19:09 24/06/202380-ամյա Հարիսոն Ֆորդն մտադիր չէ հեռանալ կինոյիցՀոլիվուդյան դերասան 80-ամյա Հարիսոն Ֆորդը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում թոշակի անցնել տարիքի պատճառով, քանի որ սիրում է նկարահանվել ֆիլմերում։ Այդ մասին գրում է Variety-ն։ «Չեմ ուզում։ Ես չեմ...
16:36 24/06/2023Մահացել է Պարի պետական անսամբլի նախկին պարուհի, պարուսույց Նելլի ԱբովյանըԵրևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջը տեղեկացնում է, որ այսօր 61 տարեկանում կյանքից հեռացել է քոլեջի «Պարարվեստ» ամբիոնի դասախոս, պարուսույց Նելլի Աբովյանը։ Գործընկերներն...
12:21 24/06/2023«Տուղ» պետական արգելոց ստեղծելու Ալիևի հրամանը ազդարարում է հայկական մշակութային ժառանգության այլափոխումների և ավերումների նոր շրջանը. monumentwatch.orgԱրցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է. «2023 թվականի հունիսի 16-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի պաշտոնական կայքում տեղադրվել է...
10:18 24/06/2023Ռուսական թատրոնի «Բալզամինովի ամուսնությունը» ներկայացումը միջազգային փառատոնում արժանացել է դիպլոմիԿ․ Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնԻ Ա․Ն․ Օստրովսկու պիեսի հիման վրա բեմադրած «Բալզամինովի ամուսնությունը» ներկայացումը, թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ներսիսյանի ռեժիսուրայով,...
10:00 24/06/2023Բերձորի Սուրբ Համբարձման եկեղեցին երևի թե արժանացավ Կարսի Առաքելոց եկեղեցու ճակատագրին. Ճարտարապետ Հրաչյա Գասպարյան«Հուսանք՝ կգա ժամանակներ, նորից մեր ձեռքին կհայտնվի այդ հրաշքը և արդեն ինչ ցավեր, ինչ տառապանք էլ տեսած լինի, կամոքենք»։
12:15 23/06/2023Ճապոնիայի դեսպանը երգել է «Հայի աչեր»-ն ու պարել մանկապարտեզի երեխաների հետԿապանի թիվ 8 ՆՈՒՀ այցելության ժամանակ, Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորին կատարել է Ռոբերտ Ամիրխանյանի «Հայի աչքեր» երգը։ Տեսանյութը հրապարակել է Կապանի...
11:44 23/06/2023Ջորջ Օրուելի «1984» վեպը՝ հակաուտոպիական ժանրի ամենահայտնի ստեղծագործություն«Լիտրես» թվային գրքերի ծառայությունը Ջորջ Օրուելի «1984» վեպն անվանել է հակաուտոպիական ժանրի ամենահայտնի ստեղծագործությունը, գրում է «Իզվեստիա․ռու»-ն։ «Այս ժանրում էլեկտրոնային և աուդիոգրքերի...
11:24 23/06/2023Ստեփանակերտում կայացել է Ալիսա Բաղդասարյանի «Տունդարձի ճանապարհին» գրքի շնորհանդեսըՀունիսի 22-ին, Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հանրապետական գրադարանում կայացել է ԱՀ և ՀՀ գրողների միության անդամ Ալիսա Բաղդասարյանի՝ «Տունդարձի ճանապարհին» գրքի շնորհանդեսը։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի...
09:34 23/06/2023Ադրբեջանը Բերձորի Սուրբ Համբարձման եկեղեցին վերածում է մզկիթիԱրցախի Հանրապետության Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայությունը ահազանգում է. «Ադրբեջանը Բերձորի Սուրբ Համբարձման եկեղեցին վերածում է մզկիթի։ Պատմության բռնայուրացում, մշակութային...
17:27 22/06/20232025 թ.-ից ԱՄՆ կինոակադեմիան կփոխի «Օսկար»-ի հավակնորդների պահանջներըԱՄՆ կինոակադեմիան 2025 թվականից կփոխի «Օսկար» «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում առաջադրվելու պահանջները։ Այս մասին հայտնում է The Hollywood Reporter ամսագիրը, ինչին անդրադարձել է «Գազետա ռու»-ն։...
16:07 22/06/202313-րդ դարի խաչքարը վնասվել է կայծակի հետևանքովՎայոց ձորի մարզում կայծակի հետևանքով խաչքար է վնասվել: 13-րդ դարի արձանագիր խաչքարը գտնվում է մարզի Կարմրաշեն վարչական շրջանում: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ վնասված խաչքարը...
