12:46 04/07/2023Ռախմանինով-150. Կհնչեն ռուս ականավոր կոմպոզիտորի դաշնամուրային կոնցերտները2023 թվականին երաժշտական աշխարհը նշում է ռուս մեծ կոմպոզիտոր Սերգեյ Ռախմանինովի 150-ամյակը։ Երևանում ևս հուլիսի 12-ին և 13-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի...
11:53 04/07/2023Աննախադեպ երեկո Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնում՝ նվիրված Պասկալ ՍինանյանինԱ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հուլիսի 6-ին՝ ժամը 18:00-ին, տեղի կունենա աննախադեպ համերգային երեկո, գրքի և CD-ի շնորհանդես՝ նվիրված մեծ հայ Պասկալ Սինանյանին։...
11:50 04/07/2023Ռոբերտ դե Նիրոն իր ցավն է հայտնել 19-ամյա թոռան մահվան կապակցությամբԱշխարհառչակ դերասան Ռոբերտ Դե Նիրոն իր ցավն է հայտնել 19-ամյա թոռան՝ Լեանդրոյի մահվան կապակցությամբ, գրում է «Գազետա․ռու»-ն։ «Խորապես վշտացած եմ իմ սիրելի թոռան՝ Լեոյի մահվան կապակցությամբ։ Մեր...
11:29 04/07/2023Մոլդովայի մրցույթից Հայաստանի պատվիրակությունը վերադառնում է 2 մրցանակովՀունիսի 29-ից հուլիսի 3-ը Մոլդովայի Հանրապետության Քիշնև քաղաքում տեղի է ունեցել «Radient Ray of music» երգի միջազգային մրցույթը, որտեղ այս տարի մասնակցում էին 12 երկիր՝ Հայաստան, Մոլդովա, Ուկրաինա,...
18:34 03/07/2023Հայ-ֆրանսիական նախագիծ՝ նվիրված Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակինՍերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100 ամյակին նվիրված «Նռան գույնը» պարային բեմադրությունը հայ-ֆրանսիական նախագիծ է, որն իրականացնում են Ֆրանսիական «Սաթէ-Աթղը» թատերական միությունը, «Պոլ ան Սցեն»...
12:43 03/07/2023Տեղի կունենա «Միասին կարող ենք ավելին՝ Հանուն Արցախի» խորագրով բարեգործական համերգըՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և Արցախի Մարդասիրական աջակցության նախաձեռնությունը համատեղ կազմակերպում են «Միասին կարող ենք ավելին՝ Հանուն Արցախի» խորագրով բարեգործական համերգը։ Նվագախմբից...
12:22 03/07/2023Մեծ պրեմիերա Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնումԱ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հուլիսի 29-ին՝ ժամը 19:00-ին տեղի կունենա Ջ.Պուչչինիի «Տուրանդոտ» երեք գործողությամբ օպերայի առաջնախաղը: Թատրոնից հայտնում են՝...
18:25 30/06/2023ARARAT թանգարանում բացվել է «Արժեքների վկայագիր» ցուցադրությունը՝ էպոսի ու արհեստական բանականության սինթեզով«Սասնա Ծռեր»-ից մինչև «Գիլգամեշ» ու «Ոդիսական»
18:14 30/06/2023«Ոսկե ծիրան»-ի 20-րդ հոբելյանն է. Որ հայտնի ռեժիսորներն այս տարի կայցելեն Երևան«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինափառատոնն այս տարի նշում է ստեղծման 20-րդ տարեդարձը։ Այս տարի նշվում է նաև հայ կինոյի 100-ամյակը, և փառատոնն առանձնահատուկ անդրադարձ կունենա այդ երկու հոբելյաններին։ Այսօր...
11:34 30/06/2023Մադոննան հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո չի կարողանում վեր կենալ անկողնուցԱմերիկացի երգչուհի Մադոննան, ով այս շաբաթվա սկզբին դուրս է գրվել հիվանդանոցից բակտերիալ վարակի պատճառով բուժվելուց հետո, դեռ իրեն վատ է զգում և վեր չի կենում անկողնուց։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին...
