12:46 04/07/2023Ռախմանինով-150. Կհնչեն ռուս ականավոր կոմպոզիտորի դաշնամուրային կոնցերտները2023 թվականին երաժշտական աշխարհը նշում է ռուս մեծ կոմպոզիտոր Սերգեյ Ռախմանինովի 150-ամյակը։ Երևանում ևս հուլիսի 12-ին և 13-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի...
11:53 04/07/2023Աննախադեպ երեկո Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնում՝ նվիրված Պասկալ ՍինանյանինԱ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հուլիսի 6-ին՝ ժամը 18:00-ին, տեղի կունենա աննախադեպ համերգային երեկո, գրքի և CD-ի շնորհանդես՝ նվիրված մեծ հայ Պասկալ Սինանյանին։...
11:50 04/07/2023Ռոբերտ դե Նիրոն իր ցավն է հայտնել 19-ամյա թոռան մահվան կապակցությամբԱշխարհառչակ դերասան Ռոբերտ Դե Նիրոն իր ցավն է հայտնել 19-ամյա թոռան՝ Լեանդրոյի մահվան կապակցությամբ, գրում է «Գազետա․ռու»-ն։ «Խորապես վշտացած եմ իմ սիրելի թոռան՝ Լեոյի մահվան կապակցությամբ։ Մեր...
11:29 04/07/2023Մոլդովայի մրցույթից Հայաստանի պատվիրակությունը վերադառնում է 2 մրցանակովՀունիսի 29-ից հուլիսի 3-ը Մոլդովայի Հանրապետության Քիշնև քաղաքում տեղի է ունեցել «Radient Ray of music» երգի միջազգային մրցույթը, որտեղ այս տարի մասնակցում էին 12 երկիր՝ Հայաստան, Մոլդովա, Ուկրաինա,...
18:34 03/07/2023Հայ-ֆրանսիական նախագիծ՝ նվիրված Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակինՍերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100 ամյակին նվիրված «Նռան գույնը» պարային բեմադրությունը հայ-ֆրանսիական նախագիծ է, որն իրականացնում են Ֆրանսիական «Սաթէ-Աթղը» թատերական միությունը, «Պոլ ան Սցեն»...
12:43 03/07/2023Տեղի կունենա «Միասին կարող ենք ավելին՝ Հանուն Արցախի» խորագրով բարեգործական համերգըՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և Արցախի Մարդասիրական աջակցության նախաձեռնությունը համատեղ կազմակերպում են «Միասին կարող ենք ավելին՝ Հանուն Արցախի» խորագրով բարեգործական համերգը։ Նվագախմբից...
12:22 03/07/2023Մեծ պրեմիերա Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնումԱ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հուլիսի 29-ին՝ ժամը 19:00-ին տեղի կունենա Ջ.Պուչչինիի «Տուրանդոտ» երեք գործողությամբ օպերայի առաջնախաղը: Թատրոնից հայտնում են՝...
18:25 30/06/2023ARARAT թանգարանում բացվել է «Արժեքների վկայագիր» ցուցադրությունը՝ էպոսի ու արհեստական բանականության սինթեզով«Սասնա Ծռեր»-ից մինչև «Գիլգամեշ» ու «Ոդիսական»
18:14 30/06/2023«Ոսկե ծիրան»-ի 20-րդ հոբելյանն է. Որ հայտնի ռեժիսորներն այս տարի կայցելեն Երևան«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինափառատոնն այս տարի նշում է ստեղծման 20-րդ տարեդարձը։ Այս տարի նշվում է նաև հայ կինոյի 100-ամյակը, և փառատոնն առանձնահատուկ անդրադարձ կունենա այդ երկու հոբելյաններին։ Այսօր...
11:34 30/06/2023Մադոննան հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո չի կարողանում վեր կենալ անկողնուցԱմերիկացի երգչուհի Մադոննան, ով այս շաբաթվա սկզբին դուրս է գրվել հիվանդանոցից բակտերիալ վարակի պատճառով բուժվելուց հետո, դեռ իրեն վատ է զգում և վեր չի կենում անկողնուց։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին...
