15:45 20/09/2021Մահացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ժենյա ԱվետիսյանըԿյանքից հեռացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ժենյա Ավետիսյանը: Գ․ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնից հայտնում են, որ առաջիկայում կտեղեկացնենք հոգեհանգստի և հուղարկավորության մասին։ Ժենյա...
15:30 20/09/2021Թբիլիսիի հայկական թատրոնը Բաթումիում 2 ներկայացում կխաղաԹբիլիսիի հայկական պետական դրամական թատրոնը Բաթումիի հանդիսատեսին կներկայացնի Մեղադրական եզրակացություն և Հին վրացական վոդևիլներ բեմադրությունները։ Այս մասին գրում է Ալիք Մեդիան։ Բաթումյան...
15:05 20/09/2021Մահացել է վաստակավոր արտիստուհի Անահիտ ԹոփչյանըՄահացել է Հայաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միության անդամ, կինոյի և թատրոնի հանրահայտ դերասանուհի, ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի Անահիտ Թոփչյանը։ Լուրը հայտնում են Կինեմատոգրաֆիստների միությունից։ «Անահիտ...
10:28 20/09/2021Գոմանում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու վերակառուցումը շարունակվում է«Jnews.ge»-ն տեղեկացնում է, որ շարունակվում է Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի Գոման գյուղի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու վերակառուցումը, շինարարները հույս ունեն, որ աշխատանքները կավարտեն մեկ ամսից:...
10:03 20/09/2021«Էմմի»-ի մրցանակակիրներըԱմերիկյան հեռուստատեսային ակադեմիան հայտարարել է «Էմմի» հեղինակավոր մրցանակաբաշխության մրցանակակիրներին։ Էմմին» համարվում է «Օսկարի» համարժեքը հեռուստատեսության բնագավառում։ kulturomania.ru-ն գրում...
09:52 20/09/2021Ամստերդամում ցուցադրվել է Վան Գոգի նախկինում անհայտ նկարըՆկարչի անհայտ նկարը ներկայացվել է Ամստերդամի Վինսենթ Վան Գոգի թանգարանում, հայտնում է «ABC»-ն: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։ Էսկիզը պահվում է մասնավոր հավաքածուում և ցուցադրվել է...
19:10 19/09/2021«Սա Հայաստանն է՝ 12-րդ դարի Քոբայրավանքը»ԱԺ նախկին պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հրապարակել է Քոբայրավանքի լուսանկարն ու գրել. «Մշակութային գոմ Սա Հայաստանն է՝ 12-րդ դարի Քոբայրավանքը։ Ես դեմ չեմ ազատ որոճալու կովերի սահմանադրական իրավունքին,...
19:15 18/09/2021Մոսկվայի Ռուբլյովի թանգարանում ցուցադրվել են ավելի քան 50 վերականգնված սրբապատկերներԱվելի քան 50 հազվագյուտ սրբապատկերներ, որոնք վերականգնվել են Ուղղափառ Սուրբ Տիխոնովի անվան հումանիտար համալսարանի մասնագետների կողմից, ցուցադրվելու են Անդրեյ Ռուբլյովի անվան Մոսկվայի թանգարանում...
19:00 18/09/2021Նիկոլաս Քեյջը բացատրել է, թե ինչու երբեք չի անցնի թոշակիԱմերիկացի դերասան Նիկոլաս Քեյջը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում ավարտել կարիերան ու թոշակի անցնել: «Entertainment Weekly»-ին տված հարցազրույցում նա պատասխանել է այն հարցին, թե հանգստանալու կարիք...
18:45 18/09/2021Արմեն Ջիգարխանյանի թատրոնը նոր անուն կստանաԱրմեն Ջիգարխանյանի ղեկավարությամբ գործող Մոսկվայի դրամատիկական թատրոնը նորացվում է, այն նոր անուն կստանա, և ստեղծագործական հայեցակարգը կթարմացվի: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, այդ մասին ավելի...
17:58 17/09/2021Քանյե Ուեսթը նոր տեսահոլովակում թռել է դեպի իր հանգուցյալ մայրիկըՌեփեր Քանյե Ուեսթը թողարկել է «Donda» վերջին ալբոմի «24» երգի տեսահոլովակը: Տեսանյութը ստեղծվել է ձայնասկավառակի վերջին ներկայացման կադրերից, որը տեղի է ունեցել օգոստոսի վերջին Չիկագոյում: Այդ մասին...
