09:15 21/05/2021Տիգրան Աբրահամյան. Իշխանության թեզը ճանապարհ է բացում տարածքային այլ կորուստների համար«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Իշխանության թեզը՝ եթե հողերը չհանձնենք, զիջումների չգնանք, ապա պատերազմ կսկսի, այս վերջին 8 ամիսների ընթացքում տարբեր...
16:03 20/05/2021Կողմե՞րը. այս հակամարտությունում կա միայն մի կողմ, որն արհամարհում է հումանիտար իրավունքը և դա Ադրբեջանն է.ԵԽ-պատգամավոր«Պատերազմը զզվելի է ու անարդար։ Հազարավոր զինվորներ են սպանվել, քաղաքացիներ տեղահանվել։ Սա է գինը, ինչը նախագահ Ալիևն անվանում է աննախադեպ հաղթանակ։ Նախագահ Ալիև, իրական հաղթողին ոչինչ առավել չի...
13:32 20/05/2021Եվրոպական խորհրդարանը պահանջում է անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակել ԼՂ հակամարտության ընթացքում և դրանից հետո ձերբակալված բոլոր հայ գերիներին․ բանաձևի նախագիծԵվրոպական խորհրդարանը քննարկում է «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին հակամարտության արդյունքում ռազմագերիների» վերաբերյալ բանաձևի նախագիծը։ Նախագծում Եվրոպական խորհրդարանը հղումներ է կատարում...
14:58 19/05/2021Սուրեն Սարգսյան. Ի՞նչ է նշանակում ԱՄՆ պետդեպարտամենտի՝ «խորհուրդ չի տալիս այցելել ՀՀ» զգուշացումըՄիջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանն անդրադարձել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի զգուշացմանը, ըստ որի խորհուրդ է տալիս չայցելել Հայաստան՝ նախազգուշացումը բարձրացնելով ամենաբարձր՝ 4-րդ մակարդակ։ Նա գրում է.
14:48 19/05/2021ՄԻՊ-ը զգուշացնում է իշխանությանը՝ սահմանազատումը կարելի է իրականացնել անվտանգության գոտի ստեղծելուց հետո կամ առնվազն զուգահեռՀայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ՀՀ իշխանության մարմիններին զգուշացնում է, որ Ադրբեջանի հետ միայն սահմանազատումը` առանց անվտանգության գոտի ստեղծելու, ոչ միայն չի ապահովելու ՀՀ...
11:41 19/05/2021Այսպիսի անընդունելի վարքագծի կրկնվելու դեպքում կնախաձեռնվեն կտրուկ իրավական գործընթացներ. «Հայաստան» դաշինք«Հայաստան» դաշինքի նախընտրական կենտրոնական շտաբի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ
10:44 19/05/2021Ֆրանսիայի կառավարության խոսնակը Փարիզում հայ ռազմագերիների ազատման պահանջով հավաքին խոսել է ՄԱԿ ԱԽ մասինՖրանսիայի կառավարության խոսնակ Գաբրիել Աթալը, պատգամավորներ, քաղաքապետեր ու մի շարք պաշտոնյաներ նախօրեին մասնակցում էին Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) կողմից...
18:15 18/05/2021Ռոբերտ Քոչարյանը որոշել է հեռանալ «Սիստեմա»-ից․ Վիկտոր ՍողոմոնյանՕրերս, մամուլը գրեց որ Ռոբերտ Քոչարյանը, ով 2009 թվականից հանդիսանում է ռուսաստանյան խոշորագույն «ՍԻՍՏԵՄԱ» ԲՖԿ տնօրենների խորհրդի անդամ, հեռանում է զբաղեցրած պաշտոնից։ Տեղեկությունը ճշտելու և...
14:30 18/05/2021Եվրոպական խորհրդարանում հայ գերիների հարցի քննարկմանն դեմ Ադրբեջանը լոբբիստական գործունեություն է ծավալումԵվրոպական խորհրդարանում մայիսի 20-ին Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցի քննարկման դեմ Ադրբեջանը լոբբիստական գործունեություն է ծավալում։ Ֆրանսիական Le Figaro ամսագրի փոխտնօրեն, լրագրող Ժան...
13:56 18/05/2021Աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշում Իլոն Մասկը նահանջեց երրորդ հորիզոնականTesla-ի հիմնադիր և ղեկավար Իլոն Մասկը, ըստ Bloomberg Billionaires Index-ի, աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշի երկրորդ հորիզոնականից իջել է երրորդ հորիզոնական՝ հետ մնալով LVMH խմբի ղեկավար...
