10:00 05/12/2023Կցանկանամ բոլորս գիտակցենք, թե ինչ ազգային արժեք ունենք մեր երկրում՝ ի դեմս Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկի. Նորայր ՆազարյանՀայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը նոյեմբերին աշխարհի հեղինակավոր վեց դահլիճներում հնչեցրել է Խաչատրյանի ու Ռախմանինովի ստեղծագործությունները՝ արժանանալով ունկնդրի, երաժշտաքննադատների բարձր...
08:30 05/12/2023Պատմական գերեզմանատների ոչնչացումը բռնազավթված տարածքներում Ադրբեջանի քաղաքականության հստակ ուղղությունն էmonumentwatch.org -ի անդրադարձը՝ Ադրբեջանի կողմից Շուշիի գերեզմանոցները ոչնչացնելու փաստին
08:15 05/12/2023Աբովյանի դրամատիկական թատրոնը կմասնակցի «Ֆաջր» միջազգային փառատոնին2024թ․-ի հունվարի 21-31-ը Իրանի Թեհրան քաղաքում անցկացվելու է «Ֆաջր» միջազգային 42-րդ թատերական փառատոնը: Այդ փառատոնին մասնակցության հրավեր է ստացել Աբովյանի դրամատիկական թատրոնը։ Փառատոնի...
17:01 04/12/2023Մահացել է Սուրեն ԲաբայանըՔիչ առաջ, երկարատև հիվանդությունից հետո մահացել է հայկական կինոյի ամենայուրահատուկ ստեղծագործողներից՝ կինոռեժիսոր Սուրեն Բաբայանը։ «Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում Սուրեն Բաբայանն ընտանիքի...
15:59 04/12/2023ARARAT թանգարանը՝ World Travel Awards-ի մրցանակակիրARARAT թանգարանը ճանաչվել է «World Travel Awards» մրցանակաբաշխության կրկնակի մրցանակակիր աշխարհի լավագույն «Brandy Distillery Tour» անվանակարգում։ ARARAT թանգարանը մայրաքաղաքի ամենաշատ այցելվող...
14:58 04/12/2023Աննա Հարությունյանը ֆիլմով կներկայացնի Նազիկ Ավդալյանի անհավանական սպորտային կարիերան«Մաքսիմ» պրոդաքշնը ֆիլմ է նկարահանում հիմնված իրական պատմության վրա՝ կին ծանրորդ, կանանց ծանրամարտի աշխարհի և Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանի կյանքի և անհավանական սպորտային կարիերայի մասին։...
23:55 03/12/2023«Սիրո պատմություն». Հայ քանոնահարուհու կատարումը աշխարհահռչակ թավջութակահարի հետՔանոնահարուհի Բելլա Պապիկյանը, որ հիմնականում աշխատում է արաբական երկրներում հայտնի ընկերությունների հետ, հանդես է եկել խորվարթ հայտնի ջութակահար Ստեփան Հաուսերի հետ կատարմամբ։ «Երազանքները կատարվում...
18:25 02/12/2023Գյումրու Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցում տեղի կունենա համերգ՝ նվիրված Սպիտակի երկրաշարժի 35-րդ տարելիցինՏիգրան Մանսուրյան. «Ռեքվիեմ»
10:46 02/12/2023Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա դաշնակահար Ժան-Պոլ ԳասպարյանըԽաչատրյանի անվան 11-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում դեկտեմբերիի 5-ին՝ ժամը 19։30-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և դաշնակահար Ժան-Պոլ Գասպարյանի...
18:00 01/12/2023Հայաստանի տարածքում կա շուրջ 700 ամրաշինական նշանակության հուշարձաններՀՀ տարածքում առկա է շուրջ 700 ամրաշինական նշանակության հուշարձաններ, այդ թվում՝ ամրոցներ, բերդշեններ, աշտարակներ, միջնաբերդեր, պալատական համալիրներ, դղյակներ և այլն: Մինչև 2027 թվական նախատեսվում է...
17:55 01/12/2023Աճուրդի կհանվի Ռուբենսի նախկինում անհայտ նկարըԴեկտեմբերի 12-ին լեհական Polswiss Art աճուրդի տանը տեղի կունենա հոլանդացի նկարիչ Պիտեր Պաուլ Ռուբենսի նախկինում անհայտ նկարի աճուրդը։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։ «Սուրբ ընտանիքը» նկարը ձեռք է բերել...