17:10 17/09/2021Հրատարակվել է «Հայ կոմպոզիտորների մանկական երգեր» ժողովածուի երրորդ մասըՀայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ հրատարակվել է «Հայ կոմպոզիտորների մանկական երգեր» ժողովածուի երրորդ մասը: Ժողովածուի առաջին մասը հրատարակվել էր 2018 թվականին, իսկ երկրորդը՝ 2019...
12:16 17/09/2021Իրանցի երաժիշտը կարող է ազատազրկվել իր նոր ալբոմի համարԻրանցի երաժիշտ Մեհդի Ռաջաբիանը հնարավոր է ազատազրկման դատապարտվի նոր երաժշտական ալբոմի համար, որը ստացել է Coup Of The Gods («Աստվածների հեղաշրջում») անվանումը: Այս մասին հաղորդում է «BBC»-ն։...
11:23 17/09/2021Կանցկացվի «Գեղարվեստական տպագրության Երրորդ միջազգային բիենալե, Երևան 2021»-ը2021 թ. հոկտեմբերի 8-ին ժամը 18։00-ին Երևանում՝ Գեղագիտության ազգային կենտրոնի թանգարանում (Աբովյան 13), կայանան Գեղարվեստական տպագրության Երրորդ միջազգային բիենալե, Երևան 2021-ի բացման, իսկ...
19:47 16/09/2021Պետերբուրգում առաջարկել են 320 գմբեթային տաճար կառուցելՊետերբուրգում առաջարկում են Օխտինի հրվանդանի վրա 320-գմբեթավոր տաճար կառուցել։ Ըստ «strelkamag.com» կայքի, տաճարի 141,8 մետր բարձրությունը, խորհրդանշում է Հայրենական մեծ պատերազմի օրերի քանակը, իսկ...
18:55 16/09/2021Եգիպտոսում հանրության առջև բացվել է Ջոսեր փարավոնի դամբարանըԵգիպտոսում երկարատև վերականգնումից հետո բացվել է Ջոսեր փարավոնի դամբարանը: Կառույցը, որը հայտնի է որպես Հարավային դամբարան, ստորգետնյա է և ներառում է միջանցքների լաբիրինթոս, որոնք զարդարված են...
18:15 16/09/2021Եվրոպական ժառանգության օրեր՝ Մեծամորից ԷրեբունիՍեպտեմբերի 18-ին և 19-ին կայանալիք Եվրոպական ժառանգության օրերի շրջանակներում, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը և Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանությունը միացել են Էրեբունի և Մեծամոր թանգարանների...
17:54 16/09/2021Գարուշ Ղազարյանի «Իմ սև սիրտը» կարճամետրաժը՝ միջազգային կինոփառատոնումԵրիտասարդ կինոռեժիսոր Գարուշ Ղազարյանի «Իմ սև սիրտը» կարճամետրաժ խաղարկային ֆիլմը այս տարի հասել է կենտրոնական Ասիա։ Բիշքեկի միջազգային կինոփառատոնում (Х Международный кинофестиваль стран СНГ,...
14:42 16/09/2021Ֆրեզնոյում կցուցադրվի Էմիլ Գեսսենի՝ Արցախյան պատերազմի մասին պատմող ֆիլմը«45 օր. պայքար հանուն ազգի»
14:31 16/09/2021Էնրիկե Իգլեսիասը հայտաարել է՝ նոր ալբոմը կարող է լինել վերջինըԵրգիչ Էնրիկե Իգլեսիասը հայտարարել է, որ իր նոր՝ Final սկավառակը կարող է լինել վերջինը։ Այս մասին գրում է kulturomania.ru կայքը՝ հղում ենալով The People- ին։ «Միգուցե սա իմ վերջին ալբոմն է: Սա այն...

13:15 02/08/2010“I’m the best from all those Armenians ever attended New Wave”: Sona Shahgeldyan“When I heard I won, I’ve cried. My mother, she also cried. That is great happiness and those were tears of happiness,” the winner of “New Wave 2010” Sona Shahgeldyan told Russian “Vesty” after it...
11:44 02/08/2010Armenian Sona Shakhgeldyan winner of “New Wave 2010”The winners of the New Wave-2010 song contest for young pop singers have been unveiled in Jurmala, Latvia.
