17:14 05/12/2022Միքայել Ա. Գուրջյանի «Ամերիկացի»-ն միջազգային փառատոնում ճանաչվել է «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ»Ռեժիսոր Միքայել Ա. Գուրջյանի «Ամերիկացի» ֆիլմն Իտալիայի «SALERNO» միջազգային կինոփառատոնի պաշտոնական մրցութային ծրագրում արժանացել է «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգին (Winner Best Film): Այս...
16:05 05/12/2022Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնը մեկ հարկի տակ կհավաքի աշխարհահռչակ երաժիշտներիԱրամ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնը, որը դասական արվեստի սիրահարներին հնարավորություն է տալիս վայելելու աշխարհի լավագույն երաժիշտների կատարումներն, այս տարի կմեկնարկի դեկտեմբերի 6-ին՝ Հայաստանի...
15:55 05/12/2022Հայաստանի ազգային պատկերասրահը միացել է «Իմպրեսիոնիզմի ուղիներ» նախագծինՀայաստանի ազգային պատկերասրահը միացել է «Իմպրեսիոնիզմի ուղիներ» նախագծին, որով ընդլայնվում է Հայաստանի ներգրավվածությունը Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիներ» ծրագրին: ԿԳՄՍ նախարարության...
10:28 05/12/2022Լեհաստանում կայացել է հայկական մշակույթի առաջին փառատոնըԼեհաստանի Զաբժե քաղաքի Գույդո հանքավայր թանգարանի դահլիճում անցկացվել է Հայ մշակույթի առաջին փառատոնը։ Orer.eu-ի հաղորդմամբ, փառատոնի առաջին օրը հնչել է հայկական դասական երաժշտություն՝ շվիով ու...
10:00 05/12/2022Նոր փաստեր Մեծ Թաղեր գյուղի, գերեզմանատան, դպրոցի և Սբ․ Աստվածածին եկեղեցու ավերման մասին. monumentwatch.orgBBC news-ի լրագրողը, հաստատելով գերեզմանոցի ավերման փաստը, նշում է բուլդոզերի տեսանելի հետքերի մասին։
09:53 05/12/2022Կամերային երաժշտության տանը կկայանա «Նեապոլը Ջազում» իտալական երաժշտության երեկոնԴեկտեմբերի 6-ին, ժամը 19:00 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա «Նեապոլը Ջազում» իտալական երաժշտության երեկոն։ Կհնչեն նեապոլիտանական հայտնի երգերի գործիքային կատարումներ հանրահայտ...
09:46 05/12/2022Արվեստի աշխարհի հարյուր ամենաազդեցիկ մարդկանց ցուցակում նաև Լարի Գագոսյանն էArtReview Power 100
19:15 03/12/2022Ռոբերտ Դե Նիրոն կնկարահանվի Netflix-ի քաղաքական թրիլլերում՝ մարմնավորելով ԱՄՆ նախկին նախագահիԱշխարհահռչակ դերասան Ռոբերտ Դե Նիրոն նկարահանվելու է Netflix-ի նոր՝ «Զրոյական օր» (Day Zero) սերիալում: Ըստ Variety-ի, դերասանը կմարմնավորի ԱՄՆ նախկին նախագահներից մեկի, իսկ թե ում, անունը չի...
18:57 02/12/2022«Մանկական Եվրատեսիլի» ո՞ր հաղթողներն են ժամանում ԵրևանԴեկտեմբերի 11-ին Երևանում կայանալիք 20-րդ «Մանկական Եվրատեսիլի» միջանկյալ ելույթներից մեկում հնչելու են նախորդ 19 տարիների հաղթող երգերը: «Առաջին ալիք»-ի փոխանցմամբ՝ «Մանկական Եվրատեսիլում» իր երկրին...
18:10 02/12/2022Խաչատրյանի անվան 10-րդ հոբելյանական փառատոնը կներկայացնի մեծանուն արտիստներիԴեկտեմբերի 6-ին կմեկնարկի Խաչատրյանի անվան 10-րդ միջազգային փառատոնը։Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍՆ-ից։ «Բացման համերգի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա թավջութակահար...