13:18 18/05/2021Ես մնում եմ նույն համոզմանը՝ սրա հետ ընտրություններին գնալն ավանտյուրա է. Շարմազանով«Հայաստանում չկա իշխանություն, այլ կա Թուրքիայի և Ադրբեջանի շահերը սպասարկող խունտա՝ կապիտուլյանտ Նիկոլի գլխավորությամբ։ Դժբախտաբար, մեր կանխատեսումներն իրականացան, երբ մենք ասում էինք՝ եթե սա մնաց...
12:13 17/05/2021Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր․ Ադրբեջանը կրկին կրակի հետ է խաղումԵվրոպական խորհրդարանում Նիդերլանդների պատգամավոր, Սոցիալիստների և դեմոկրատների առաջադեմ դաշինք խմբի փոխնախագահ Քեթի Պիրին անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժմանը։...
11:37 17/05/2021Նյու Յորքում իր գործունեությունն է սկսել «Փրկել հայկական հուշարձանները» կազմակերպությունը«Հայ պատմական յուշարձանները միայն քարեր չեն։ Անոնք պատմութիւն են, հաւատք ու ինքնութիւն, մեր մշակոյթի հիւսուածքն իսկ, եւ մեր անցեալը, ներկան ու ապագան»
09:19 17/05/2021Իշխանության տարբեր դեմքերի խայտառակ պահվածքը առավել խորացրեց նոր զիջումներ խոստանալու մտահոգությունները. Աբրահամյան«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանցիների հետ երեկ կայացած բանակցություններն արդեն 15 ժամ է ավարտվել են, լրատվամիջոցների, սոցիալական...
09:00 17/05/2021Օր չկա մեր կյանքում, որ կեղծիք և սուտ չխոսվի. Բագրատ Սրբազան«Ոչ ոք մեր փոխարեն մեր խնդիրները չի լուծելու»։
13:02 16/05/2021ՀՀ տարածք բաշիբոզուկների վերջին «սողացող ներխուժման» հիմնական նպատակներից. Վարդան Ոսկանյան«Ընդ որում, խոսքը վերաբերում է, թե՛ Մ2 միջպետական մայրուղու Սիսիան-Գորիս և թե՛ Մ11 ճանապարհի Վարդենիս-Արցախի բռնազավթված սահման հատվածներին»։
10:50 15/05/2021Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանային որոշ հատվածներում իրադրությունը դեռևս չի հանգուցալուծվել. ՊՆ«Ոտնձգությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի են, և ադրբեջանական կողմը պարտավոր է առանց նախապայմանների վերադառնալ իր ելման դիրքեր»։
11:57 14/05/2021Նիկոլ Փաշինյանը բանակից թալանեց այն, ինչ կարող էր թալանել. Վոլոդյա Ավետիսյան«Դուք սպասում եք, որ դավաճան Նիկոլն իր հետույքը պահող ոստիկաններին պիտի տանի Սյունիք, պիտի սահման պահի՞։ Նա թքած ունի սյունեցու վրա, վարդենիսցու վրա»,- այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց պահեստազորի...
10:00 14/05/2021Ներկայիս վարչապետի պաշտոնակատարը բարոյական իրավունք էլ չունի արտահերթ ընտրությունների մասնակցելու համար. Տիգրան Աբրահամյան«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Դեռ 2-3 ամիս առաջ եմ հրապարակային զգուշացրել, որ հետպատերազմական փուլում սահմանային հատվածում, ինժեներական, ամրաշինական...
09:48 14/05/2021ՄԱԿ. Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական մուտքը հնարավոր չէ Ադրբեջանի պատճառովՄԱԿ-ի մամուլի խոսնակ Ստեֆան Դյուջարիկը վերահաստատել է Լեռնային Ղարաբաղ անխոչընդոտ մարդասիրական մուտքի անհրաժեշտությունը, նշելով, որ դա հնարավոր չէ Ադրբեջանի պատճառով: Այս մասին Դյուջարիկն ասել է...

15:07 14/02/2015Lawyer Yerem Sargsyan to examine Gyumri crime sceneLawyer Yerem Sargsyan, who represents the interests of the legal successors of the victims in the murder of the Avetisyan family in Gyumri, will travel to Gyumri today to meet with the relatives of...