13:26 31/07/2010New Wave 2010: Sona Shahgeldyan to get on stage 9thThe final round of “New Wave 2010” international song festival is due Saturday. The participants will present songs specially written for the contest which they have never performed before. Armenian...
14:00 30/07/2010UNESCO World Heritage: No Armenian monument included this termBrazils’ capital city hosted UNESCO 34th session of World Heritage. Panorama.am requested Armenian Minsitry of Culture to be informed if any Armenian monument is nominated to be listed in the World...
13:14 30/07/2010Armenian-Canadian director Egoyan considers film in TurkeyWorld-renowned Armenian-Canadian director Atom Egoyan wants to make a film in Turkey, a joint project with Turkish directors “would be a good step toward dialogue,” Egoyan told the Hürriyet Daily...
11:16 30/07/2010“New Wave 2010” Sona Shahgeldyan the thirdThe overall results of “New Wave 2010” are published and Armenian representative Sona Shahgeldyan shares the third horizontal with Israeli Hila Ben David since both of them scored 189.
18:50 27/07/2010Artsakh President attends opening of Paravon Mirzoyan’s personal exhibitionOn 27 July President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan in capital Stepanakert partook at a solemn opening ceremony of the personal exhibition of Paravon Mirzoyan, painter, Honored Artist of the...
13:38 27/07/2010Preparatory explorations held in St. Gevorg of Mughni, TbilisiGeorgia’s national agency of cultural heritage submitted an application to the Armenian Ministry of Culture Monday to inform preparatory explorations are being held near St.
13:13 27/07/2010UNESCO selects World Heritage SitesThe United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization (UNESCO) kicks off its first full day of meetings in Brasilia today, with the purpose of selecting the next UNESCO World...
12:10 27/07/2010Armenian Church used as storage to be served as culture centerAccording to Ermenihaber news website, Armenian Church of “Saint Trinity” built in 1881 in Esqishehir Sivrihisar will be reconstructed by the Turkish Ministry of Culture and Tourism.
14:04 26/07/2010“New wave 2010”: Sona Shahgeldyan to represent Armenia“New wave 2010” international song festival will get under way in Latvian Yurmala tomorrow. Armenia will be represented to the festival by Armenian singer Sona Shahgeldyan. The vision of the...
17:29 19/07/2010President Sargsyan gifted Hovhannes Ayvazovski paintingPresident Serzh Sargsyan today received the delegation of Pyunik Charity Fund, President’s press office reported.
12:50 19/07/20107th Golden Apricot Film Festival over: who took Golden Apricot homeThe 7th Golden Apricot Film Festival is over, the closing ceremony of which was held in the Moscow Cinema.
14:13 17/07/2010Pan-Armenian Forum of Armenian Artists due in Yerevan September 6-7Pan-Armenian Forum of Armenian Artists (painting, sculpture, design, graphics, etc.) is due in Yerevan, September 6-7, Diaspora Ministry reported.
17:24 15/07/2010Association of Armenian Cinematographers to be establishedAt the offer of the French-Armenian renowned cinematographer, producer Alen Terzyan, Association of Armenian Cinematographers worldwide will be established.
14:51 15/07/2010Armenian monuments better preserved in Muslim Iran than in Christian GeorgiaArmenian monuments are better preserved in Muslim Iran than in Christian Georgia, historian, Armenian architecture specialist Samvel Karapetyan told reporters today.
18:18 14/07/2010Golden Apricot: tribute to Henrik Malyan - 85In the sidelines of Golden Apricot 7th International Film Festival, tribute will be paid to the memories of the Armenian cinemaographers.
12:06 13/07/2010President Serzh Sargsyan meets with "Golden Apricot" honorary guestsIn the evening of July 12 Armenian President Serzh Sargsyan met with honorary guests and cinematographers participating in the “Golden Apricot" 7th International Film Festival in Yerevan, President’s...
16:40 12/07/2010Claudia Cardinale dreamt to visit Armenia and now she has...The world-famous Italian actress Claudia Cardinale would change nothing if she played “Mayrig” by Henri Verneuil again after paying her first visit to Armenia and taking a closer look at the Armenian...
14:39 12/07/2010Arsine Khanjian: Every year we are waiting for July“Every year we are waiting for July, waiting for “Golden Apricot” festival. Participation in this Yerevan festival is pleasure,” Canadian actress of Armenian decent Arsine Khanjian, who is in Armenia...