11:41 13/12/2022Համերգ՝ նվիրված Արամ Խաչատրյանի երաժշտությանըԴեկտեմբերի 15-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Խաչատրյանի անվան 10-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա իտալացի դաշնակահար Մասսիմո Սպադան։...
11:17 13/12/2022Կոնստանտին Օրբելյանի ղեկավարությամբ Կաունասի սիմֆոնիկ նվագախումբն արժանացել է «Ոսկե սկավառակ» մրցանակինԱշխարհահռչակ հայազգի դիրիժոր, Նյու Յորքի քաղաքային օպերայի երաժշտական տնօրեն և գլխավոր դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյանի ղեկավարությամբ Կաունասի քաղաքային սիմֆոնիկ նվագախումբը և տնօրեն Ալգիմանտաս...
09:21 12/12/2022«Շատ արվեստ» խորագրով համերգին ելույթ կունենա ավելի քան 230 մասնակիցԴեկտեմբերի 21-ին, ժամը 19:30 Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա «Շատ արվեստ» խորագրով համերգը։ Համերգը կազմակերպել են Երևանի Ռոմանոս Մելիքյանի անվան պետական երաժշտական քոլեջը և Քալաշյան...
21:17 11/12/2022«Մանկական Եվրատեսիլ». Հայաստանը զբաղեցրեց 2-րդ հորիզոնականըԵրևանում Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացած «Մանկական Եվրատեսիլ-2022» երգի միջազգային մրցույթում Հայաստանի մասնակից Նարեն իր «Dance» երգով զբաղեցրեց երկրորդ հորիզոնականը՝...
20:00 10/12/2022Sotheby's-ում Հովհաննես Այվազովսկու կտավը վաճառվել է 1,729 միլիոն ֆունտովՕրերս Լոնդոնի Sotheby's-ի աճուրդում «Հին վարպետների արվեստը» աճուրդում հանրահայտ հայազգի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու «Ծովերի ցասումը» (1886 թ.) կտավը վաճառվել է 1,729 միլիոն ֆունտով, որը նախապես...
19:45 10/12/2022«Մանկական Եվրատեսիլ 2022»-ը՝ դեկտեմբերի 11, ԵրևանԴեկտեմբերի 11-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կկայանա «Մանկական Եվրատեսիլ 2022»-ը։ Հայաստանի ներկայացուցիչ Նարե Ղազարյանը մրցութային համերգին ելույթ կունենա 15-րդ համարի ներքո։...
19:30 10/12/2022Քրիստեն Ստյուարտը կգլխավորի Բեռլինի կինոփառատոնի ժյուրինԲեռլինի կինոփառատոնի ժյուրին, որը փետրվարին 73-րդ անգամ կանցկացվի Բեռլինում, կգլխավորի ամերիկացի դերասանուհի Քրիստեն Ստյուարտը։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին ուրբաթ հայտնել է ստուգատեսի մամուլի...
13:21 10/12/2022«Թեքեյան» մշակութային միությունում բացվել է ժողովրդական նկարիչ Անատոլի Ավետյանի ցուցահանդեսը«Իմ ժամանակի մեծերը»
11:00 10/12/2022Երևանի Ստանիսլավսկու անվան թատրոնն արժանացել է «Արտասահմանում լավագույն ռուսական թատրոն» տիտղոսինՀայտարարվել են «Թատրոնի աստղ» միջազգային ամենամյա թատերական մրցանակաբաշխության այս տարվա դափնեկիրները: «Արտասահմանում լավագույն ռուսական թատրոն» տիտղոսին է արժանացել Երևանի Կ.
16:11 09/12/2022Շերը ներկա է գտնվել Լոս Անջելեսում «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմի հատուկ ցուցադրությանըՕսկարի, Գրեմմիի, Ոսկե գլոբուսի մրցանակակիր, ամերիկահայ փոփ-երգչուհի, դերասանուհի, ռեժիսոր և երաժշտական պրոդյուսեր Շերը (Շերլին Սարգսյան) ներկա է գտնվել «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմի հատուկ...
17:25 08/12/2022Աշխարհահռչակ երգչուհի Սելին Դիոնի մոտ ախտորոշվել է անբուժելի հիվանդությունԱշխարհահռչակ կանադացի երգչուհի Սելին Դիոնը Instagram-ի իր էջում գրառում է կատարել, որում հայտարարել է, որ չեղարկում է եվրոպական շրջագայությունը ՝ իր մոտ ախտորոշված անբուժելի նյարդաբանական...