10:01 30/06/2023Փարիզի «Գավո» հայտնի համերգասրահից ֆրանսիացի մտավորականները Արցախի շրջափակման մասին ահազանգ են հնչեցրել«Հայաստանը՝ կյանքի ճանապարհ»
19:18 29/06/2023Էռնեստո Օտտոնեին է ներկայացվել ԼՂ-ում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման հարցըՖրանսիա կատարած այցի շրջանակում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում հունիսի 28-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հանդիպումը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի մշակութային հարցերով տեղակալ Էռնեստո...
17:49 29/06/2023Լուվրում նախապատրաստվում է ուրարտական ցուցահանդեսՖրանսիայում կկայանա նաև Մարտիրոս Սարյանի և Մինաս Ավետիսյանի ստեղծագործությունների ցուցադրությունները
09:55 29/06/2023«Ապրել, ապրել, ապրել... » ԱրցախումՏեսահոլովակի պրեմիերան տեղի է ունեցել Ստեփանակերտի Ազատամարտիկների պուրակում:
12:50 28/06/2023«Ներսես Շնորհալի. հրեշտակ երկնավոր» խորագիրը կրող գիտաժողով և ցուցահանդես՝ Փարիզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանումՀունիսի 27-ին Փարիզում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում, կայացել է «Ներսես Շնորհալի. հրեշտակ երկնավոր» խորագիրը կրող գիտաժողովը, որով մեկնարկել են Ներսես Շնորհալու 850-րդ տարելիցին նվիրված...
09:40 27/06/2023Օլիվիե Մեսսիան-115. հայ անվանի երաժիշտները հանդես կգան հատուկ համերգովՖրանսիացի մեծանուն կոմպոզիտոր Օլիվիե Մեսիանի 115-ամյակի առթիվ կկազմակերպվի ինքնատիպ երեկո։ Հայ անվանի երաժիշտներ Հայկ Մելիքյանը (դաշնամուր) և Անուշ Նիկողոսյանը (ջութակ)՝ Հայաստանում Ֆրանսիայի...
20:30 26/06/2023«Արցախյան գորգարվեստ» հանրապետական 7-րդ մրցույթը հայտարարված էԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման ծրագրի շրջանակում հայտարարում է «Արցախյան գորգարվեստ» հանրապետական 7-րդ մրցույթը: Այս մասին...
15:30 26/06/2023Կոնդ թաղամասում կանցացվի մշակութային փառատոնԵրևանի Կոնդ թաղամասում հուլիսի 1-ին ժամը 18։00-23։00-ն կանցացվի մշակութային, երաժշտական փառատոն։ «Գյոթե կենտրոն»-ի երևանյան գրասենյակի մշակութային ծրագրերի համակարգող Հասմիկ Մուրադյանը լրագրողների...
20:00 24/06/2023Սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանը ելույթ կունենա ՊրահայումՀունիսի 26-ին Պրահայի Ռուդոլֆինում համերգասրահում ելույթ կունենա Պլասիդո Դոմինգոյի Օպերալիա միջազգային մրցույթի Առաջին մրցանակակիր, սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանը։ orer.eu-ն գրում է, որ նա արդեն իսկ...
19:45 24/06/2023«Իմ Արցախ» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսՀունիսի 25-ին` ժամը 14-ին, Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդարանում կբացվի լուսանկարիչ Տաթևիկ Մելքոնյանի «Իմ Արցախ» խորագրով ցուցահանդեսը։ Առաջնորդարանից հայտնում են, որ ներկայացվելու են տարբեր...

15:07 11/06/2020Вышел сингл Далай-ламы к его дебютному альбомуПрибыль от продажи диска пойдет на благотворительные цели.
11:50 10/06/2020РПЦ против попыток изменения статуса собора Святой Софии в СтамбулеРеджеп Тайип Эрдоган поручил ЦК правящей Партии справедливости и развития изучить возможность превращения Софии в мечеть.
10:33 10/06/2020Total Guitar: пятерка лучших гитаристов всех временПервую строчку рейтинга занял гитарист группы Queen Брайан Мэй, который сумел потеснить с первой позиции Джими Хендрикса.
