16:22 14/06/2023«Ոսկե ծիրան»-ը կմեկնարկի Ջեսիկա Վուդվորթի «Լուկա» ֆիլմովԵրևանի «Ոսկե ծիրան» հոբելյանական 20-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 9-16-ը։
13:54 14/06/2023Սայաթ-Նովայի ծննդյան օրն է«Սայաթ-Նովան այնպես ստեղծագործեց, որ մտավ երեք ժողովրդի գրականության մեջ»
08:30 14/06/2023Ադրբեջանի արձագանքը՝ միջազգային ակադեմիական խմբի հրատարակած «Կովկասյան Աղվանք» գրքինՅոս Գիպերտի և Յասմին Դում-Թրագուտի խմբագրությամբ լույս է տեսել «Կովկասյան Աղվանք» միջազգային ձեռնարկը։ monumentwatch.org-ը գրում է, որ ձեռնարկը օբյեկտիվ, գիտականորեն հիմնավորված կերպով ներկայացնում...
12:08 13/06/2023Լիլիթ Գալստյանն առաջարկում է հուշարձանները փչացնելու դեպքում տույժերը կրկնապատկելԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծ է ներկայացրել, որն...
10:44 13/06/2023Սիրուշոն տեսանյութ է հրապարակել ստեղծագործական ընթացքիցՀայտնի երգչուհի Սիրուշոն սոցցանցի իր էջում հրապարակել է կարճ տեսանյութ նոր երգի տեսահոլովակի ստեղծագործական թիմի աշխատանքի ընթացքից։ «Մենք մեկտեղվել ենք ստեղծագործելու»,-տեսանյութին կից գրել է...
11:35 12/06/2023Սիրուշոն աշխատում է նոր երգի վրաՀայտնի երգչուհի Սիրուշոն իր երկրպագուներին շուտով նոր ստեղծագործություն կնվիրի։ Այդ մասին նա հայտարարել է ինսթագրամի իր էջում։ «Ես գիտեմ, որ դուք ինձանից երաժշտություն եք ակնկալում, և ես ապտրաստվում...
09:11 12/06/2023Ադրբեջանը բունկերներ է փորել հայկական Գյավուրկալա բնակատեղիի վաղքրիստոնեական դամբարանադաշտում. monumentwatch.orgԱրցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է. «Ինչպես հստակ երևում է «Կովկասի ժառանգության մշտադիտարկում» (“Caucasus Heritage Watch” ) կայքի հրապարակած...
08:22 12/06/2023Շառլ Ազնավուրի երգերը ջազային մեկնաբանությամբ կհնչեն Կամերային երաժշտության տան զբոսայգումԿամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը և Հայկ Պետրոսյանը կներկայացնեն ինքնատիպ համերգային երեկո՝ JAZZNAVOUR խորագրով: Հայկ Պետրոսյանի և հայտնի ջազ երաժիշտների կատարմամբ կհնչեն ֆրանսահայ շանսոնյե...
15:59 10/06/2023Հայտնի են Խաչատրյանի անվան մրցույթի 3-րդ փուլ անցած մասնակիցների անուններըՀայտնի են Խաչատրյանի անվան 19-րդ միջազգային մրցույթի 3-րդ՝ եզրափակիչ փուլ անցած մասնակիցների անունները։ «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամից հայտնում են, որ Խաչատրյանական մրցույթի առաջին մրցանակի...
17:40 09/06/2023Կարեն Շահնազարովը ՌԴ պետական մրցանակի դափնեկիր էՌուսական «Մոսֆիլմ» կոնցեռնի ղեկավար և ռեժիսոր հայազգի Կարեն Շահնազարովն արժանացել է Ռուսաստանի Դաշնության պետական մրցանակի։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, Կարեն Շաhնազարովը դարձել է ՌԴ Պետական մրցանակի դափնեկիր՝...
15:11 09/06/2023«Փրկություն» ֆիլմն արժանացել է UMFF կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակինՀայաստանցի ռեժիսոր Թեմուր Հովհաննիսյանի «Փրկություն» (Salvation) ֆիլմն արժանացել է ամերիկյան Universe Multicultural Film Festival (UMFF) կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին՝ «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ»...