15:09 08/12/2022Ինչո՞ւ է Երևանում անցկացվելիք «Մանկական Եվրատեսիլը» պատմության մեջ ամենաթանկը««Մանկական Եվրատեսիլի» ընդգրկումն ու ժողովրդականությունն ամեն տարի աճում է։ Ամեն տարի բեմում տեսնում ենք տաղանդավոր արտիստների, նրանց թիվը տարեցտարի ավելանում է»,- ասուլիսում ասաց «Մանկական...
14:30 08/12/2022Մինչև դարավերջ Եգիպտոսի հուշարձանները կարող են ոչնչանալԴրանց սպառնում է ծովի մակարդակի բարձրացումը
18:38 06/12/2022Սերգեյ Փարաջանովի անվան մրցույթ Վրաստանում«Վիրահայերի Միությունը» հրավիրում է բոլորին մասնակցելու աշխարհահռչակ կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի անվան մրցույթին, որը տեղի կունենա հունվարի 9-ին՝ նրա ծննդյան օրը։ «Մրցույթին մասնակցելու համար...
17:40 06/12/2022Ռուս կինոարտադրողները հեռացնում են արտասահմանյան երաժշտությունը նոր ֆիլմերիցՌուսական կինոընկերությունները, այդ թվում՝ ivi, Amedia, Start, ռուսական ֆիլմերից հեռացնում են արևմտյան երաժշտությունը։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, հայտնում է Mash Telegram ալիքը։ Որոշումն ընդունվել...
14:23 06/12/2022«Մանսուրյան․ խոսքի և մեղեդու խաչմերուկին». կնշվի Տիգրան Մանսուրյանի տարեդարձըՀունվարի 27-ին` ժամը 19:00-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կնշվի մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանի տարեդարձը: Համերգը նախաձեռնվել է «Կողբ» հիմնադրամի կողմից և անցկացվում է Մանսուրյանի անվան...
10:47 06/12/2022Քեյթ Ուինսլեթը հոգեբանական տրավմա է ստացել «Տիտանիկ»-ի նկարահանման հրապարակումԱմերիկացի ռեժիսոր Ջեյմս Քեմերոնը պատմել է, որ դերասանուհի Քեյթ Ուինսլեթը հոգեբանական տրավմա է ստացել իր «Տիտանիկ» ֆիլմի նկարահանման հրապարակում։ Քեմերոնը պատմել է, որ «Տիտանիկի» նկարահանումները տեղի...
10:24 06/12/2022Հայկական Վանք գյուղի Սպիտակ խաչ եկեղեցին. «Հայ զինվոր»«Արցախը մայր Հայաստանից և հայ ժողովրդից բաժանել են միայն քարտեզով, որոշումներով, բայց հոգով, սրտով, երազանքներով, ուրախություններով, կենաց-մահու պայքարով միշտ միասին են եղել ու դեռ լինելու են»։
20:32 05/12/2022Թբիլիսիի Վանքի Մայր Տաճարի կամ Հարանց վանքի պատմությունը14-րդ դարում կառուցած հսկայական «Վանք» եկեղեցական համալիրը, որն ավելի հայտնի է Հարանց վանք անվամբ, առաջնորդանիստ եռագմբեթ եկեղեցի է եղել: Բոլորովին վերջերս շինարարական աշխատանքների ժամանակ Վանքի...
19:12 05/12/2022«Մանկական Եվրատեսիլի» բացման և տոնածառի լույսերի վառման արարողությունը՝ ուղիղՀանրապետության հրապարակում տեղի է ունենում «Մանկական Եվրատեսիլի» բացման արարողությունը, որի ընթացքում կվառվեն նաև Հայաստանի գլխավոր տոնածառի լույսերը։ Ավելի մանրամասն՝ տեսանյութում։ 20-րդ...

11:50 16/12/20169 foreign language films advance in Oscar race9 features will advance to the next round of voting in the Foreign Language Film category for the 89th Academy Awards.
16:27 15/12/2016Mikayel Aramyants’s house included in the State List of historical and cultural monumentsThe government of Armenia has adopted a decision to include the house of a renown Armenian philanthropist Michael Aramyants in the state list of the historical and cultural monuments of the Republic...
14:46 15/12/2016Komitas Choir participates in Baroness Caroline Cox’s ConcertA few days ago the annual “Christmas Carol Concert” was organized by Baroness Caroline Cox with the supervision of Humanitarian Aid Relief Trust at St.
