19:30 27/05/2023Սելին Դիոնը առողջական խնդիրների պատճառով կրկին չեղարկել է համերգներըԱշխարհահռչակ երգչուհի Սելին Դիոնը առողջական խնդիրների պատճառով չեղարկել Է համերգները, որոնք նախատեսված էին Եվրոպայում մինչև 2024 թվականի ապրիլը: Այս մասին ուրբաթ հայտնել Է France Info ռադիոկայանը։...
17:50 26/05/2023Մանսուրյանի անվան կոմպոզիտորների միջազգային մրցույթից առաջ հանդիպում մաեստրոյի հետՄայիսի 27-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա Տիգրան Մանսուրյանի անվան կոմպոզիտորների միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլն ու գալա համերգը: «Ասոնանս» անսամբլի կատարմամբ կհնչեն...
16:32 26/05/2023Տիգրան Մանսուրյան. Ես չեմ տեսնում իրար բերող, ամբողջացնող ուժը, միտքը կամ ծրագիրը«Ես այդ հարցին կպատասխանեի, եթե քիչ թե շատ ներկայություն ունենայի, իմ շփումները նվազագույնի են, իմ տարիքն է այդպիսին»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը՝ պատասխանելով...
15:12 26/05/2023Խաղաղության պայմանագիրը հնարավոր է ստորագրվի հունիսի 1-ին Քիշնևում«Քիշնևում հունիսի 1-ին մենք հույս ունենք վերջապես կնքել խաղաղության պայմանագիրը»,-«Ռոյթերզ» գործակալության փոանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլաևան։ Նա ընդգծել...
11:44 26/05/2023Միխայիլ Գալուստյանը կխաղա հնդկական ֆիլմումТНТ հեռուստաընկերությունը սկսկում է Հնդկաստանի հետ համատեղ ֆիլմի նկարահանում։ «Այն լինելու է մեծ ֆիլմ երկու եղբայրների մասին,որոնց ճակատագիրը բաժանել է։ Հետո նույն ճակատագրի բերումով նրանք հանդիպում...
09:56 26/05/2023ABBA-ն հրաժարվել է ելույթ ունենալ «Եվրատեսիլ 2024»-ումՇվեդական ABBA փոփ խմբի անդամները չեն նախատեսում հաջորդ տարի ելույթ ունենալ «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթում։ Այս մասին գրում է «Культура» թերթը։ Այս տարի «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթում շվեդ երգչուհու...
16:17 25/05/2023«Խոնարհված ուխտավայրը». մասնագետները հորդորում են փրկել Աղջոց վանքըAysor.am-ը պատրաստել է տեսաֆիլմ Միջնադարյան Հայաստանի ճարտարապետության գոհարներից Աղջոց Սուրբ Ստեփանոս վանքի մասին, որը գտնվում է փլուզման եզրին։ Խոսրովի Արգելոցի բաձրավանդակին՝ բնակավայրերից հեռու,...
14:39 25/05/2023Black Alley հիփ-հոփ բենդը Հայաստան կժամանիԲենդը համերգներով հանդես կգա Երևանում և Գյումրիում
16:18 24/05/2023Որտեղ կարող է կառուցվել Ծառուկյանի նախաձեռնած Հիսուսի արձանը«Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի կողմից տրվել են մասնագիտական որոշակի եզրակացություններ, թե նորահայտ ամրոցի տարածքը որքան է և որտեղից է, որ այլևս ամրոցի հետ կապված հետքեր չկան և որտեղ արդեն...
10:21 21/05/2023Մշակութային լրագրող. Ես հրաժարվում եմ ընդունել, որ Հայաստանը մտավորականներ ու արվեստագետներ ունիԼրագրող Նաիրա Փայտյանը, որ երկու տասնամյակ լուսաբանել է մշակույթի ոլորտը, գրում է. «Ես հրաժարվում եմ ընդունել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մտավորականներ ու արվեստագետներ ունի, առավել ևս՝ ՀՀ...