10:01 30/06/2023Փարիզի «Գավո» հայտնի համերգասրահից ֆրանսիացի մտավորականները Արցախի շրջափակման մասին ահազանգ են հնչեցրել«Հայաստանը՝ կյանքի ճանապարհ»
19:18 29/06/2023Էռնեստո Օտտոնեին է ներկայացվել ԼՂ-ում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման հարցըՖրանսիա կատարած այցի շրջանակում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում հունիսի 28-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հանդիպումը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի մշակութային հարցերով տեղակալ Էռնեստո...
17:49 29/06/2023Լուվրում նախապատրաստվում է ուրարտական ցուցահանդեսՖրանսիայում կկայանա նաև Մարտիրոս Սարյանի և Մինաս Ավետիսյանի ստեղծագործությունների ցուցադրությունները
09:55 29/06/2023«Ապրել, ապրել, ապրել... » ԱրցախումՏեսահոլովակի պրեմիերան տեղի է ունեցել Ստեփանակերտի Ազատամարտիկների պուրակում:
12:50 28/06/2023«Ներսես Շնորհալի. հրեշտակ երկնավոր» խորագիրը կրող գիտաժողով և ցուցահանդես՝ Փարիզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանումՀունիսի 27-ին Փարիզում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում, կայացել է «Ներսես Շնորհալի. հրեշտակ երկնավոր» խորագիրը կրող գիտաժողովը, որով մեկնարկել են Ներսես Շնորհալու 850-րդ տարելիցին նվիրված...
09:40 27/06/2023Օլիվիե Մեսսիան-115. հայ անվանի երաժիշտները հանդես կգան հատուկ համերգովՖրանսիացի մեծանուն կոմպոզիտոր Օլիվիե Մեսիանի 115-ամյակի առթիվ կկազմակերպվի ինքնատիպ երեկո։ Հայ անվանի երաժիշտներ Հայկ Մելիքյանը (դաշնամուր) և Անուշ Նիկողոսյանը (ջութակ)՝ Հայաստանում Ֆրանսիայի...
20:30 26/06/2023«Արցախյան գորգարվեստ» հանրապետական 7-րդ մրցույթը հայտարարված էԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման ծրագրի շրջանակում հայտարարում է «Արցախյան գորգարվեստ» հանրապետական 7-րդ մրցույթը: Այս մասին...
15:30 26/06/2023Կոնդ թաղամասում կանցացվի մշակութային փառատոնԵրևանի Կոնդ թաղամասում հուլիսի 1-ին ժամը 18։00-23։00-ն կանցացվի մշակութային, երաժշտական փառատոն։ «Գյոթե կենտրոն»-ի երևանյան գրասենյակի մշակութային ծրագրերի համակարգող Հասմիկ Մուրադյանը լրագրողների...
20:00 24/06/2023Սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանը ելույթ կունենա ՊրահայումՀունիսի 26-ին Պրահայի Ռուդոլֆինում համերգասրահում ելույթ կունենա Պլասիդո Դոմինգոյի Օպերալիա միջազգային մրցույթի Առաջին մրցանակակիր, սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանը։ orer.eu-ն գրում է, որ նա արդեն իսկ...
19:45 24/06/2023«Իմ Արցախ» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսՀունիսի 25-ին` ժամը 14-ին, Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդարանում կբացվի լուսանկարիչ Տաթևիկ Մելքոնյանի «Իմ Արցախ» խորագրով ցուցահանդեսը։ Առաջնորդարանից հայտնում են, որ ներկայացվելու են տարբեր...

20:00 24/02/2018William Saroyan House-Museum set to open in AugustThe opening ceremony of William Saroyan House-Museum will take place on 31st of August in 2018, dedicated to 110th anniversary of the writer, Renaissance" Cultural and Intellectual Foundation...
18:53 24/02/2018Culture minister toured the newly placed book-houses in YerevanArmenia's Minister of Culture Armen Amiryan toured today book-houses named after eminent Armenian classical writers installed in capital Yerevan.
11:31 24/02/2018President Sargsyan attends jubilee event dedicated to Artavazd Peleshyan's 80th birth anniversaryPresident Serzh Sargsyan and Mrs. Rita Sargsyan on Friday attended a jubilee event dedicated to the 80th birth anniversary of Armenian People’s Artist, film director Artavazd Peleshyan at the...
