18:05 09/03/2017Գևորգ Կոստանյան. ԵԽ-ում ներկայացրեցինք, թե որ դեպքում կստանձնենք ՄԻԵԴ վճռի կատարման պարտավորությունըԵվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում նախօրեին տեղի ունեցավ «Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» և «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման...
11:51 20/02/2017ՏՄՊՊՀ-ն պարզաբանում է, ինչու է թանկացել բենզինը«Բենզինի ձեռքբերման գնի բարձրացման հետևանքով»:
18:51 11/02/2017Լապշինի արտահանձման հանրային արձագանքըՎերջին օրերին մեր հանրությունը հերթական ցնցումն ապրեց՝ կապված Բելառուսի կողմից հայտնի բլոգեր Լապշինին Ադրբեջան արտահանձնելու հետ։ Ցավալի իրադարձություն, որը բուռն քննարկումների և մտորումների տեղիք...
11:41 12/01/20172016թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է մսամթերքի, շաքարավազի գնաճՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2016թ. դեկտեմբերին 2015թ. դեկտեմբերի համեմատ ձկնամթերքի ապրանքախմբում գրանցվել է 0.4% գնանկում, իսկ 2016թ. նոյեմբերի համեմատ՝ 1.5%...
16:35 28/12/2016Արմեն Պետրոսյանը վերլուծում է՝ ինչ սպասել ու ինչ չսպասել Իսրայել-Ադրբեջան զույգից2016 թ. դեկտեմբերը Հարավային Կովկասում բավական հագեցած էր քաղաքական զարգացումներով՝ բարձրաստիճան այցելություններ, համաձայնագրեր, պայմանավորվածություններ, որոնց կենսագործումն էական նշանակություն կարող...
13:38 26/12/2016Տեսակետը, թե Հայաստանը չի կարող զարգանալ առանց ղարաբաղյան խնդրի լուծման, ֆունդամենտալ սխալ է. Սեյրան ՕհանյանՊաշտպանության նախկին նախարար, այժմ քաղաքականություն մուտք գործելու հայտ ներկայացրած Սեյրան Օհանյանը այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում նշվում է հետևյալը.
18:24 20/12/2016«Մխիթարյանն այն խաղաքարն է, որը պակասում էր Մոուրինյոյի շախմատային տախտակին»Մխիթարյանը Մոուրինյոյին հիանալի մարտավարություն է թելադրում:
18:27 02/12/2016Տնտեսագետ. Կապիտալը Հայաստանից փախչում է2016թ-ի հունվար-սեպտեմբեր ամսիների ընթացքում Հայաստանում ավանդաբար խոշոր ներդրումներ կատարող երկրներից կապիտալի հոսքը ոչ միայն շոշափելիորեն նվազել է, այլ գրանցվել է հակառակ միտումը.
10:37 26/11/2016Ջրի սակագինը ոչ թե թանկացել է, այլ՝ միջինացվել. ՋՏՊԿ-ի մամուլի խոսնակՀունվարի 1-ից Հայաստանի ողջ տարածքում կգործի խմելու ջրի միասնական սակագին՝ 180 դրամ
11:49 23/11/2016Արցախի Սահմանադրության նախագծով սահմանների մասին հոդվածը տարածվում է նաև Շահումյանի, Գետաշենի վրա. Պատգամավոր«Արցախի Հանրապետության հանրային իշխանությունն իրականացվում է այն ողջ տարածքում, որը փաստացի գտնվում է Արցախի Հանրապետության իրավազորության ներքո»
18:18 02/11/2016Իշխանյանի դիտարկումները՝ կառավարության ծրագրում Մարդու իրավունքների և արդարադատության ոլորտի վերաբերյալ«Ես առանձնապես ոգևորված չեմ այս ծրագրից»,-այսօր «ՀՀ կառավարության ծրագրի վերաբերյալ քաղաքացիական հասարակության դիտարկումները» խորագրով հանրային քննարկման ժամանակ իր ելույթի խոսքում ասաց Հայաստանի...
15:13 31/10/2016Ինչպե՞ս վախճանվեց հայկական կոմպլեմենտարիզմըՄեր տարածաշրջանում սիրում են շախմատ խաղալ, և խաղում են լավ։ Գուցե դա նրանից է, որ Հարավային Կովկասը խրթին ու մանվածապատ տարածաշրջան է։ Առկա աշխարհաքաղաքական համատեքստում և ձևավորված...
16:59 29/10/2016Հայաստանի բնակչության 15%-ի օրական ռացիոնի 70%-ը կազմում են հացն ու կարտոֆիլըՀայաստանի բնակչության 15%-ի օրական ռացիոնի 70%-ը կազմում են հացն ու կարտոֆիլը, ինչը հանգեցնում է բազմաթիվ խնդիրների, այդ թվում՝ գիրության: Օքսֆամը գնահատել է Հարավային Կովկասում պարենային...
