16:22 14/06/2023«Ոսկե ծիրան»-ը կմեկնարկի Ջեսիկա Վուդվորթի «Լուկա» ֆիլմովԵրևանի «Ոսկե ծիրան» հոբելյանական 20-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 9-16-ը։
13:54 14/06/2023Սայաթ-Նովայի ծննդյան օրն է«Սայաթ-Նովան այնպես ստեղծագործեց, որ մտավ երեք ժողովրդի գրականության մեջ»
08:30 14/06/2023Ադրբեջանի արձագանքը՝ միջազգային ակադեմիական խմբի հրատարակած «Կովկասյան Աղվանք» գրքինՅոս Գիպերտի և Յասմին Դում-Թրագուտի խմբագրությամբ լույս է տեսել «Կովկասյան Աղվանք» միջազգային ձեռնարկը։ monumentwatch.org-ը գրում է, որ ձեռնարկը օբյեկտիվ, գիտականորեն հիմնավորված կերպով ներկայացնում...
12:08 13/06/2023Լիլիթ Գալստյանն առաջարկում է հուշարձանները փչացնելու դեպքում տույժերը կրկնապատկելԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծ է ներկայացրել, որն...
10:44 13/06/2023Սիրուշոն տեսանյութ է հրապարակել ստեղծագործական ընթացքիցՀայտնի երգչուհի Սիրուշոն սոցցանցի իր էջում հրապարակել է կարճ տեսանյութ նոր երգի տեսահոլովակի ստեղծագործական թիմի աշխատանքի ընթացքից։ «Մենք մեկտեղվել ենք ստեղծագործելու»,-տեսանյութին կից գրել է...
11:35 12/06/2023Սիրուշոն աշխատում է նոր երգի վրաՀայտնի երգչուհի Սիրուշոն իր երկրպագուներին շուտով նոր ստեղծագործություն կնվիրի։ Այդ մասին նա հայտարարել է ինսթագրամի իր էջում։ «Ես գիտեմ, որ դուք ինձանից երաժշտություն եք ակնկալում, և ես ապտրաստվում...
09:11 12/06/2023Ադրբեջանը բունկերներ է փորել հայկական Գյավուրկալա բնակատեղիի վաղքրիստոնեական դամբարանադաշտում. monumentwatch.orgԱրցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է. «Ինչպես հստակ երևում է «Կովկասի ժառանգության մշտադիտարկում» (“Caucasus Heritage Watch” ) կայքի հրապարակած...
08:22 12/06/2023Շառլ Ազնավուրի երգերը ջազային մեկնաբանությամբ կհնչեն Կամերային երաժշտության տան զբոսայգումԿամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը և Հայկ Պետրոսյանը կներկայացնեն ինքնատիպ համերգային երեկո՝ JAZZNAVOUR խորագրով: Հայկ Պետրոսյանի և հայտնի ջազ երաժիշտների կատարմամբ կհնչեն ֆրանսահայ շանսոնյե...
15:59 10/06/2023Հայտնի են Խաչատրյանի անվան մրցույթի 3-րդ փուլ անցած մասնակիցների անուններըՀայտնի են Խաչատրյանի անվան 19-րդ միջազգային մրցույթի 3-րդ՝ եզրափակիչ փուլ անցած մասնակիցների անունները։ «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամից հայտնում են, որ Խաչատրյանական մրցույթի առաջին մրցանակի...
17:40 09/06/2023Կարեն Շահնազարովը ՌԴ պետական մրցանակի դափնեկիր էՌուսական «Մոսֆիլմ» կոնցեռնի ղեկավար և ռեժիսոր հայազգի Կարեն Շահնազարովն արժանացել է Ռուսաստանի Դաշնության պետական մրցանակի։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, Կարեն Շաhնազարովը դարձել է ՌԴ Պետական մրցանակի դափնեկիր՝...
15:11 09/06/2023«Փրկություն» ֆիլմն արժանացել է UMFF կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակինՀայաստանցի ռեժիսոր Թեմուր Հովհաննիսյանի «Փրկություն» (Salvation) ֆիլմն արժանացել է ամերիկյան Universe Multicultural Film Festival (UMFF) կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին՝ «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ»...