10:22 14/02/2015‘Ukraine is a hot potato’: Why US stood back from Minsk talks?'The US can’t fully focus on Ukraine because it’s dealing with the ISIS crisis in the Middle East and as Abraham Lincoln once said: “One war at a time.”'
10:15 13/02/2015‘Ukraine ceasefire deal is only first step. Now its enforcement is question’'The Ukrainian ceasefire deal reached during the Minsk talks is only a weak beginning, 10 percent of a path to long-term peace.'
09:17 13/02/2015Chapel Hill murders: Turkish leader challenges ObamaTurkish President Recep Tayyip Erdogan has criticised US President Barack Obama for his silence over the murder of three Muslim students in the US, the BBC reported.
11:57 12/02/2015Economist on CBA’s decision to raise refinancing rateThe Central Bank of Armenia (CBA) raised its refinancing rate primarily with the aim of curbing the inflation, economist Vilen Khachatryan told Panorama.am.
10:05 12/02/2015‘Greater OSCE efforts would be needed to maintain demilitarized zones in Ukraine’'If the parties at the Minsk peace talks agree on establishing a wider ceasefire buffer zone between the warring sides, considerable resources from the OSCE will be needed to observe and maintain it.'
09:45 11/02/2015Is John McCain a weapon of mass destruction?Is McCain deliberately deflating the Ukrainian death toll so as not to alarm the European Union as to the true nature of the ticking time bomb on their doorstep?
13:07 10/02/2015Assad says Syria is 'informed on anti-IS air campaign'Syria's President Bashar al-Assad says his government is receiving messages from the US-led coalition battling the jihadist group, Islamic State.
09:53 10/02/2015‘Political comedy’: Poroshenko’s ‘Russian army evidence’ raises eyebrowsPresident Poroshenko’s PR advisers are helping him turn speeches into a kind of performance art.
12:16 09/02/2015MFA spokesman: Azerbaijani President refused to commit to 3 principles proposed by OSCE MG Co-ChairsTigran Balayan, a spokesman for the Armenian Foreign Ministry, has commented on Azerbaijani President Ilham Aliyev’s speech at the Munich Conference.
09:57 09/02/2015‘New Iron Curtain emerging along the border of Ukraine and Russia’70 years after the Yalta Conference that marked the final months of the World War II, Russia is facing a threat of isolation.
12:48 07/02/2015U.S. envoy to Ankara: Full acknowledgement of facts on 1915 massacres is in interest of Turkish and Armenian citizensIn an interview with NTV, U.S. Ambassador to Turkey John Bass, among other issues, spoke about the Armenian Genocide and the U.S. participation in the Battle of Gallipoli centenary events. According...
10:05 07/02/2015Troika Trojan horse: Will Syriza capitulate in Greece?The 2015 Greek tragedy is a sorry (financial) remix of the Trojan War.
14:07 06/02/2015Armenian labor migrants need no permit to work in EEU countries – migration officialBeginning from January 2, 2015, Armenian migrant workers do not need a permit for working in the countries of the Eurasian Economic Union (EEU) – Russia, Belarus and Kazakhstan, head of the Migration...
10:22 06/02/2015Perpetual ISIS ‘revolution’? Terror group ‘to expand to neighboring states’\'The Islamic State is not willing to remain within its current ‘borders’ in Syria and Iraq and will inevitable spread to neighboring countries such as Turkey and Jordan.\'
17:42 05/02/2015Turkey again tries to rewrite history - MarkarovTurkey is again trying to adapt the history, political analyst Alexander Markarov said at a press conference on Thursday, commenting on Turkey’s plans to mark the centenary of the Battle of Gallipoli...
10:03 05/02/2015‘Ukraine’s economy in backwards drive, feeds tensions and discontent’'Tuesday protests outside the president’s offices in Kiev are just a part of a bigger picture of discontent grasping Ukraine.'
09:56 04/02/2015Robert Mugabe – The great survivorThe Zimbabwean President, who is 91 in February, and who has led his country since 1980 has just been elected the new Chairman of the African Union.
15:00 03/02/2015Canonization of Armenian Genocide victims due on April 23After an interval of about 400 years, for the first time, the Armenian Apostolic Church will conduct a canonization ceremony on April 23, 2015, in the Mother See of Holy Etchmiadzin, for the victims...
14:11 03/02/2015Expert: Armenian-Turkish Protocols should be abolished by April 24The Pan-Armenian Declaration on the 100th Anniversary of the Armenian Genocide sent a clear message to Turkey – to confront history, and to the world – to acknowledge this crime, Turkish studies...