10:09 10/06/2020Армянский фильм «Врата в рай» – на кинорынке Каннского фестиваляВ список дебютных фильмов (The First Features) официального отбора «Канны-2020» включен фильм армянского режиссера Норы Мартиросян «Если ветер утихнет».
19:47 09/06/2020Саудовская Аравия планирует построить специальный музей для «Спасителя мира» Леонардо да ВинчиВпоследствии стало известно, что картину приобрел наследный принц Саудовской Аравии Мохаммед бин Салман.
15:39 09/06/2020В 2021 году вся культурная элита Европы приедет в АрмениюВ этом году основные концерты в рамках международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы» были запланированы на осень.
14:20 09/06/2020В Испании состоится премьера армянского фильма «Урарту. Забытое царство»Фильм режиссера Ваги Варданяна рассказывает историю одного из древнейших государств на земле.
18:08 08/06/2020СМИ узнали секрет успеха похудевшей на 45 кг АдельСбросившая 45 килограммов певица Адель придерживается правильного питания.
15:05 08/06/2020Джавахк: неизвестные тяжелой техникой повредили армянский храм и могилыНеизвестные тяжелой техникой повредили армянский храм и могилы, находящиеся во дворе храма, в селе Гомани Ахалкалакского муниципалитета в Джавахке, говорится в сообщении Национального агентства по...
10:37 08/06/2020В Киеве скончалась бывшая супруга Сергея ПараджановаС. Щербатюк-Параджановой было 82 года.
10:16 06/06/2020Сегодня день рождения великого армянского композитора и дирижера Арама ХачатурянаНа этот раз Дом-музей и организация «АРЛУПА» предоставят возможность прослушивания 10 произведений композитора.
09:52 06/06/2020Производство фильмов в Голливуде может начаться уже с 12 июняПри этом уточняется, что для возобновления работ необходимо будет получить разрешение от инспектора здравоохранения.
11:03 04/06/2020«Если ветер утихнет»: армянский фильм – в программе 73-го Каннского фестиваляОтборочный комитет Каннского кинофестиваля объявил официальную программу 2020 года, в которую вошли 56 кинолент.
10:12 04/06/2020Президент Арцаха направил телеграмму соболезнования семье писателя Максима ОваннисянаМаксим Ованнисян внес ощутимый вклад в ответственное дело организации Арцахского движения: он выражал чаяния и стремления армянства Арцаха в сложный и судьбоносный для нас период.
17:15 03/06/2020В Москве умерла героиня известной картины Ованеса Зардаряна «Весна»Неделю назад переводчицы не стало, она умерла дома, причиной смерти стала сердечно-сосудистая недостаточность.
12:43 03/06/2020В день рождения Арама Хачатуряна произведения композитора будут звучать в разных уголках ЕреванаДом-музей Арама Хачатуряна при осуществлении своей функции по популяризации наследия композитора, пользуется всеми возможностями новейших информационных технологий.
12:19 03/06/2020Картина «Неаполитанский залив» знаменитого мариниста Айвазовского стала топ-лотом на торгах Sotheby'sПолотно, написанное в 1878 году, было продано почти за 2,3 млн фунтов стерлингов ($2,9 млн по текущему курсу), а итоговая выручка торгов составила 5,62 млн фунтов ($7,1 млн).
19:29 02/06/2020Ушел из жизни кинооператор Эдуард МатевосянСкончался член Союза кинематографистов Армении, кинооператор Эдуард Матевосян. Об этом сообщается на странице Союза в соцсети Facebook. Эдуард Матевосян – из поколения тех кинематографистов, который...
09:55 02/06/2020Вуди Аллен выступил с критикой в адрес актёров и актрис, которые отказались сотрудничать с нимАллен назвал поведение артистов глупостью.
09:49 02/06/2020Голливудский режиссер Джеймс Кэмерон вернулся в Новую Зеландию для возобновления съемок продолжения «Аватара»Перед началом работы съемочной группе предстоит отбыть 14-дневный карантин.