13:15 09/06/2023Իվետա Մուկուչյանը նոր երգ է ներկայացրելԻվետա Մուկուչյանը շարունակում է հանդես գալ նորություններով: Երգչուհին իր ինստագրամյան էջում հայտնել է նոր երգի մասին, որը կոչվում է «Մի քիչ երկար համբուրիր»։ Երաժշտության հեղինակներն են Իվետա...
10:06 09/06/2023Խաչատրյանի անվան մրցույթի 1-ին փուլը հաղթահարել է 5 երկրի 10 դաշնակահարՄեկնարկել է Խաչատրյանի անվան մրցույթի 2-րդ փուլը
17:52 08/06/2023Համերգ՝ նվիրված Ազատ Ղարիբյանի և Թերեզա Գրիգորյանի 100-ամյակներինՀունիսի 11-ին՝ Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կկայանա համերգային երեկո՝ նվիրված ՀՀ ժողովրդական արտիստ, բալետմայստեր Ազատ Ղարիբյանի և ՀՀ ժողովրդական արտիստ,...
17:06 08/06/2023Մեկ նամականիշով նոր գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Հայկական ֆիլմեր» թեմային2023 թվականի հունիսի 8-ին շրջանառության մեջ է դրվում մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Հայկական ֆիլմեր» թեմային: Հայփոստ ՓԲԸ-ից հայտնում են, որ գեղաթերթիկի մարումն իրականացրել են Հայաստանի...
10:59 08/06/2023Ընդունվում են հայտեր «Սեժոնգ թագավոր» և «Կոնֆուցիուս» մրցանակների համարեկնարկել է գրագիտության ոլորտում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի «Սեժոնգ թագավոր» և «Կոնֆուցիուս» մրցանակների համար հայտերի ընդունումը: Նշված մրցանակները շնորհվում են գրագիտության խթանման գործում նշանակալի ավանդ...
10:34 08/06/2023Ռուսական թատրոնի «Գարդենիա» ներկայացումը կմասնակցի Չեխովի անվան միջազգային փառատոնինԿ․ Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը կմասնակցի Չեխովի անվան թատերական միջազգային հեղինակավոր փառատոնին։ Հունիսի 8-ին «Դրամատիկական արվեստի դպրոց» Թատրոնի բեմում (Մեյերհոլդի Մեծ...
18:00 06/06/2023Մացիևսկի. ՀՀ և ՌԴ արվեստագիտության հաստատությունները պատմականորեն կապված են միմյանց հետ և սերտ համագործակցում ենԱյսօր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում մեկնարկել է «Լեռնցի ժողովուրդների ավանդական գեղարվեստական մշակույթի պրոբլեմները: Պատմատիպաբանական կապերն ու զուգահեռները Եվրասիայի ժողովուրդների ավանդական...
16:08 06/06/2023Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հայ և օտարերկրյա հանդիսատեսին կներկայացնի Խաչատրյանի ստեղծագորություններըԱյսօր 20-րդ դարի մեծագույն կոմպոզիտոր, ուսուցիչ Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակն է: Ողջ տարվա ընթացքում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հայ և օտարերկրյա հանդիսատեսին կներկայացնի...
12:00 06/06/2023«Ֆրանսիական ինտերիեր. նրբաճաշակության դարաշրջան» ցուցահանդեսը՝ Ազգային պատկերասրահումՀայաստանի Ազգային պատկերասրահում հունիսի 9-ին կբացվի «Ֆրանսիական ինտերիեր. նրբաճաշակության դարաշրջան» ցուցահանդեսը, որը ներկայացնում է 18–19-րդ դարերի ֆրանսիական դեկորատիվ-կիրառական արվեստը: Ռոկոկո...

11:53 06/12/2017President attends concert on Armenia National Academic Choir 80th anniversaryArmenian President Serzh Sargsyan and Mrs. Rita Sargsyan attended on Tuesday a concert dedicated to Armenia National Academic Choir’s 80th anniversary, which was held at the National Academic Opera...
19:59 05/12/2017Closing gala concert of the 5th Khachaturian International Festival to be live streamed on MEDICI.TVOn December11 the world's leading classical music channel MEDICI.TV will live stream the closing gala concert of the 5th Khachaturian International Festival.
16:35 05/12/2017Yerevan court satisfied the compensation complaint for Ramazzotti canceled concertThe Arabkir and Qanaqer-Zeytun Court of Yerevan satisfied a complaint lodged by dozens of citizens demanding compensation for the bought tickets of Eros Ramazzotti concert that never took place.