13:15 09/06/2023Իվետա Մուկուչյանը նոր երգ է ներկայացրելԻվետա Մուկուչյանը շարունակում է հանդես գալ նորություններով: Երգչուհին իր ինստագրամյան էջում հայտնել է նոր երգի մասին, որը կոչվում է «Մի քիչ երկար համբուրիր»։ Երաժշտության հեղինակներն են Իվետա...
10:06 09/06/2023Խաչատրյանի անվան մրցույթի 1-ին փուլը հաղթահարել է 5 երկրի 10 դաշնակահարՄեկնարկել է Խաչատրյանի անվան մրցույթի 2-րդ փուլը
17:52 08/06/2023Համերգ՝ նվիրված Ազատ Ղարիբյանի և Թերեզա Գրիգորյանի 100-ամյակներինՀունիսի 11-ին՝ Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կկայանա համերգային երեկո՝ նվիրված ՀՀ ժողովրդական արտիստ, բալետմայստեր Ազատ Ղարիբյանի և ՀՀ ժողովրդական արտիստ,...
17:06 08/06/2023Մեկ նամականիշով նոր գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Հայկական ֆիլմեր» թեմային2023 թվականի հունիսի 8-ին շրջանառության մեջ է դրվում մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Հայկական ֆիլմեր» թեմային: Հայփոստ ՓԲԸ-ից հայտնում են, որ գեղաթերթիկի մարումն իրականացրել են Հայաստանի...
10:59 08/06/2023Ընդունվում են հայտեր «Սեժոնգ թագավոր» և «Կոնֆուցիուս» մրցանակների համարեկնարկել է գրագիտության ոլորտում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի «Սեժոնգ թագավոր» և «Կոնֆուցիուս» մրցանակների համար հայտերի ընդունումը: Նշված մրցանակները շնորհվում են գրագիտության խթանման գործում նշանակալի ավանդ...
10:34 08/06/2023Ռուսական թատրոնի «Գարդենիա» ներկայացումը կմասնակցի Չեխովի անվան միջազգային փառատոնինԿ․ Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը կմասնակցի Չեխովի անվան թատերական միջազգային հեղինակավոր փառատոնին։ Հունիսի 8-ին «Դրամատիկական արվեստի դպրոց» Թատրոնի բեմում (Մեյերհոլդի Մեծ...
18:00 06/06/2023Մացիևսկի. ՀՀ և ՌԴ արվեստագիտության հաստատությունները պատմականորեն կապված են միմյանց հետ և սերտ համագործակցում ենԱյսօր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում մեկնարկել է «Լեռնցի ժողովուրդների ավանդական գեղարվեստական մշակույթի պրոբլեմները: Պատմատիպաբանական կապերն ու զուգահեռները Եվրասիայի ժողովուրդների ավանդական...
16:08 06/06/2023Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հայ և օտարերկրյա հանդիսատեսին կներկայացնի Խաչատրյանի ստեղծագորություններըԱյսօր 20-րդ դարի մեծագույն կոմպոզիտոր, ուսուցիչ Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակն է: Ողջ տարվա ընթացքում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հայ և օտարերկրյա հանդիսատեսին կներկայացնի...
12:00 06/06/2023«Ֆրանսիական ինտերիեր. նրբաճաշակության դարաշրջան» ցուցահանդեսը՝ Ազգային պատկերասրահումՀայաստանի Ազգային պատկերասրահում հունիսի 9-ին կբացվի «Ֆրանսիական ինտերիեր. նրբաճաշակության դարաշրջան» ցուցահանդեսը, որը ներկայացնում է 18–19-րդ դարերի ֆրանսիական դեկորատիվ-կիրառական արվեստը: Ռոկոկո...

20:41 05/05/2020На всеармянском онлайн-концерте удалось собрать свыше 100 миллионов драмовСостоялся благотворительный всеармянский интерактивный онлайн-концерт, организованный благотворительным фондом «Товмасян».
11:39 05/05/2020Новозеландский режиссер Тайка Вайтити снимет новый фильм из саги «Звездные войны»Вместе с Вайтити сценарий к фильму, который еще не получил даже рабочего названия, будет писать британский режиссер Кристи Уилсон-Кернс.
12:47 04/05/2020«Бедные люди»: онлайн премьера – в театре им. СтаниславскогоПремьера спектакля «Бедные люди» планировалась на малой сцене театра 21-22 апреля.
