15:45 20/09/2021Մահացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ժենյա ԱվետիսյանըԿյանքից հեռացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ժենյա Ավետիսյանը: Գ․ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնից հայտնում են, որ առաջիկայում կտեղեկացնենք հոգեհանգստի և հուղարկավորության մասին։ Ժենյա...
15:30 20/09/2021Թբիլիսիի հայկական թատրոնը Բաթումիում 2 ներկայացում կխաղաԹբիլիսիի հայկական պետական դրամական թատրոնը Բաթումիի հանդիսատեսին կներկայացնի Մեղադրական եզրակացություն և Հին վրացական վոդևիլներ բեմադրությունները։ Այս մասին գրում է Ալիք Մեդիան։ Բաթումյան...
15:05 20/09/2021Մահացել է վաստակավոր արտիստուհի Անահիտ ԹոփչյանըՄահացել է Հայաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միության անդամ, կինոյի և թատրոնի հանրահայտ դերասանուհի, ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի Անահիտ Թոփչյանը։ Լուրը հայտնում են Կինեմատոգրաֆիստների միությունից։ «Անահիտ...
10:28 20/09/2021Գոմանում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու վերակառուցումը շարունակվում է«Jnews.ge»-ն տեղեկացնում է, որ շարունակվում է Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի Գոման գյուղի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու վերակառուցումը, շինարարները հույս ունեն, որ աշխատանքները կավարտեն մեկ ամսից:...
10:03 20/09/2021«Էմմի»-ի մրցանակակիրներըԱմերիկյան հեռուստատեսային ակադեմիան հայտարարել է «Էմմի» հեղինակավոր մրցանակաբաշխության մրցանակակիրներին։ Էմմին» համարվում է «Օսկարի» համարժեքը հեռուստատեսության բնագավառում։ kulturomania.ru-ն գրում...
09:52 20/09/2021Ամստերդամում ցուցադրվել է Վան Գոգի նախկինում անհայտ նկարըՆկարչի անհայտ նկարը ներկայացվել է Ամստերդամի Վինսենթ Վան Գոգի թանգարանում, հայտնում է «ABC»-ն: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։ Էսկիզը պահվում է մասնավոր հավաքածուում և ցուցադրվել է...
19:10 19/09/2021«Սա Հայաստանն է՝ 12-րդ դարի Քոբայրավանքը»ԱԺ նախկին պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հրապարակել է Քոբայրավանքի լուսանկարն ու գրել. «Մշակութային գոմ Սա Հայաստանն է՝ 12-րդ դարի Քոբայրավանքը։ Ես դեմ չեմ ազատ որոճալու կովերի սահմանադրական իրավունքին,...
19:15 18/09/2021Մոսկվայի Ռուբլյովի թանգարանում ցուցադրվել են ավելի քան 50 վերականգնված սրբապատկերներԱվելի քան 50 հազվագյուտ սրբապատկերներ, որոնք վերականգնվել են Ուղղափառ Սուրբ Տիխոնովի անվան հումանիտար համալսարանի մասնագետների կողմից, ցուցադրվելու են Անդրեյ Ռուբլյովի անվան Մոսկվայի թանգարանում...
19:00 18/09/2021Նիկոլաս Քեյջը բացատրել է, թե ինչու երբեք չի անցնի թոշակիԱմերիկացի դերասան Նիկոլաս Քեյջը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում ավարտել կարիերան ու թոշակի անցնել: «Entertainment Weekly»-ին տված հարցազրույցում նա պատասխանել է այն հարցին, թե հանգստանալու կարիք...
18:45 18/09/2021Արմեն Ջիգարխանյանի թատրոնը նոր անուն կստանաԱրմեն Ջիգարխանյանի ղեկավարությամբ գործող Մոսկվայի դրամատիկական թատրոնը նորացվում է, այն նոր անուն կստանա, և ստեղծագործական հայեցակարգը կթարմացվի: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, այդ մասին ավելի...
17:58 17/09/2021Քանյե Ուեսթը նոր տեսահոլովակում թռել է դեպի իր հանգուցյալ մայրիկըՌեփեր Քանյե Ուեսթը թողարկել է «Donda» վերջին ալբոմի «24» երգի տեսահոլովակը: Տեսանյութը ստեղծվել է ձայնասկավառակի վերջին ներկայացման կադրերից, որը տեղի է ունեցել օգոստոսի վերջին Չիկագոյում: Այդ մասին...
