов также не исключает возможности новой девальвации маната, которая неизбежна при обрушении цен на нефть.
11:16 02/04/2015Эксперты прогнозируют новую неизбежную девальвацию национальной валюты в АзербайджанеЕсли мировые цены на нефть резко упадут, то это отразится и на курсе национальной валюты Азербайджана.
20:56 01/04/2015США: Иск в суд заставил торговый центр «Американа» разрешить продажу товаров с символикой на тему Геноцида армянТрое молодых армянских предпринимателей – Тина Чулджян, Алекс Котаголян и Армин Арири (известный как рэпер «Ар-Мин») – от имени компании «Пентагон рекордс» подали иск в Верховный суд Лос-Анджелеса...
13:15 01/04/2015Присевший на корточки во время гимна Армении азербайджанский спортсмен и его тренер путаются в оправданияхАзербайджанский самбист Бахтияр Аббасов извинился перед занявшим первое место армянским спортсменом Ашотом Даниеляном за то, что демонстративно присел на корточки во время звучания армянского гимна.
18:01 31/03/2015Опубликован доклад о репарациях за Геноцид армянГруппа по исследованию вопросов о предоставлении репараций за Геноцид армян (The Armenian Genocide Reparations Study Group) опубликовала доклад, который представляет собой всеобъемлющий анализ...
12:18 31/03/2015В азербайджанских СМИ «всплыли» еще две потери азербайджанской армии, не озвученные министерством обороныС начала 2015 года государственные структуры Азербайджана признали смерть 13 военнослужащих.
10:34 31/03/2015Минсельхоз Армении: Град не повлиял существенно на урожай фруктовВыпавший накануне, 30 марта, в Армении град не повлиял существенно на урожай плодовых культур. Об этом сообщает пресс-служба министерства сельского хозяйства Армении. От града не пострадали и другие...
12:15 30/03/2015В Париже прошел четвертый съезд Национального конгресса западных армянВ Париже 28 марта стартовал четвертый съезд Национального конгресса западных армян, в котором приняли участие делегаты и гости из множества стран.
11:51 30/03/2015Композитор Ара Геворкян о незаконном использовании азербайджанцами его композиции «Арцах»В ближайшем будущем он планирует отправить в Азербайджан 4 письма, и уже договорился с председателем Союза композиторов Армении Арамом Сатяном о том, чтобы собрать все необходимые факты.
16:03 28/03/2015Ошибки Эрдогана и проблемы с правящей ПСР могут привести к активному вовлечению Турции в региональные конфликты. Анализ StratforСогласно выводам экспертов, ПСР стала менее популярной, Эрдоган теряет поддержку, ослабевает также экономика Турции, усиливаются кризисы внутри страны.
13:57 27/03/2015Минобороны Азербайджана вынужденно подтвердило потерю в рядах ВС после просочившейся в СМИ информации«Факт удаления сообщения о смерти азербайджанского военнослужащего, по всей видимости, является ещё одним доказательством действия в Азербайджане официального запрета на публикации о потерях в ВС».
20:13 26/03/2015В Армении хотят ввести обязательное 12-летнее образованиеМинистр образования и науки Армении Армен Ашотян, представляя сегодня в парламенте РА проект закона «О внесении изменения в закон РА „Об образовании”», назвал предлагаемое изменение одним из...
12:04 26/03/2015Скандал набирает обороты: премьер-министра Мальты подозревают в коррупционных связях с властями АзербайджанаРанее из-за недочетов в документации Главный аудитор Мальты поставил под сомнение договоры по страхованию цен на топливо с Госнефтекомпанией Азербайджана (ГНКАР).
11:18 25/03/2015Социолог: Чиновники Азербайджана озвучивают не цифры, а проценты, что затрудняет понимание происходящегоПо его словам, несколько лет назад единовременное пособие при рождении ребенка в Азербайджане увеличили на 50%, и его размер составил «целых» 85 манатов.
15:50 24/03/2015Азербайджанское информагентство исказило реакцию МИД Швеции относительно парламентских выборов в НКРАзербайджанские СМИ вновь прибегли к фальсификации заявлений иностранного государственного ведомства касаемо карабахской тематики, пытаясь сымитировать международную поддержкупозиции Баку.