10:15 22/06/2023Այվազովսկին վերադարձավ Ազգային պատկերասրահի ցուցասրահներՀայաստանի Ազգային պատկերասրահում վերաբացվել է աշխարհահռչակ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ստեղծագործությունների մշտական ցուցադրությունը, որն ընդգրկում է վարպետի՝ ծավալով ու գեղարվեստական արժեքով...
15:31 21/06/202336 տարեկանում մահացել է Սանկտ Պետերբուրգի տիկնիկային թատրոնի արտիստ Միխայիլ Լոժկինը36 տարեկանում մահացել է Սանկտ Պետերբուրգի տիկնիկային թատրոնի արտիստ Միխայիլ Լոժկինը: «Միր-24»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել են թատրոնից։ Դերասանի մահվան պատճառը չի նշվում։ Գործընկերները նրա մասին...
14:03 21/06/2023Ռուսական թատրոնի «Բալզամինովի ամուսնությունը» ներկայացումը կմեկնի փառատոնի և հյուրախաղերիԿ․ Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը կմասնակցի արտերկրում գործող ռուսական թատրոնների միջազգային 5-րդ փառատոնին։ Այն կանցկացվի Նաբերեժնիե Չելնի քաղաքում։ Ռուսական դրամատիկական թատրոնի...
10:15 21/06/2023Ռեժիսոր Միքայել Գուրջյանի «Ամերիկացին» ֆիլմը նոր միջազգային մրցանակ է նվաճելՌեժիսոր Միքայել Գուրջյանի «Ամերիկացին» ֆիլմը իր նոր միջազգային մրցանակն է նվաճել՝ այս անգամ արդեն Ժնևի արևելյան ֆիլմերի միջազգային 18-րդ փառատոնում՝ արժանանալով փառատոնի Լիամետրաժ ֆիլմերի միջազգային...
18:00 20/06/2023Շահնազարովը քննադատել է Ուչիտելի՝ ռուսական ֆիլմ «Օսկարի» առաջադրելու գաղափարըՌուսական «Մոսֆիլմ» կոնցեռնի ղեկավար և ռեժիսոր հայազգի Կարեն Շահնազարովն մեկնաբանել է ռեժիսոր Ալեքսեյ Ուչիտելի առաջարկը՝ 2023 թվականին Ռուսաստանի Դաշնությունից ֆիլմ առաջադրել «Օսկար»-ի։ «Ես չեմ...
17:20 20/06/2023«Անուշ» օպերան կներկայացվի բացառիկ արտիստական կազմովԱրմեն Տիգրանյանի «Անուշ» օպերան հայ ժողովրդական երաժշտական լեզվով գրված առաջին լիավարտ օպերան է, որ ազգային օպերային գրականության մեջ ստեղծեց նոր ոճական ուղղություն։ Վերջինս շուրջ 88 տարի է...
20:05 19/06/2023Տեղի ունեցավ «ԵԱՀԿ․Ղարաբաղյան դոսյե» գրքի շնորհանդեսը«Զանգակ» գրատանը տեղի ունեցավ «ԵԱՀԿ․ Ղարաբաղյան դոսյե» գրքի շնորհանդեսը։ Գրքի հրատարակմանն աջակցել է «ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամը։ «ԵԱՀԿ․ Ղարաբաղյան դոսյե» գրքի հեղինակն Աննա Կարապետյանն է։ «Գիրքը ձեռնարկ է՝...
10:11 19/06/2023Սթիվի Ուանդերի և Ռեյ Չարլզի լավագույն հիթերի գործիքային կատարումները կհնչեն Կամերային նվագախմբի կատարմամբՀայաստանի պետական կամերային նվագախումբը ներկայացնում է բացառիկ համերգ, որի ընթացքում կհնչեն սիրված երգիչներ Սթիվի Ուանդերի և Ռեյ Չարլզի լավագույն հիթերի գործիքային կատարումները։ Հունիսի 26-ին և...
20:00 17/06/2023Ազգային պատկերասրահում վերաբացվում են Հովհաննես Այվազովսկու ցուցասրահներըՀունիսի 22-ից Հայաստանի ազգային պատկերասրահում վերաբացվում է աշխարհահռչակ ծովանկարիչ ՀՈվհաննես Այվազովսկու ստեղծագործությունների մշտական ցուցադրությունը, որն ընդգրկում է վարպետի՝ ծավալով ու...

10:18 01/06/2020Ушла из жизни французская оперная певица Мади МесплеМади Меспле родилась в Тулузе, окончила консерваторию, переехала в Париж. На профессиональной сцене дебютировала в 1953 году.