17:58 02/12/2022Ծանրամարտի կանանց և տղամարդկանց հավաքականները Կոլումբիայում կմասնակցեն աշխարհի առաջնությանըՀայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց և կանանց հավաքականներն այսօր առավոտյան մեկնել են Կոլումբիայի մայրաքաղաք Բոգոտա, որտեղ դեկտեմբերի 5-16-ը կմասնակցեն աշխարհի հերթական առաջնությանը: ԿԳՄՍ նախարարության...
17:10 02/12/2022Netflix-ը հրապարակել է «Հարրին և Մեգանը» վավերագրական ֆիլմի թրեյլերըԹագավորական ընտանիքը Մեգանի և Հարրիի մասին սերիալը համարում է «պատերազմ հայտարարել»
20:20 01/12/2022Ռոբինը «Մանկական Եվրատեսիլի» 4-րդ հաղորդավարն էՌոբինը կմիանա դեկտեմբերի 11-ին Երևանում կայանալիք «Մանկական Եվրատեսիլի» հաղորդավարներ Իվետա Մուկուչյանին, Գարիկ Պապոյանին և Կարինա Իգնատյանին։Այս մասին հայտնում է «Առաջին ալիք»-ը։ «Մանկական...
19:33 01/12/2022«Ապրելու ենք»․ կայացել է Արցախի պետական ջազ նվագախմբի համերգըԿայացել է Արցախի պետական ջազ նվագախմբի «Ապրելու ենք» խորագրով համերգը, որին ներկա է եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍՆ-ից։ «Միջոցառումը տեղի է ունեցել Հայաստանի...
18:00 01/12/2022Բրատիսլավայում բացվել է գեղանկարիչ Սուրեն Մեսրոպյանի անհատական ցուցահանդեսըԲրատիսլավայի Պրիմացիալնի պալատի ցուցասրահում բացվել է սլովակաբնակ գեղանկարիչ Սուրեն Մեսրոպյանի անհատական ցուցահանդեսի, որը կրում է «Սուրբ Ծննդյան նվեր» խորագիրը։ Orer.eu-ի հաղորդմամբ, ցուցահանդեսում...
14:16 01/12/2022Մեր գիտական միտքը պետք է լինի պետական մտքի առաջնագծում, ինչում մենք միշտ հաջողել ենք. Տիգրան Մանսուրյան«Աշխարհը գտնվում է բեկումնային իրավիճակում, և գոյացել են այնպիսի տարօրինակ խնդիրներ, որոնք մի կողմից՝ դրական, մյուս կողմից՝ ծայրահեղ բացասական նշանակություն ունեն: Ես կարծում եմ, որ մեր գիտական միտքը...
13:04 01/12/2022Քաղաքապետարանը զբաղված է վանդալիզմովԱմանորյա լուսավորություն ու տոնական զարդարում ապահովելու համար Հանրապետության հրապարակի շենքերի պատերն են ծակում, մեխեր ամրացնում։ Ընդգծեք, որ հրապարակի բոլոր շենքերը ներառված են հատուկ պահանվող...
10:07 01/12/2022«Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում կներկայացվի ջազային INSIDE SOUND պերֆորմանսըԴեկտեմբերի 2-ին, ժամը 19։00 «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահի Ներքնահարկում կներկայացվի Հայկ Գրիգորյանի (շեփոր) և Վահագն Հայրապետյանի (դաշնամուր) ջազային INSIDE SOUND պերֆորմանսը։ Ոմանք երաժշտության մեջ...
10:00 01/12/2022Ավինյան, սիրուն չիԱմանորին ընդառաջ Հանրապետության հրապարակը զարդարելու աշխատանքների ընթացքում պատմամմշակութային հուշարձան համարվող շենքի զարդաքանդակները վնասել են։ Զարդաքանդակի մեջ խփած մեխը ջաք է առաջացրել։ Սա...
18:07 30/11/2022«Ոսկե սերմեր». Հանձնվեց երգիչ-խմբավար Գէորգ Հաճեանի հիշատակին նվիրված «Ոսկի սերմեր» կրթամրցանակըԵրևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում այսօր տեղի ունեցավ «ՈՍԿԻ ՍԵՐՄԵՐ» երախտիքի և հարգանքի կրթամրցանակաբաշխությունը՝ նվիրված Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հերոս, լիբանանահայ երգիչ-խմբավար...