17:42 21/02/2018Armenian composer, RA Distinguished Art Worker Eduard Sadoyan passed awayAcclaimed Armenian composer Eduard Sadoyan died today, aged at 79, the ministry of culture reported.
17:17 17/02/2018Armenian Ambassador to Poland: Penderecki's visit to Armenia is a great cultural eventKomitas Museum-Institute Concert Hall hosted on Friday a concert of chamber music by Krzysztof Penderecki, Armenian State Symphony Orchestra press service reported.
12:32 17/02/2018Winners announced for Serj Tankian’s $5,000 music challengeSerj Tankian and Creative Armenia unveiled the winners of the 7 Notes music challenge by Serj Tankian.
10:35 17/02/2018Tate to stage its first Van Gogh exhibition since 1947 in LondonTate Britain is to stage its first Vincent van Gogh exhibition since 1947 and the first to explore the artist through his relationship with Britain, The Guardian reports.
14:19 16/02/2018World-famous composer Penderecki’s deep choral compositions touch Armenian audienceIt is impossible to imagine the contemporary classical music without the art of the Polish composer, conductor and violinist Krzysztof Penderecki.
17:35 15/02/2018President Sargsyan receives world-famous composer Krzysztof PendereckiToday, President Serzh Sargsyan received world-renowned Polish composer and conductor Krzysztof Penderecki and his wife Elzbieta Penderecka.
14:14 15/02/2018Book Giving Day to be celebrated in ArtsakhHovhannes Tumanyan Museum plans number of programmes and events on February 19 on the birth anniversary of the Armenian poet and public activist.
11:49 15/02/2018Armenia elected vice chair of UNESCO Cultural Heritage bodyArmenia was elected on Tuesday as vice chair of UNESCO's Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage.
19:45 09/02/2018Exhibition of Peto Poghosyan's artwork opened at Converse BankAn exhibition of paintings by artist Peto Poghosyan - Peto - started on February 9 in the customer service area of Converse Bank's head office, where 25 watercolor works in the genre of urban...
18:01 09/02/2018Martiros Saryan's unique painting to be exhibited in Yerevan for the first timeThe Yerevan House Museum of Martiros Saryan has announced a unique exhibition of the great artist's painting "Flowers" which is painted on glass in a documentary about the artist.
10:47 08/02/2018Serj Tankian unveils the digital platform of the finalists for his $5,000 music challengeWorld-famous rock singer, lead vocalist of System of a Down Serj Tankian unveiled Wednesday 7NotesExperiment.com, an open digital platform showcasing hundreds of compositions spanning 60 countries...
16:39 07/02/2018Exhibition of artwork by Armenian sculptor to take place at Tretyakov GalleryRussia's Tretyakov Gallery announced today a solo exhibition of the sculptor Nikolai Nikogossian for the first time, dedicated to the 100th anniversary of his birth.
20:12 06/02/2018Aznavour Foundation announces a call for best memories to be used in a new documentaryAznavour Foundation has announced a call for collection of stories and memories about the French-Armenian music legend Charles Aznavour to be used in a new documentary "Aznavour The Unknown." As the...
18:00 06/02/2018More than 175,000 children go online for the first time every day - UNICEFThe United Nations Children's Fund (UNICEF) revealed today that more than 175,000 children go online for the first time every day.
15:33 05/02/2018Renowned composer Alexey Hekimyan’s 90th anniversary marked with special concertA. Spendiaryan National Academic Theatre of Opera and Ballet hosted a concert of Alexey Hekimyan’s favourite and anticipated songs on 2 February . The songs were presented for the first time...
13:01 03/02/2018Artsakh president, Armenian minister discuss cooperation in cultural spherePresident of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic Bako Sahakyan on Saturday received Armenia’s Minister of Culture Armen Amiryan.
12:44 01/02/2018Turkey hampered Hollywood efforts to film “Forty Days of Musa Dagh” – BBC 3BBC 3 has broadcast a report on Franz Werfel's epic novel "The Forty Days of Musa Dagh", Nouvelles d'Arménie reported.