17:22 01/12/2023Խնկո Ապոր անվան գրադարանի հավաքածուների համալրումը բավարար չէ. Ռուզան ՏոնոյանԽնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանն աշխարհում գործող փոքրաթիվ գրադարաններից է, որ նախատեսված է մանուկներին և պատանիներին սպասարկելու համար։ 2023-ը հոբելյանական է գրադարանի համար։ Գրադարանի...
14:21 01/12/2023Կբացվի հավաքորդ Նարեկ Վան Աշուղաթոյանի խաչերի հավաքածուի ցուցահանդեսըՄիջնադարից մինչև նորագույն շրջան
11:19 01/12/2023Եղիշե Չարենցի թանգարանում ավարտվել է Հարություն Սինանյանի արխիվի գիտական մշակումըAյն արդեն հասանելի է հանրությանը
18:47 30/11/2023Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանը նշում է հիմնադրման 90-ամյակըՍույն թվականի դեկտեմբերի 1-ին՝ ժամը 14:30-ին, Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում (Տերյան 42/1) տեղի կունենա տոնական միջոցառում՝ նվիրված գրադարանի 90-ամյա հոբելյանին: Այս մասին հայտնում են...
18:31 30/11/2023«Կին» միջազգային 20-րդ կինոփառատոնի շրջանակում կներկայացվի 53 ֆիլմ՝ 20 երկրիցՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ դեկտեմբերի 1-5-ը Երևանում կանցկացվի «ԿԻՆ» միջազգային կինոփառատոնը, որն այս տարի նշում է իր հոբելյանական 20 ամյակը: «Փառատոնն...
18:01 30/11/2023Երևանում ելույթ կունենա Լոլա Աստանովան և Լարային կազմըԱռաջին անգամ Հայաստանում ելույթ կունենա համաշխարհային հռչակ վայելող դաշնակահարուհի Լոլա Աստանովան, լարային կազմի նվագակցությամբ: Համերգը կկայանա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում դեկտեմբերի 20-ին և...
14:24 30/11/2023Նոր ասելիքով և ուղերձներով «Ինկած բերդի իշխանուհին»՝ Գյումրու դրամատիկական թատրոնի բեմումՈչ թե սգալու կամ ողբալու ներկայացում, այլ ուժի։
10:22 30/11/2023Ադրբեջանական քարոզչամեքենայի նոր թեզը. monumentwatch.orgԽորհրդային տարիներին Արցախում խոչընդոտում էին ադրբեջանցի հետազոտողներին աշխատել
09:29 30/11/2023Թ. Ալթունյանի անվան երգի-պարի պետական անսամբլը կտոնի իր 85- ամյակըԹ.Ալթունյանի անվան երգի-պարի պետական անսամբլը կտոնի իր 85-ամյակը Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Հոբելյանական համերգի ծրագրում ընդգրկված են 85-ամյա անսամբլի պատմության լավագույն և...

18:05 24/03/2021Режиссер Сарик Андреасян поругался с радиослушательницей и разбил стену в студииВ гости в студию радио «КП» пришел режиссер сериала «Чикатило» Сарик Андреасян, чтобы поспорить с актрисой, депутатом ГД Еленой Драпеко, надо ли увековечивать память преступников в культуре.
17:27 24/03/2021Правительство Армении не ответило на вопрос о нефинансировании государством фонда «Грант Матевосян»Сегодня в Национальном Собрании Армении во время правительственного часа покинувшая фракцию правящего блока «Мой шаг» депутат Тагуи Товмасян задала вопрос относительно здания культурного центра-музея...
14:19 23/03/2021Спикер НС Арцаха обратился к ООН, ЮНЕСКО, ОБСЕ и Всемирному совету церквейПредседатель Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Артур Товмасян обратился с призывом к Генеральному секретарю ООН Антонио Гутеррешу, Генеральному директору...
14:01 23/03/2021Межпарламентская Ассамблея Православия заявила о необходимости защиты христианских памятников АрцахаГенеральный секретарь Межпарламентской Ассамблеи Православия (МАП), член парламента Греции доктор Максимос Харакопулос, уполномоченный Международным Секретариатом МАП, заседание которого состоялось в...
11:02 23/03/2021Требование: лишить певицу из Азербайджана возможности участия в «Евровидении» из-за риторики ненависти против армянНа сайте онлайн-петиций Change.org начался сбор подписей с требованием, чтобы Европейский вещательный союз («EBU») лишил участия в песенном конкурсе «Евровидение» азербайджанскую певицу Efendi...