17:13 30/05/2020Сервис Netflix завершил сделку по приобретению исторического голливудского кинотеатраEgyptian Theatre - один из старейших кинотеатров США, открытый как "гламурный” дворец кино" еще в 1922 году.
16:50 30/05/2020В Сети назвали фаворитов Евровидения-2020, Атена Манукян из Армении – на 3-м местеПосле отмены международного песенного конкурса «Евровидение» разные страны проводят онлайн-опросы, чтобы определить фаворитов соревнования.
15:38 30/05/2020Кукольный театр в Ереване к 1 июня подготовил концерт-спектакль под открытым небомМеста на улице для зрителей спектакля будут помечены заранее, с учетом соблюдения социальной дистанции.
14:55 30/05/2020Лувр готовится принять первых посетителей с 6 июляПредставители Лувра также напомнили, что при посещении музеев будет необходимо соблюдать меры безопасности — социальную дистанцию и ношение защитных масок.
12:08 30/05/2020Концерт – к 150-летию со дня рождения КомитасаОтметим, что 150-летие со дня рождения Комитаса отмечалось в 2019 году.
15:13 29/05/2020Георгий Франгулян отмечает 75-летний юбилей, скульптора поздравил ПутинТалантливый художник, скульптор, автор ярких, самобытных работ, созданных в разных жанрах и техниках, Вы добились широкого международного признания, отметил президент РФ.
13:12 29/05/2020После заражения коронавирусом умер режиссер Самвел Гаспаров26 мая в возрасте 81 года умер режиссер и сценарист Самвел Гаспаров. Об этом сообщил в Facebook его друг, главный редактор Uzbekistan Armenian Magazine Георгий Сааков. Информацию передает...
17:35 25/05/2020У скончавшейся актрисы Карине Бурназян подтвержден коронавирусПоскольку у Карине Бурназян подтвержден коронавирус, то церемонии панихиды не будет, на похоронах же могут присутствовать мало людей.
17:06 25/05/202077-й Венецианский кинофестиваль пройдет в сентябреГубернатор Венето Лука Дзайя заявил, что Венецианский кинофестиваль пройдет в этом году по расписанию.
15:30 22/05/2020Азнавур знал, сколько шагов от безвестности до «вечной любви» публики. В мире вспоминают легендарного шансоньеКаждая песня Азнавура – история. Но нам совсем необязательно понимать его дословно. Потому что вечная любовь в переводе не нуждается.
15:15 22/05/2020Число подписчиков Национальной галереи Армении в Instagram и Facebook увеличилось – на 80% и 40-50%По данным ЮНЕСКО, по причине пандемии коронавируса 90% музеев мира, в целом – 85 тысяч, вынуждены хотя бы на несколько дней объявить о карантине.
10:32 22/05/202022 мая – день рождения легендарного шансонье Шарля АзнавураTM Production сегодня, 22 мая, инициировал флешмоб – «Город слушает Азнавура», посвященный 96-летию со дня рождения легендарного шансонье Шарля Азнавура.
09:39 22/05/2020У Стены Плача в Иерусалиме обнаружены три загадочные комнатыВ ходе археологических раскопок возле Стены Плача в Иерусалиме обнаружены три помещения, возраст которых составляет порядка 1400 лет.
20:31 21/05/2020Музей Метрополитен возобновит работу не ранее середины августа 2020 годаМузей отменил также все экскурсии, встречи и аналогичные мероприятия вплоть до конца 2020 года.
10:05 21/05/2020«1 Пикассо за 100 евро»: итальянка выиграла картину известного художника стоимостью в €1 млнДевушка купила единственный выигрышный билет акции «1 Пикассо за 100 евро», устроенной некоммерческой организацией «Помогать другим».
20:17 20/05/2020Исследование: Состояние картины Мунка «Крик» ухудшается из-за дыхания зрителейГруппа международных исследователей определила главную причину ухудшения состояния картины Эдварда Мунка «Крик» (1910, Музей Мунка, Осло) — это дыхание зрителей, сообщает АртГид.
18:43 20/05/2020В здании музея-заповедника «Кумайри» в Гюмри создаются новые культурные очагиВ рамках программы открытия новых культурных очагов в Гюмри в 2020-2025 гг., в ближайшие месяцы будут открыты несколько выставок.
18:09 20/05/2020СМИ: Вручение кинопремии «Оскар» 2021 года могут перенестиАкадемия отказалась прокомментировать Variety полученную информацию.
11:36 20/05/2020Италия после карантина: открылись первые музеиВ Италии музеи были закрыты более двух месяцев из-за пандемии коронавируса.