17:10 17/09/2021Հրատարակվել է «Հայ կոմպոզիտորների մանկական երգեր» ժողովածուի երրորդ մասըՀայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ հրատարակվել է «Հայ կոմպոզիտորների մանկական երգեր» ժողովածուի երրորդ մասը: Ժողովածուի առաջին մասը հրատարակվել էր 2018 թվականին, իսկ երկրորդը՝ 2019...
12:16 17/09/2021Իրանցի երաժիշտը կարող է ազատազրկվել իր նոր ալբոմի համարԻրանցի երաժիշտ Մեհդի Ռաջաբիանը հնարավոր է ազատազրկման դատապարտվի նոր երաժշտական ալբոմի համար, որը ստացել է Coup Of The Gods («Աստվածների հեղաշրջում») անվանումը: Այս մասին հաղորդում է «BBC»-ն։...
11:23 17/09/2021Կանցկացվի «Գեղարվեստական տպագրության Երրորդ միջազգային բիենալե, Երևան 2021»-ը2021 թ. հոկտեմբերի 8-ին ժամը 18։00-ին Երևանում՝ Գեղագիտության ազգային կենտրոնի թանգարանում (Աբովյան 13), կայանան Գեղարվեստական տպագրության Երրորդ միջազգային բիենալե, Երևան 2021-ի բացման, իսկ...
19:47 16/09/2021Պետերբուրգում առաջարկել են 320 գմբեթային տաճար կառուցելՊետերբուրգում առաջարկում են Օխտինի հրվանդանի վրա 320-գմբեթավոր տաճար կառուցել։ Ըստ «strelkamag.com» կայքի, տաճարի 141,8 մետր բարձրությունը, խորհրդանշում է Հայրենական մեծ պատերազմի օրերի քանակը, իսկ...
18:55 16/09/2021Եգիպտոսում հանրության առջև բացվել է Ջոսեր փարավոնի դամբարանըԵգիպտոսում երկարատև վերականգնումից հետո բացվել է Ջոսեր փարավոնի դամբարանը: Կառույցը, որը հայտնի է որպես Հարավային դամբարան, ստորգետնյա է և ներառում է միջանցքների լաբիրինթոս, որոնք զարդարված են...
18:15 16/09/2021Եվրոպական ժառանգության օրեր՝ Մեծամորից ԷրեբունիՍեպտեմբերի 18-ին և 19-ին կայանալիք Եվրոպական ժառանգության օրերի շրջանակներում, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը և Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանությունը միացել են Էրեբունի և Մեծամոր թանգարանների...
17:54 16/09/2021Գարուշ Ղազարյանի «Իմ սև սիրտը» կարճամետրաժը՝ միջազգային կինոփառատոնումԵրիտասարդ կինոռեժիսոր Գարուշ Ղազարյանի «Իմ սև սիրտը» կարճամետրաժ խաղարկային ֆիլմը այս տարի հասել է կենտրոնական Ասիա։ Բիշքեկի միջազգային կինոփառատոնում (Х Международный кинофестиваль стран СНГ,...
14:42 16/09/2021Ֆրեզնոյում կցուցադրվի Էմիլ Գեսսենի՝ Արցախյան պատերազմի մասին պատմող ֆիլմը«45 օր. պայքար հանուն ազգի»
14:31 16/09/2021Էնրիկե Իգլեսիասը հայտաարել է՝ նոր ալբոմը կարող է լինել վերջինըԵրգիչ Էնրիկե Իգլեսիասը հայտարարել է, որ իր նոր՝ Final սկավառակը կարող է լինել վերջինը։ Այս մասին գրում է kulturomania.ru կայքը՝ հղում ենալով The People- ին։ «Միգուցե սա իմ վերջին ալբոմն է: Սա այն...

10:50 20/10/2016Самвел Мурадян назначен руководителем аппарата Минкультуры АрменииПремьер-министр Армении Карен Карапетян поздравил Самвела Мурадяна с назначением, пожелав ему продуктивной работы.
10:44 20/10/2016Армению посетят представители фонда поддержки европейского кино EurimagesВизит представителей фонда Eurimages в Армению пройдет в рамках международного фестиваля анимационных фильмов ReAnimania.