19:45 20/05/2023Շուշիի Կերպարվեստի թանգարանի բակում գտնվող քանդակների պուրակն ամբողջությամբ վերացվել է. monumentwatch.orgՍա ադրբեջանական վանդալիզմի հերթական դրսևորումն է, որը Ադրբեջանի կողմից ստանձնած միջազգային կոնվենցիաների և հռչակագրերի մի շարք դրույթների կոպիտ խախտում և ոտնահարում է։
19:30 20/05/2023Խաչատրյանի անվան 19-րդ միջազգային մրցույթին կմասնակցի 7 երկրի 22 դաշնակահարԽաչատրյանի անվան 19-րդ միջազգային մրցույթի նախընտրական փուլը հաղթահարել է 22 դաշնակահար 7 երկրից։ «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի հաղորդմամբ, մրցույթին մասնակցելու համար Երևան կժամանեն...
19:00 20/05/2023Դվինում պեղումների առաջին փուլն ավարտված էԴվինի թանգարանի համար նախատեսված տարածքում հնագիտական աշխատանքները սկսվել են 2022 թ. նոյեմբերին, երբ ապագա շինության տարածքում իրականացվել են 10 մ երկարությամբ և 2 մ լայնությամբ խրամատի պեղումները։...
18:45 20/05/2023Լիզա Մորյակը հրապարակել է առաջին ամուսնությունից Սարիկ Անդրեասյանի որդիների նկարներըԴերասանուհի Լիզա Մորյակը ցուցադրել է ամուսնու՝ Սարիկ Անդրեասյանի որդիներին: Նա սոցիալական ցանցերում հրապարակել է ռեժիսորի հազվագյուտ լուսանկարը՝ առաջին ամուսնության երեխաների և ընդհանուր դստեր հետ։...
11:43 20/05/2023Այսօր կվերաբացվի Մինաս Ավետիսյանի թանգարանըՀայաստանի ազգային պատկերասրահը հատկապես վերջին տարիներին մեծ տեղ է հատկացնում մարզային քաղաքականությանը՝ մշակութային ժառանգությունը հասանելի դարձնելով հանրապետության մարզերում։ Ազգային պատկերասրահի...
11:00 20/05/2023Վանդալիզմի դեպք՝ ԿոտայքումՊատմական միջավայրի պահպանության Կոտայքի մարզային ծառայության աշխատակիցները հերթական շրջայցի ընթացքում արձանագրել են վանդալիզմի դեպք Արգել համայնքի տարածքում։ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի...
18:00 19/05/2023Ինչքա՞ն հաճախ են քաղաքացիները թանգարաններ այցելում. ՀարցումՄայիսի 20-ին Հայաստանում մեկնարկում է «Թանգարանային գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումների շարքը՝ հնարավորություն տալով քաղաքացիներին անվճար այցելել թանգարաններ։ Panorama.am-ը փոքրիկ հարցման միջոցով...
16:37 19/05/2023Դիտարկվել են Շուշանավանքի վերականգնման և Երվանդաշատ քաղաքատեղիի պեղման աշխատանքներըԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության աշխատակիցներն այցելել են ՀՀ Արմավիրի մարզի Երվանդաշատ բնակատեղի և Սուրբ Շուշանավանք եկեղեցի: Հին Երվանդաշատը գտնվում է...

12:49 15/04/2020Благотворительный фонд «ТОВМАСЯН» впервые в мире организовал беспрецедентную панармянскую онлайн-благотворительную концертную программуВсе средства полученные от концерта пойдут на приобретение необходимого оборудования и соответствующих лекарств для программ лечения #Covid19 в Армении.
10:56 15/04/2020Организаторы 73-го международного Каннского кинофестиваля решили не проводить его в июне«Каннский кинофестиваль <...> должен продолжать изучать все возможности», — говорится в заявлении организаторов.
10:32 15/04/2020В этом году впервые в будет официально отмечаться День армянского кино16 апреля по армянскому телевидению будут транслироваться лучшие образцы нашего кинематографического наследия.