11:37 14/12/2016Composer Sofya Mikayelyan takes the third place at Choral Laboratory music competitionComposer Sofya Mikayelyan, member of the Union of Armenian Composers participated in “Choir Laboratory” composers’ competition in St.
16:02 13/12/2016Russian Hermitage Museum to host exhibition dedicated to the 300th anniversary of the Armenian Diocese of Russia and New NakhijevanRussia’s Hermitage Museum will host an exhibition dedicated to the 300th anniversary of the foundation of the Armenian Diocese of Russia and New Nakhijevan in 2017.
11:26 13/12/2016The State Youth Orchestra of Armenia to present the symphony “Centuria S-Quark” by Stas NaminThe symphony “Centuria S-Quark” by Stas Namin will be presented by the State Youth Orchestra of Armenia (Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan) as a part of Stas Namin’s creative...
11:01 13/12/2016Armenian premiere of Rossini's "Cinderella" fairy-tale opera to be held in Opera TheatreThe Armenian premiere of Gioachino Rossini’s famous opera “Cinderella” (La Cenerentola) will be held in Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet named after Alexander Spendiaryan today.
20:28 12/12/2016Three Armenian movies submitted for Golden Globe Awards not included in the short listToday the short list of the nominees for the 74th Golden Globe Awards has been published in the US. The three Armenian movies submitted for the nomination “Best Foreign Film” (“The Last Inhabitant”...
18:49 12/12/2016“Hover” presents new choir project“Hover” State Chamber Choir continues coming up with experimental projects in various genres. This time the choir has presented non-conventional arrangements of Aparan folk songs in collaboration...
17:05 12/12/2016Open Road Films Production acquires U.S. distribution rights to Armenian Genocide epic “The Promise.”Open Road Films Production has bought the United States distribution rights to the much anticipated Armenian Genocide epic “The Promise.” Armenians Today (Hayern Aysor) reports about this referring...
14:54 10/12/2016Even in the 21th century Khoren Abrahamyan continues to be a role model _ talks about the prominent actorToday marks the memorial day of prominent Armenian actor Khoren Abrahamyan. On this very day 12 years ago the famous actor passed away, however his voice and acting both in cinema and theatre is not...
20:19 08/12/2016Three Armenian films submitted for 74th Golden Globe AwardsThree Armenian films are submitted for nomination in the Foreign Film category of the 74th Golden Globe Awards, honoring the best in film and television in 2016.
17:51 08/12/20165th Aram Khachaturian International Festival should be closely linked to Aivazovsky art, conductor Smbatyan saysWe are summing up the 4th Aram Khachaturian International Festival with great satisfaction and good achievements.
11:34 08/12/2016Museum of German Composers in Khachaturian’s House: Evening dedicated to Richard StraussHouse-Museum of Aram Khachaturian has come up with an interesting initiative. The Museum informed Panorama.am that on 22 December an event dedicated to Richard Strauss will be held in the house under...
14:36 06/12/2016Documentary about Parkinson's disease by Canadian Armenian filmmaker to be screened in Toronto23 Kilometres, a film by Canadian Armenian filmmaker Noura Kevorkian about Parkinson's and aging that appeared in competitions in International festivals will have a special screening at the Hot Docs...
11:08 06/12/2016Charents Museum of Literature and Arts features 1.5 million itemsDuring this year 5-6 complete archive collections, as well as separate museum items like letters of art workers and literary figures, photos, handwritten works and personal items have been donated to...
14:44 03/12/2016USD 100 million fund to be established for protection of cultural valuesFive Nobel Prize winners yesterday called for urgent international action to protect world heritage sites from the destruction wrought by extremist groups and conflicts.
10:55 03/12/2016Zara Mgoyan named UNESCO Artist for PeaceYezidi singer Zarifa Mgoyan known as Zara, has been named UNESCO Artist for Peace. The official website of UNESCO informs that the award ceremony will be held in UNESCO Headquarter on 5 December....
11:51 01/12/2016Pope Francis meets Martin Scorsese after the premiere of SilencePope Francis met director Martin Scorsese a day after the director's new film, Silence, about Portuguese Jesuits in 17th-century Japan, was shown to an audience of 300 Jesuit priests at a pontifical...
17:36 30/11/2016Audience admired by Nareh Arghamanyan’s performance in Lucerne FestivalOn 19-27 November Piano International Festival was held in Lucerne, Switzerland. One of three concerts within the festival was entrusted to Armenian pianist Nareh Arghamanyan, who is living in...