11:18 03/07/2019ЮНЕСКО исключила из списка находящихся под угрозой объектов Базилику Рождества Христова в ВифлеемеРешение было принято в связи с высоким качеством проведенных работ – в том числе, реставрацией кровли, фасадов, мозаики и дверей.
13:47 02/07/2019Я бы так не сделал, но я ее не осуждаю: Сосо Павлиашвили прокомментировал бойкот КатамадзеМожет быть, со временем Нино снова приедет на гастроли в Россию. Эмоции в данном случае – не очень хорошо, указал он.
11:08 01/07/2019Государственный симфонический оркестр Армении представит Симфонию № 4 Антона БрукнераОсновную часть творчества композитора составляет симфоническая и духовная музыка.
10:33 01/07/2019Грузинская певица Нино Катамадзе удалила пост об отказе от выступлений в РоссииРанее артистка заявила, что не будет давать концертов в России из-за событий в Тбилиси и присоединяется к митингующим.
10:11 29/06/2019В музее Эрарта открылась выставка скульптора Георгия ФрангулянаРаботы скульптора хранятся в Третьяковской галерее, ГМИИ им. А.С. Пушкина, Русском музее, галерее «Альбертина» в Вене, а также в других собраниях по всему миру.
10:03 28/06/2019В Японии откроется выставка работ Ара ГюлераПосле Киото в конце сентября выставка откроется также в Нью-Йорке и будет доступна приехавшим из разных уголков мира туристам.
16:35 26/06/2019Новый фильм Мартина Скорсезе «Ирландец» не попадет на осенние кинофестивалиФильм «Ирландец» Мартина Скорсезе выйдет на стрим-сервисе Netflix. Дата релиза киноленты пока не известна.
20:17 24/06/2019В городе Шавиль открылась площадь имени Шарля АзнавураПосол Толмаджян в своей речи поблагодарила городские власти Шавиля за эту инициативу по увековечению памяти великого армянина и великого француза.
09:50 24/06/2019Крупнейшая сеть кинотеатров Грузии приостановила показ русскоязычных сеансовВ компании не уточняют, надолго ли отменены русскоязычные сеансы и будут ли они вообще продолжены.
18:37 22/06/2019После продолжительной болезни ушла из жизни Карине АшугянКарине Ашугян родилась 20 марта 1962 г. в селе Таперакан Араратской области РА.
15:27 22/06/2019Мик Джаггер вышел на сцену после операции на сердцеФронтмен британской рок-группы The Rolling Stones Мик Джаггер и коллектив отправились в тур.
14:55 22/06/2019Ушел из жизни композитор Степан ШакарянСтепан Шакарян создал свыше 100 джазовых композиций, которые включены в репертуары различных армянских джазовых коллективов.
17:53 21/06/2019Фильмы кинофестиваля «Золотой абрикос»В этом году жанровых ограничений в различных программах не ставилось.
14:18 17/06/2019Пётр Свитальский: Страна Параджанова нуждается в современной модели кинематографииПосол отметил, что на уровне подпрограмм Армения уже участвует в двух мероприятиях, и эти программы принесут пользу стране.
12:44 17/06/2019В парламенте Армении проходят слушания на тему «Возможных законодательных решений в сфере кино»Председатель данной комиссии Мхитар Айрапетян отметил, что сегодня необходимо предпринять практические шаги в направлении развития государственной культурной политики.
11:06 17/06/2019Ушла из жизни заслуженная артистка Армении Надежда Давтян«Министерство выражает соболезнования родным и близким Надежды Давтян, коллективу театра и поклонникам её искусства», – отмечается в телеграмме соболезнования.
20:00 15/06/2019Брэдли Купер сыграет в фильме «Аллея кошмаров» вместо Леонардо Ди КаприоУточняется, что роль фокусника должен был исполнить Ди Каприо, однако контракт с ним не подписали.
19:31 15/06/2019Скончался Франко ДзеффиреллиВ фонде его имени информацию о похоронах пообещали сообщить позднее.
12:24 15/06/2019Представительница Армении Рипсиме Агакарян победила в Международном конкурсе имени А. ХачатурянаЛауреатом второй степени стала Оксана Шевченко, представляющая Казахстан, лауреат третьей степени – Мяо Гао (Китай).