09:56 15/04/2020Во многих странах мира ежегодно 15 апреля отмечается Международный день культурыИдея создания организованной охраны культурных ценностей принадлежит выдающемуся художнику и деятелю русской и мировой культуры Николаю Рериху,
15:23 14/04/2020«По-армянски твоя расцветает весна»: сегодня день рождения классика армянский поэзии Амо СагиянаРодился Амо Сагиян (настоящее имя Амаяк Саакович Григорян) 14 апреля 1914 года в селе Лор (ныне – Сюникской области Армении).
19:43 13/04/2020Французский актер Морис Барье скончался от коронавируса«Морье перенес болезнь легких, он заразился коронавирусом в больнице, где проходил лечение», — сообщил племянник актера Жереми Манас в Twitter.
12:48 13/04/2020«Концерт надежды»: Андреа Бочелли выступил в пустом Миланском собореКонцерт транслировался онлайн на его YouTube-канале. Его просмотрели более двух миллионов человек.
12:31 11/04/2020Национальная галерея Армении – в рейтинге лучших художественных музеев СНГТуристический портал ТурСтат составил рейтинг лучших художественных музеев изобразительных искусств государств СНГ, популярных для посещений и онлайн-туров, виртуальных экскурсий, выставок и...
15:06 10/04/2020Песня Боба Дилана впервые возглавила чарт BillboardПесня Боба Дилана Murder Most Foul - первая композиция музыканта, которая возглавила рейтинг американского издания.
19:47 09/04/2020Ушла из жизни оперная певица Гаяне ГригорянОтметим, что 60-летняя певица долгие годы жила во Франции.
12:09 08/04/2020Двукратный обладатель «Грэмми» Джон Прайн умер от коронавирусаДжон Прайн был автором и исполнителем собственных песен, а также сочинял композиции и для многих других артистов.
11:35 08/04/2020Азербайджан и Турция представили совместную заявку в ЮНЕСКО. Ответ армянской стороныВ 2008 году элемент армянского нематериального культурного наследия под названием «Дудук и его мелодия» был включен в список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.
11:50 04/04/2020Певица Pink, переболевшая коронавирусом, решила пожертвовать $1 млн на борьбу с нимАмериканская певица Алиша Бет Мур, выступающая под псевдонимом Pink, заявила в субботу, что вылечилась от COVID-19 .
12:17 03/04/2020Музей истории Армении вошел в топ-10 лучших исторических музеев СНГРейтинг составлен по результатам анализа популярности музеев и предложений виртуальных туров по музеям.
12:25 02/04/2020В США национальный парк «Гранд-Каньон» закрыт из-за пандемииРуководство парка приняло такое решение в соответствии с рекомендациями американского минздрава и главного санитарного врача округа Коконино.
12:18 02/04/2020Для детей на карантине: Джоан Роулинг запустила сайт про Гарри ПоттераЦель начинания - разнообразить досуг детей, одинаково мающихся на карантине в разных уголках мира.
10:41 02/04/2020Американский композитор Адам Шлезингер скончался от COVID-19 - «Газета.Ru»Шлезингер является обладателем трех премий «Эмми», а также получил «Грэмми», став победителем в категории «Лучший новый артист».
18:19 01/04/2020Третьяковская галерея впервые опубликовала весь фотоархив своих выставок«Это проекты Третьяковской галереи с 2015 года по настоящее время. Пользователи увидят фотографии самых знаменитых выставок последних лет», — говорится в заявлении музея.
17:49 01/04/2020Скончалась певица хора армянского театра оперы и балета Анна Сардарян«Согласно имеющейся у нас информации, причиной ее смерти является пневмония», – сказала Киракосян.
15:06 01/04/2020Сегодня день рождения актера театра и кино Хорена Абрамяна«Глубоко извиняясь, я сделаю одно признание: есть только одно место, где не солгу, даже если убьют – это театр», – говорил Хорен Абрамян.