19:30 02/05/2020Зачем пробовала гипноз и на что готов Хабенский ради съемок? Анна Меликян о создании триллера «Фея»Премьера нового триллера Анны Меликян "Фея", где Константин Хабенский сыграл разработчика игр виртуальной реальности, состоялась онлайн.
20:00 01/05/2020«Как пошел ор!» Елена Степаненко рассказала подробности развода с юмористом Евгением ПетросяномСупруги развелись в 2018 году после 33 лет брака. Процесс раздела имущества продолжается в суде.
16:54 01/05/2020Артак Товмасян: Данные о полученных от благотворителей средствах в ходе концерта «Вместе Мы Можем» будут обнародованыБлаготворительный фонд «ТОВМАСЯН» впервые в мире организовал беспрецедентную благотворительную всеармянскую интерактивную концертную программу в онлайн-режиме.
15:27 01/05/2020Ушел из жизни старейший актер Вахтанговского театра Евгений ФедоровЕвгений Евгеньевич был живым свидетелем и участником истории Театра имени Вахтангова, которому он служил верой и правдой 80 лет, говорится в некрологе.
09:55 01/05/2020Миланский оперный театр «Ла Скала» откроется в сентябреВ числе первых произведений в театре исполнят «Реквием» Джузеппе Верди и Девятую симфонию Людвига ван Бетховена.
11:59 30/04/2020С чем связано трепетное отношение к рукописной книге в Армении? Онлайн-лекция Музея ВостокаВ рамках проекта #ВостокДома и Недели Кавказа на официальной странице российского государственного Музея Востока в Youtube состоится онлайн-лекция на тему «Армянская миниатюра».
11:23 30/04/2020Болливудский актер Риши Капур умер в клинике в индийском МумбаиЕму было 67 лет. Актер был болен раком.
10:28 30/04/2020Статуэтки «Золотой глобус» впервые получат только фильмы, которые вышли онлайнТакое решение было принято из-за пандемии и закрытия кинотеатров по всему миру.
19:33 29/04/2020В 2021 году на «Оскар» впервые номинируют вышедшие только онлайн фильмы93-я церемония вручения премии «Оскар» состоится 28 февраля 2021 года.
15:28 29/04/2020В Международный день джаза состоится онлайн-концерт с участием артистов со всего мираЭти мероприятия будут транслироваться в прямом эфире.
12:48 29/04/2020Ереванский кинофестиваль «Золотой абрикос» состоится 1-8 ноября 2020 годаЕреванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в этом году состоится не в июле, как обычно, а 1-8 ноября.
20:07 28/04/2020Ушел из жизни директор кинотеатра «Москва» Мартун АдоянМинистерство образования, науки, культуры и спорта Армении сообщает, что в возрасте 65 лет ушел из жизни директор кинотеатра «Москва», кинопродюсер, деятель культуры Мартун Адоян.
17:56 28/04/2020Владилену Бальяну присвоено звание «Почетный гражданин Еревана»Решением Совета Старейшин Еревана, армянскому композитору, народному артисту Армении Владилену Бальяну по случаю его 96-летия, за вклад в области музыки, значимый вклад в дело культурного развития...
12:59 28/04/2020В Ереване будет установлен памятник Махатме ГандиПрилегающему к Ереванскому цирку скверу будет присвоено имя Народного артиста Армянской ССР, армянского артиста цирка, клоуна, писателя и театрального режиссера Леонида Енгибаряна.
10:26 28/04/2020В Париже возобновляются работы по реставрации собора Парижской БогоматериВ результате разрушительного пожара рухнул шпиль, пострадали крыша и колокольня, но само здание выстояло.
20:24 27/04/2020Лорис Чкнаворян создал музыкальное произведение о пандемии коронавирусаВ интервью агентству «ИРНА» маэстро заявил, что некоторые эмоции абстрактны.
16:09 27/04/2020«Настоящий поп-король детской сцены»: Миша Григорян – гость шоу «Лучше всех!»Гостем детского шоу «Лучше всех!» на российском Первом канале стал юный певец из Арцаха, участник детского Евровидения и российского шоу «Голос дети» – «маленький карабахец» Миша Григорян.