10:36 19/10/2016Программой правительства Армении предусматривается проведение за рубежом 90 мероприятий по популяризации армянской культурыПроект программы правительства Армении, одобренный накануне на внеочередном заседании кабмина, опубликован на сайте армянского правительства.
15:49 18/10/2016Шведская академия оставила попытки связаться с Диланом по поводу Нобелевской премииБоб Дилан никак не отреагировал на объявление о том, что Нобелевский комитет наградил его премией.
11:08 18/10/2016В Ереване состоится вечер, посвященный памяти художницы Севан НагашянКомпозитор, певец Ваан Арцруни, который также будет участвовать в вечере, в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал: «Невозможно было быть знакомым с Севан и не симпатизировать ей».
20:46 17/10/2016Итальянский журналист: Армения имеет невероятный потенциал развития в плане культуры, образования, экономики и туризмаЛюбовь к армянскому народу привела автора книги в Армению. Он прожил два года в столице Ереване, где собрано и хранится наследие древней истории.
19:01 17/10/2016Ученые: «Австралийский Стоунхендж» древнее британскогоВероятно, австралийский памятник, как отмечают эксперты, представляет собой древнейшую на планете сохранившуюся каменную обсерваторию.
12:44 15/10/2016Рузан Сарьян рассказала, почему затягивается открытие после ремонта Дома-музея армянского художника Мартироса СарьянаДом-музей М. Сарьяна с 1 мая 2013 года закрыт на ремонт.
15:23 13/10/2016Нобелевскую премию по литературе получил поэт и музыкант Боб ДиланПремия присуждена с формулировкой «за создание нового поэтического языка в рамках великой американской песенной традиции».
19:34 12/10/2016Национальный академический театр им. Сундукяна готовится к открытию после ремонта: жителей и гостей Еревана встретит «Пепо»«Репетиции уже идут», – сказал А. Элбакян.
10:38 12/10/2016Рок-группа System of a Down отправится с концертным турне во ФранциюSystem of a Down летом 2017 года даст 4 концерта во Франции.
21:10 10/10/2016Ежедневно выставку Ивана Айвазовского в Третьяковской галерее посещают 5,5 тысяч человекВыставка, на которой представлены более 200 экспонатов из 17 музеев и шести частных собраний, открылась в Третьяковской галерее 29 июля и продлится до 20 ноября.
16:03 10/10/2016Армению на фестивале «Белая трость» в Москве представит Гор АмбарцумянОсновная цель фестиваля – раскрытие творческого потенциала незрячих и слабовидящих детей, их полноценная интеграция в современное общество.
11:27 10/10/2016В Армении 13-17 октября пройдет 11-й фестиваль японских фильмовВ рамках фестиваля в городах Ереван, Ванадзор и Эчмиадзин состоятся показы 8 фильмов, удостоившихся высоких оценок кинокритиков и зрителей.
16:26 08/10/2016Сделанные кинорежиссером Андреем Тарковским уникальные фотографии проданы на аукционе в ЛондонеВ конце 70-х годов у режиссера появился «Полароид», тогда он был настоящей экзотикой.
15:35 08/10/2016Новый глава Минкультуры Армении Армен Амирян намерен развивать книжный бизнес и заставить народ читать«Что необходимо сделать, чтобы культура посещения книжных магазинов закрепилась в нас?»
18:16 07/10/2016Новый глава Минкультуры Армении Армен Амирян пообещал бороться за справедливое присуждение почетных званийКак министр культуры, он требует уважения по отношению к этим званиям, то есть „присваивать их достойно”».
16:06 07/10/2016Армянские и китайские живописцы принимают участие в фестивале «Армянская палитра»В Лорийской области Армении 7-17 октября в рамках программы фестиваля «Армянская палитра» проводится армяно-китайский фестиваль живописи «Древний и новый Шелковый путь».
10:42 07/10/2016В Армении 7 октября отмечается День библиотекаряМинистерство культуры Армении по случаю Дня библиотекаря проводит программу «Стань другом библиотеки», которая посвящается 25-летию независимости Республики Армения.
13:34 05/10/2016В Армении выпущена почтовая марка, посвященная 100-летию со дня рождения оперной певицы Татевик СазандарянОфициальная церемония гашения юбилейной марки прошла в Национальном академическом театре оперы и балета.