14:23 29/10/2016ԱՎԾ. Արագածոտնում, Արարատում և Լոռիում կանայք մարզերի ամուսնու կողմից ավելի շատ են բռնության ենթարկվումԱմուսնալուծված, բաժանված և այրի կանայք ավելի շատ են ենթարկվել ֆիզիկական կամ սեռական բռնության երբևէ և վերջին 12 ամիսների ընթացքում, քան ներկայումս ամուսնացած կանայք:
14:42 27/10/2016Ռուսաստանյան դիվանագիտությունը տառապում է էմպատիայի բացակայությամբ. Դենիս Դվորնիկով«Դա վախեցնող թիվ չէ, ես այն կբնութագրեի որպես աղետալի»,-մեկնաբանելով Ռուսաստանի նկատմամբ հայ հասարակության դրական վերաբերմունքի, ինչպես նաև Ռուսաստանի՝ որպես գլխավոր գործընկերոջ ընկալման 17%-ով...
13:36 24/10/2016Իրանական ԶԼՄ-ներն Ադրբեջանում ժողովրդական հուզումներ են կանխատեսումԱդրբեջանի իշխանությունները տարիներ շարունակ շիաների նկատմամբ բռնաճնշումներ են իրականացրել,-հաղորդում է իրանական «Քեյհան» օրաթերթը: Իրանական աղբյուրն Ադրբեջանի կրոնական քաղաքականության վերաբերյալ մի...
15:02 21/10/2016Ադրբեջանը մրցավազքի մեջ է ինքն իր ժողովրդի հետ. ՔաղաքագետԱրձագանքելով Հայաստանին Ռուսաստանի կողմից սպառազինությունների մատակարարման մասին տեղեկատվությանը ադրբեջանական մամուլն օրերս հռետորական հարց է հնչեցրել.
15:49 20/10/2016Ստրասբուրգում ներկայացվեց ՀՀ ՏԻՄ ընտրությունների գնահատականըՍտրասբուրգում մեկնարկած Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նիստում, որն անցկացվում է հոկտեմբերի 19-ից 21-ը, այսօր տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 18-ին ՀՀ տեղական ինքնակառավարման...
18:24 18/10/2016Կարեն Բեքարյան. «ՀԱՊԿ հայտարարությամբ ամրագրվեց, որ պետք է վերադառնալ Սանկտ Պետերբուրգի, Վիեննայի ձևաչափերին»ՀԱՊԿ-ն ամրագրեց, որ պետք է վերադառնալ Սանկտ Պետերբուրգ, Վիեննա ձևաչափերին, այնտեղ ունեցած պայմանավորվածություններին, նաև ամրագրելով, որ խոսքը վերաբերում է քաղաքական գործընթացն առաջ տանելուն ուղղված...
13:26 12/10/2016Ալիևի դեմարշը Նազարբաևի նկատմամբ անկանխատեսելի հետևանքներ կարող է ունենալ Բաքվի համարԱդրբեջանի՝ պետության ուղղակի վերահսկողության տակ գտնվող բոլոր լրատվամիջոցները սկսել են նոր քարոզչական արշավ: Այս անգամ թիրախը Բաքվի վաղեմի բարեկամ և դաշնակից երկիր Ղազախստանն է և այդ երկրի նախագահ...

15:37 23/01/2013Сумгаитская трагедия в свидетельствах очевидцевPanorama.am продолжает публиковать эти свидетельства, которые невозможно читать без содрогания, боли и потрясения…
11:03 23/01/2013ПАСЕ призывает страны-члены ввести свое законодательство в соответствие с прецедентными правами ЕСПЧПарламентская Ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) призывает стран-членов разработать всестороннюю стратегию и положить конец проблемам в правовой системе, чтобы не нагружать Европейский суд по правам...
18:01 22/01/2013«Все мыслимые человеческие преступления и страдания сконцентрировались в кровавой трагедии, разыгравшейся в Сумгаите»В числе множества мероприятий, посвященных трагической дате, готовится к печати второе, дополненное издание сборника «Сумгаитская трагедия в свидетельствах очевидцев» (1989).
11:25 22/01/2013Наира Зограбян выразила несогласие с Давидом Арутюняном, назвав предвыборный доклад делегации ПАСЕ «довольно сбалансированным»«Ни для кого не секрет то, что предстоящие выборы не пройдут в условиях конкуренции, и будет отсутствовать общественное доверие к выборам».
20:48 21/01/2013Грант Багратян и Раффи Ованнисян будут грызть друг другу глотки. Прогнозы кандидата в президенты Армении В. СедракянаКандидат в президенты Армении, «специалист по эпосу» Вардан Седракян объяснил причины решения начать свою предвыборную кампанию только с 1 февраля.