16:47 04/12/2017The State National Academic Choir of Armenia celebrates the 80th anniversary of creationA jubilee concert dedicated to the establishment of the State National Academic Choir of Armenia will take place on Dec 5 at the A.
16:09 02/12/2017Exhibition showcasing the most iconic events of the past 15 years opened in YerevanAn exhibition dedicated to the 15th anniversary of ‘PHOTOLURE’ News Agency’s establishment opened on Friday at the AGBU Gallery.
19:57 01/12/2017“Babi Yar” symphony by Dmitri Shostakovich premieres in ArmeniaThe Armenian premiere of the Symphony No.13 “Babi Yar” by Dmitri Shostakovich took place within the framework of the 5th Khachaturian International Festival on November 30.
16:19 29/11/2017Renowned composer Tigran Mansurian nominated for 2018 GrammysRenowned Armenian composer Tigran Mansurian’s ‘Requiem’ has been nominated for the 60th Grammy Awards taking place in 2018.
15:25 29/11/2017Converse Bank – the main supporter of Sundukyan theaterIn 2018, Converse Bank will support the undertaking of Gabriel Sundukyan National Academic Theatre - establishment and accomplishment of Black Box theater.
18:13 28/11/2017Malta Philharmonic Orchestra to perform at Valletta’s St George's Square headed by Sergey SmbatyanThe Malta Philharmonic Orchestra will perform headed by the Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia.
12:48 27/11/2017Khachatourian International Festival features a splendid mix of Armenian folk and classical musicThe Naghash Ensemble comprising three brilliant female vocalists and some of Armenia’s finest instrumentalists on duduk, oud, dhol and piano will be joined by State Youth Orchestra (SYOA) to present...
10:22 27/11/2017Armenia’s Misha came the sixth at the Junior Eurovision Song Contest 2017Russia's Polina Bogusevich won this year's Junior Eurovision song contest, held on Sunday in Georgia.
20:00 25/11/2017World’s exceptional ensemble Otri Trio performed within the framework of the Khachaturian FestivalThe National Gallery of Art hosted on Friday chamber music evening. The Ensemble of the State Youth Orchestra of Armenia Otri Trio performed within the framework of the 5th Khachaturian International...
11:30 23/11/2017Days of Armenian Culture continue in RussiaA final concert will be held today at St. Petersburg State Academic Capella as part of the Days of Armenian Culture in Russia. The concert titled "Komitas and jazz: harmony fusion” will be performed...
12:38 22/11/2017Russian opera star Dmitri Hvorostovsky dies aged 55Russian opera star Dmitri Hvorostovsky died at the age of 55 following a long illness, Sputnik Agency reported.
15:10 21/11/2017Renowned pianist Hayk Melikyan gives virtuoso performance at Khachaturian FestivalThe 5th Khachaturian International Festival on Monday hosted a piano music evening. Honored Artist of the Republic of Armenia, laureate of many international competitions, world famous pianist Hayk...
14:01 20/11/2017Piano virtuoso Hayk Melikyan to perform a year-end concert in YerevanOne of the most engaging virtuoso pianists by classical music audiences and critics Hayk Melikyan is set to perform solo concert on November 20 at Aram Khachaturian Concert Hall in Yerevan.
15:00 18/11/2017Armenian duduk, jazz to be united onstage in MoscowThe Armenian duduk and jazz will be united on the stage of the House of Artists in Moscow during the concert scheduled for 22 November as part of the events celebrating the Armenian Culture Days in...
11:28 18/11/2017Moscow hosts exhibition of prominent Armenian sculptor Ara Harutyunyan’s artworksAn exhibition of artworks by prominent Armenian sculptor Ara Harutyunyan kicked off at the State Central Museum of Contemporary History of Russia in Moscow on Friday, the Armenian ministry of culture...
14:53 16/11/2017Aroutiunian Woodwind-Piano Quartet performed a unique concert in YerevanAroutiunian Woodwind-Piano Quartet performed a concert on Wednesday at National Gallery of Art in Yerevan.
19:15 15/11/2017Armenian contestant of Junior Eurovision 2017 dreaming of peace in Artsakh9-year old Misha (Michael Grigoryan) representing Armenia at Junior Eurovision Song Contest 2017 is dreaming of peace in Artsakh (Nagorno-Karabakh), he told a news conference on Wednesday.