16:56 22/03/2021Давид Матевосян: Я не доверяю правительству, устал от обсужденийДиректор фонда «Грант Матевосян» – сын писателя Давид Матевосян – сообщает, что в официальном письме они отказались от неэффективных переговоров по строительству, обустройству и эксплуатации здания...
14:09 22/03/2021Скончался поэт и публицист Глан ОнанянПоэт Глан Онанян скончался в Москве на 89-м году жизни. Об этом в понедельник, 22 марта, сообщает ИЗВЕСТИЯ со ссылкой на телеканал РЕН ТВ. Уточняется, что его тело обнаружил сын в одном из домов по...
13:28 22/03/2021«Монастырь Шушанаванк в Багаране» новая книга раскрывает «безмолвного стража» исторического БагаранаПо инициативе Московского культурно-делового центра «Дом Москвы» в Ереване была подготовлена к изданию уникальная работа «Монастырь Шушанаванк в Багаране»․ Книга посвящена историкоархитектурному и...
19:05 20/03/2021Продажи искусства в 2020 году упали на 22% – отчетСогласно опубликованному Art Basel и UBS отчету о состоянии мирового арт-рынка, подготовленному экономистом Клэр Макэндрю, продажи искусства в 2020 году упали на 22% по сравнению с 2019 годом — с...
17:28 20/03/2021Ушел из жизни композитор Сурен ЗакарянКомпозитор, член Союза композиторов Армении Сурен Закарян скончался на 65-м году жизни. Об этом сообщается на официальной странице Союза композиторов в соцсети Facebook. Как указывается, о месте и...
10:13 20/03/2021Юная пианистка Ева Геворгян стала обладателем титула Young YAMAHA ArtistПроживающая в России 16-летняя пианистка Ева Геворгян – участница различных международных конкурсов и лауреат многочисленных премий – в рамках ARMONIA YOUNG TALENTS SUPPORT PROGRAM получила...
18:22 19/03/2021Церемония вручения премии «Артавазд» в этом году посвящена памяти Ерванда КазанчянаВ Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна в Ереване 27 марта состоится 20-я юбилейная церемония вручения ежегодной театральной премии «Артавазд». Она будет посвящена...
17:06 19/03/2021Гагик Гиносян: «Армения глухая и немая»По сведениям культуролога, основателя и художественного руководителя ансамбля традиционной песни и танца «Карин», участника войны в Арцахе Гагика Гиносяна разрушен только купол Церкви Святого Иоанна...
13:25 19/03/2021Оскар 2021 года будет проходить в очном форматеЦеремония вручения премии "Оскар" в 2021 году будет проходить только в очном формате, звезды не смогут принять участие в ней через платформу видеоконференций Zoom.
11:06 19/03/2021МИД РА: Безотлагательный характер принимает срочное вмешательство ЮНЕСКО, с целью спасения все еще не разрушенных памятниковМинистерство иностранных дел Республики Армения распространило заявление в связи с продолжающимися нарушениями Азербайджаном международных гуманитарных прав и прав человека на оккупированных...
10:58 19/03/2021Morning Star: Президент Азербайджана требует стереть армянские следы на оккупированных территорияхПрезидент Азербайджана Ильхам Алиев в среду пообещал стереть все следы армян на территориях, очутившихся в азербайджанской оккупации, вследствие произошедшего недавнего конфликта по поводу спорной...
18:34 18/03/2021Психологическая драма «Нелюбовь» - на сцене русского драматического театра20 и 21 марта на сцене русского драматического театра им. К. Станиславского состоится премьера – публике будет представлена психологическая драма «Нелюбовь» по мотивам рассказа Габриэля Гарсиа...
12:15 18/03/2021Анжела Элибегова: Оккупированные районы Арцаха удостоятся той же судьбы, что и Нахиджеван, если…Эксперт по геополитике Южного Кавказа Анжела Элибегова на своей странице в социальной сети Facebook пишет: «Оккупированные районы Арцаха удостоятся той же судьбы, что и Нахиджеван, если мы не...
16:22 17/03/2021Тигран Экекян: Нас ведут к гибели, мы должны бороться«Я не согласен с нашим пораженческим положением сейчас. Я сейчас работаю, размышляю над тем, как помочь Сюнику духовно укрепиться, что делать для поддержки арцахцев», – сказал в беседе с...
15:56 17/03/2021В Исфахане установлен бюст известного ирано-армянского художника Есаи ШахиджанянаНа улице «Чарбаг-бала» в городе Исфахан в Иране установлен бюст известного ирано-армянского художника Есаи Шахиджаняна (1939 – 1987 гг.).