19:02 21/01/2013В случае победы на выборах Раффи Ованнисян обещает за год увеличить пенсии на 50%Сегодня в Ереване состоялась первая встреча кандидата в президенты, лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна с избирателями, ознаменовавшая собой начало агитационной кампании кандидата.
17:00 21/01/2013Баку-1990: Евреи Азербайджана на себе почувствовали пережитое представителями еврейской нации в Германии в 1938г.«Продолжается массовое бегство, усиливающееся с каждым днем. Кто в Ереван, кто подальше. Через 2-3 года в Баку не будет ни армян, ни евреев. Все будут довольны».
15:04 19/01/2013Баку-1990: Сенаторы США о необходимости воссоединения армян Нагорного Карабаха с АрмениейОбращение подписано пятью сенаторами США, в том числе Джоном Керри, который является сегодня главным номинантом на пост государственного секретаря Соединенных Штатов.
15:04 18/01/2013Баку-1990: Письмо в New York Times о том, как «молчание может стать причиной нового геноцида...»«По утверждению Андрея Сахарова (“Нью-Йорк таймс”, 26 ноября 1988г.), эти погромы “представляют реальную угрозу уничтожения для армянского населения Азербайджана и НКАО, где 80% населения – армяне”».
13:33 18/01/2013Министр обороны Армении считает маловероятным возобновление военных действий в зоне карабахского конфликта«Силы противовоздушной обороны ВС Армении обеспечат действия и все выполняемые рейсы гражданских самолетов», – об этом, комментируя озвучиваемые официальным Баку заявления о том, что Баку не допустит...
15:57 17/01/2013Баку-1990: Статья Анатолия Головкова «Проникающее ранение»«Межнациональная война в Закавказье, которая продолжается за пределами Баку, еще не вполне осознана как национальное бедствие», – пишет А. Головков в журнале «Огонек» №6 за 1990г.
13:14 17/01/2013Политолог: Своим отказом от выдвижения кандидата оппозиция подарила действующему президенту Армении возможность одержать победу«Предстоящие в 2013 году президентские выборы будут примечательны не в плане того, кто одержит победу, а в плане их результатов», - об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил политолог Карен...
15:28 16/01/2013Баку-1990: «Армяне Азербайджана трижды в течение ХХ века подвергались геноцидальным действиям…»Представляем интервью известной немецкой правозащитницы, научного сотрудника Свободного университета в Берлине Тессы Хофманн.
14:32 16/01/2013В предвыборный период наиболее часто в СМИ упоминалось имя президента Сержа Саргсяна. Итоги мониторингаСложившаяся в этот период политическая неопределенность привела к тому, что СМИ уделяли больше внимания тем возможным кандидатам, которые впоследствии не выдвинули свою кандидатуру.
18:56 15/01/2013Военный эксперт: Демонстрация беспилотников армянского производства – пощечина властям АзербайджанаВ прошлом году Азербайджан закупил у Израиля большое количество вооружения и военной техники. Азербайджан, в частности, приобрел у Израиля пистолеты-пулеметы УЗИ, различные модификации...
15:45 15/01/2013Баку-1990: «Заложники неизвестности». Иван Афанасьев цитирует свидетельства русских беженцев«Передо мной сидят женщины, разные – молодые и пожилые. Русские учителя. Беженцы! Их рассказы о случившемся с ними и их семьями в Баку в последнюю неделю нельзя слушать без содрогания».
13:02 15/01/2013Политолог: Визит Иванишвили в Армению приведет к развитию событий, связанных с джавахкским детялем Ваагном ЧахаляномПредстоящий визит премьер-министра Грузии Бидзины Иванишвили в Армению будет иметь довольно серьезное значение не только в контексте армяно-грузинских отношений, но и в контексте региона в целом.
15:05 14/01/2013Погромы армян в Баку: свидетельства очевидцев, оценки политиков и общественных деятелей, публикации в прессеГенерал Александр Лебедь: «Ловили и смертным боем били армян, заодно евреев, осетин, грузин и всех, кто в той или иной степени был на армян похож. Били, что называется, по лицу, а не по паспорту».
13:17 14/01/2013Секретарь фракции РПА Ованнес Саакян считает нелепым намерение бойкотировать выборы при отсутствии политической позиции«Если проигравший на выборах президента кандидат найдет в себе силы и поздравит одержавшего победу кандидата, то это будет серьезный прогресс в избирательной системе нашей республики».
15:09 12/01/2013Посол Ирана в Сирии опроверг сведения о покушении на негоПосол Ирана в Сирии опроверг сведения о покушении на него. Об этом сообщает иранский сайт «ирдипломаси.ир». Согласно информации, сегодня в интервью телеканалу «Аль-Миадин» посол Ирана в Сирии...