10:00 05/12/2023Կցանկանամ բոլորս գիտակցենք, թե ինչ ազգային արժեք ունենք մեր երկրում՝ ի դեմս Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկի. Նորայր ՆազարյանՀայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը նոյեմբերին աշխարհի հեղինակավոր վեց դահլիճներում հնչեցրել է Խաչատրյանի ու Ռախմանինովի ստեղծագործությունները՝ արժանանալով ունկնդրի, երաժշտաքննադատների բարձր...
08:30 05/12/2023Պատմական գերեզմանատների ոչնչացումը բռնազավթված տարածքներում Ադրբեջանի քաղաքականության հստակ ուղղությունն էmonumentwatch.org -ի անդրադարձը՝ Ադրբեջանի կողմից Շուշիի գերեզմանոցները ոչնչացնելու փաստին
08:15 05/12/2023Աբովյանի դրամատիկական թատրոնը կմասնակցի «Ֆաջր» միջազգային փառատոնին2024թ․-ի հունվարի 21-31-ը Իրանի Թեհրան քաղաքում անցկացվելու է «Ֆաջր» միջազգային 42-րդ թատերական փառատոնը: Այդ փառատոնին մասնակցության հրավեր է ստացել Աբովյանի դրամատիկական թատրոնը։ Փառատոնի...
17:01 04/12/2023Մահացել է Սուրեն ԲաբայանըՔիչ առաջ, երկարատև հիվանդությունից հետո մահացել է հայկական կինոյի ամենայուրահատուկ ստեղծագործողներից՝ կինոռեժիսոր Սուրեն Բաբայանը։ «Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում Սուրեն Բաբայանն ընտանիքի...
15:59 04/12/2023ARARAT թանգարանը՝ World Travel Awards-ի մրցանակակիրARARAT թանգարանը ճանաչվել է «World Travel Awards» մրցանակաբաշխության կրկնակի մրցանակակիր աշխարհի լավագույն «Brandy Distillery Tour» անվանակարգում։ ARARAT թանգարանը մայրաքաղաքի ամենաշատ այցելվող...
14:58 04/12/2023Աննա Հարությունյանը ֆիլմով կներկայացնի Նազիկ Ավդալյանի անհավանական սպորտային կարիերան«Մաքսիմ» պրոդաքշնը ֆիլմ է նկարահանում հիմնված իրական պատմության վրա՝ կին ծանրորդ, կանանց ծանրամարտի աշխարհի և Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանի կյանքի և անհավանական սպորտային կարիերայի մասին։...
23:55 03/12/2023«Սիրո պատմություն». Հայ քանոնահարուհու կատարումը աշխարհահռչակ թավջութակահարի հետՔանոնահարուհի Բելլա Պապիկյանը, որ հիմնականում աշխատում է արաբական երկրներում հայտնի ընկերությունների հետ, հանդես է եկել խորվարթ հայտնի ջութակահար Ստեփան Հաուսերի հետ կատարմամբ։ «Երազանքները կատարվում...
18:25 02/12/2023Գյումրու Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցում տեղի կունենա համերգ՝ նվիրված Սպիտակի երկրաշարժի 35-րդ տարելիցինՏիգրան Մանսուրյան. «Ռեքվիեմ»
10:46 02/12/2023Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա դաշնակահար Ժան-Պոլ ԳասպարյանըԽաչատրյանի անվան 11-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում դեկտեմբերիի 5-ին՝ ժամը 19։30-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և դաշնակահար Ժան-Պոլ Գասպարյանի...
18:00 01/12/2023Հայաստանի տարածքում կա շուրջ 700 ամրաշինական նշանակության հուշարձաններՀՀ տարածքում առկա է շուրջ 700 ամրաշինական նշանակության հուշարձաններ, այդ թվում՝ ամրոցներ, բերդշեններ, աշտարակներ, միջնաբերդեր, պալատական համալիրներ, դղյակներ և այլն: Մինչև 2027 թվական նախատեսվում է...
17:55 01/12/2023Աճուրդի կհանվի Ռուբենսի նախկինում անհայտ նկարըԴեկտեմբերի 12-ին լեհական Polswiss Art աճուրդի տանը տեղի կունենա հոլանդացի նկարիչ Պիտեր Պաուլ Ռուբենսի նախկինում անհայտ նկարի աճուրդը։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։ «Սուրբ ընտանիքը» նկարը ձեռք է բերել...
17:22 01/12/2023Խնկո Ապոր անվան գրադարանի հավաքածուների համալրումը բավարար չէ. Ռուզան ՏոնոյանԽնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանն աշխարհում գործող փոքրաթիվ գրադարաններից է, որ նախատեսված է մանուկներին և պատանիներին սպասարկելու համար։ 2023-ը հոբելյանական է գրադարանի համար։ Գրադարանի...
14:21 01/12/2023Կբացվի հավաքորդ Նարեկ Վան Աշուղաթոյանի խաչերի հավաքածուի ցուցահանդեսըՄիջնադարից մինչև նորագույն շրջան
11:19 01/12/2023Եղիշե Չարենցի թանգարանում ավարտվել է Հարություն Սինանյանի արխիվի գիտական մշակումըAյն արդեն հասանելի է հանրությանը
18:47 30/11/2023Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանը նշում է հիմնադրման 90-ամյակըՍույն թվականի դեկտեմբերի 1-ին՝ ժամը 14:30-ին, Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում (Տերյան 42/1) տեղի կունենա տոնական միջոցառում՝ նվիրված գրադարանի 90-ամյա հոբելյանին: Այս մասին հայտնում են...
18:31 30/11/2023«Կին» միջազգային 20-րդ կինոփառատոնի շրջանակում կներկայացվի 53 ֆիլմ՝ 20 երկրիցՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ դեկտեմբերի 1-5-ը Երևանում կանցկացվի «ԿԻՆ» միջազգային կինոփառատոնը, որն այս տարի նշում է իր հոբելյանական 20 ամյակը: «Փառատոնն...
18:01 30/11/2023Երևանում ելույթ կունենա Լոլա Աստանովան և Լարային կազմըԱռաջին անգամ Հայաստանում ելույթ կունենա համաշխարհային հռչակ վայելող դաշնակահարուհի Լոլա Աստանովան, լարային կազմի նվագակցությամբ: Համերգը կկայանա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում դեկտեմբերի 20-ին և...
14:24 30/11/2023Նոր ասելիքով և ուղերձներով «Ինկած բերդի իշխանուհին»՝ Գյումրու դրամատիկական թատրոնի բեմումՈչ թե սգալու կամ ողբալու ներկայացում, այլ ուժի։
10:22 30/11/2023Ադրբեջանական քարոզչամեքենայի նոր թեզը. monumentwatch.orgԽորհրդային տարիներին Արցախում խոչընդոտում էին ադրբեջանցի հետազոտողներին աշխատել
09:29 30/11/2023Թ. Ալթունյանի անվան երգի-պարի պետական անսամբլը կտոնի իր 85- ամյակըԹ.Ալթունյանի անվան երգի-պարի պետական անսամբլը կտոնի իր 85-ամյակը Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Հոբելյանական համերգի ծրագրում ընդգրկված են 85-ամյա անսամբլի պատմության լավագույն և...

13:16 06/05/2019Legendary pianist Ivo Pogorelich to perform in ArmeniaThe 20th jubilee concert season of the Yerevan Perspectives International Music Festival continues with the first ever appearance in Armenia of legendary pianist Ivo Pogorelich.
11:44 06/05/2019Armenia’s Eduard Topchjan to conduct Zagreb Philharmonic Orchestra in ItalyArtistic Director and Principal Conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra Eduard Topchjan will conduct the Zagreb Philharmonic Orchestra on the sidelines of the Italian Festival...
11:18 06/05/2019Some halls of Armenia’s History Museum to remain closed until summerSome halls of the History Museum of Armenia will not function until June 2 due to the prolonged reconstruction works in the museum, it said in a Facebook post.
11:43 04/05/2019Slimane sends message to Armenians ahead of the Yerevan concert in memory of Charles AznavourA famous French singer Slimane has sent a message addressed to the Armenian audience ahead of the concert dedicated to memory of the world-renowned French-Armenian chansonnier Charles Aznavour.
16:08 03/05/2019Restoration department to open at Manuscript Library of Armenian Patriarchate in JerusalemMesrop Mashtots Matenadaran of Yerevan will support the formation of a manuscript restoration department at the Manuscript Library of the Armenian Patriarchate in Jerusalem, which houses the...
13:36 03/05/2019Vag Papian: Khachaturian Competition is a significant event in music lifeProminent pianist Vag Papian will chair the jury of the 15th Aram Khachaturian International Competition.
10:26 03/05/2019Mandela prison drawing sells for $112,575 in New YorkA drawing by late South African president Nelson Mandela of the door of his prison cell on Robben Island -- where he was held for 18 years -- sold on Thursday in New York for $112,575, AFP reports.
16:16 01/05/2019Exhibition on Irish high crosses and Armenian khachkars opens in DublinAn exhibition exploring the similarities between Irish high crosses and Armenian khachkars will run throughout May at Christchurch Cathedral, Dublin, CatholicIreland.net reports.
14:24 30/04/2019Armenia’s Sergey Smbatyan to perform at Malta International Music FestivalArtistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra Sergey Smbatyan is set to conduct the Malta Philharmonic Orchestra in Valletta, the capital of Malta on Saturday,...
10:59 30/04/2019Louvre says Leonardo da Vinci show will be reservation-onlyAnticipating huge waves of visitors, officials at the Louvre Museum in Paris have said that reservations will be required for entry to an exhibition this fall to commemorate the 500th anniversary of...
17:02 29/04/2019“Armmono” International Theater Festival to open in YerevanYerevan will be hosting the Armmono 17th International Theater Festival of Mono Performances from April 30 May 4.
12:03 24/04/2019Yerevan hosts exhibition on ‘150-year-old witnesses’ of Armenian GenocideAn exhibition titled “150-year-old witnesses of the Armenian Genocide: Komitas Vardapet and Hovhannes Tumanyan” opened on Tuesday at the temporary exhibitions hall of the Armenian Genocide...
19:51 23/04/2019New album on Jugha’s cultural genocide publishedThe “Service for the Protection of Historical-Cultural Museum-Reserves and Historical Environment” NCSO completed the publication of a new album n Jugha’s cultural genocide in four languages.
15:16 23/04/2019Statue of Sara Corning, who saved orphans during Armenian Genocide, to be unveiled in CanadaA weekend of activities honouring Canadian nurse and humanitarian Sara Corning is planned for September in Yarmouth, including the unveiling of a bronze statue of Corning.
16:07 16/04/2019Notre-Dame's artworks to be transferred to Louvre museumThe artworks evacuated from Notre-Dame Cathedral during the blaze on Monday will be transferred to the Louvre Museum, the French Culture Minister Franck Riester told reporters, according to Reuters.
15:26 16/04/2019Record 17.4 million watch 'Game of Thrones' kickoff for final seasonSome 17.4 million Americans watched the first episode of the final season of television’s “Game of Thrones” - a record audience for the medieval fantasy series, Reuters reports, citing cable channel...
12:22 16/04/2019Crimea to establish museum district on the basis of Aivazovsky GalleryA museum district will be created on the basis of the Aivazovsky National Art Gallery in Feodosia (Theodosia), the Crimea in the next two years, TASS reports, citing Crimean leader Sergey Aksyonov.
12:20 15/04/2019Yerevan Puppet Theater wins award at int’l festival in PolandIn these days the Yerevan State Puppet Theatre is taking part in the 6th International Festival of Ukrainian Theatre Wschod-Zachod (East-West) in Kraków, Poland.
19:32 10/04/2019New materials from German archives to spread light on Komitas life and activityThe 150th birth anniversary of the world-famous Armenian composer and music ethnologist Komitas will be a major event, Director at Komitas Museum-institute Nikolay Kostandyan told a press conference...
15:05 10/04/2019The Swingles to open jubilee edition of Yerevan Perspectives Int’l Music FestivalLegendary British vocal group The Swingles are set to open the 20th jubilee of the Yerevan Perspectives International Music Festival on 29 April at Aram Khachaturian Concert Hall, the festival’s...