13:32 24/09/2021Մահացել է գրող, թարգմանիչ, հրապարակախոս Լիա Իվանյանը65 տարեկանում մահացել է գրող, թարգմանիչ, հրապարակախոս Լիա Իվանյանը։ Նրա գրքերին, հրապարակախոսական հոդվածներին ծանոթ մարդիկ կարող են ասել՝ հստակ, դիպուկ խոսք ուներ տիկին Լիան, որի բացն, անկասկած,...
12:04 24/09/2021Մահացել է հայտնի կինոօպերատոր Լևոն Աթոյանցը91 տարեկանում մահացել է հայտնի կինոօպերատոր Լևոն Աթոյանցը։ Լևոն Աթոյանցը ծնվել է 1930 թվականի սեպտեմբերի 9-ին, Թբիլիսիում։ 1951 թվականին ավարտել է տեղի միջնակարգ դպրոցը։ 1951-1954 թվականներին սովորել...
14:14 23/09/2021Հայաստանը կմասնակցի Մոսկվայի գրքի միջազգային ցուցահանդեսինՍեպտեմբերի 23-27-ը Հայաստանն առանձին տաղավարով կմասնակցի ԱՊՀ երկրների տարածքում ամենահեղինակավոր և ծավալով ամենամեծ Մոսկվայի գրքի միջազգային ցուցահանդեսին: ԿԳՄՍ նախարարության հասարակայնության հետ...
12:24 23/09/2021ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ժենյա Ավետիսյանի հոգեհանգստի արարողությունը՝ սեպտեմբերի 25-ին Կոնդի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցումՀԽՍՀ վաստակավոր և Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալակիր Ժենյա Ավետիսյանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա Կոնդի...
09:34 23/09/2021Դիլիջանում կկայանա բազմաժանր երաժշտական փառատոնՍեպտեմբերի 23-27-ը ԴԻլիջանի Կոմպոզիտորների միության ստեղծագործական տան Բեթհովենի անվան դահլիճում տեղի կունենա բազմաժանր երաժշտական փառատոն։ Նախագծին մասնակցելու են արտիստներ Հայաստանից, Վրաստանից,...
18:34 22/09/2021Արմեն Ջիգարխանյանի թատրոնն անվանափոխվել էԱրմեն Ջիգարխանյանի ղեկավարությամբ գործող Մոսկվայի դրամատիկական թատրոնն անվանափոխվել է, այժմ այն կոչում է «Արմեն Ջիգարխանյանի առաջընթացի բեմ»: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասել է թատրոնի գեղարվեստական...
17:54 22/09/2021InClassica միջազգային փառատոնի ընթացքում ելութ է ունեցել դուդուկահար Էմմանուել ՀովհաննիսյանըԱՄԷ-ում անցկացվող InClassica 10-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում հանդես է եկել դուդուկահար Էմմանուել Հովհաննիսյանը։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից մամուլի ծառայությունից...
17:40 22/09/2021Կազմակերպիչները, տեղյակ լինելով այս ամենի հանդեպ իմ վերաբերմունքին, առաջինը ինձ էին հրավիրել մասնակցելու «հանդեսին». Հասմիկ Պապյան«Գունագեղ տոնակատարությամբ հրճվողներին և նվաստիս՝ «չարակամ, պառակտող, հայրենիքի նվաճումները չտեսնող»…անվանողներին ուզում եմ հիշեցնել...»:
13:34 22/09/2021Եվրոպական ժառանգության օրերը կանցկացվեն սեպտեմբերի 25-26-ին«Համընդգրկուն ժառանգություն» խորագրով
10:55 22/09/2021«Երաժշտություն հանուն ապագայի». Պատանի երաժիշտները Դուբայում մասնակցում են վարպետության դասընթացների«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ` հիմնադրամի կրթաթոշակառուները մասնակցոմ են սեպտեմբերի 4-23-ը ԱՄԷ-ի Դուբայ քաղաքում անցկացվող Մերձավոր Արևելքի դասական երաժշտության ակադեմիայի...
10:11 22/09/2021Մահացել է գեղանկարիչ Վեսմիր ԳրիգորյանըՄահացել է Հայաստանի նկարիչների միության անդամ, գեղանկարիչ Վեսմիր Գրիգորյանը։ Լուրը հայտնում են Հայաստանի նկարիչների միությունից: Վեսմիր Գրիգորյանը ծնվել է 1961թ.
09:53 22/09/2021Նիկոլ Քիդմանը խոսել է Թոմ Քրուզից ամուսնալուծության մասինԴերասանուհի Նիկոլ Քիդմանը իրեն մեղավոր է համարում, որ ԶԼՄ -ները սկանդալ էին սարքել իր և դերասան Թոմ Քրուզի ամուսնալուծությունից: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, նա այդ մասին խոսել է Harper-ին տված...
09:07 22/09/2021Ջութակահար Մարկ Բուշկովը ելույթ կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետՍեպտեմբերի 29-ին տեղի կունենա «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնի բացման համերգը։ Այս երեկոյով կմեկնարկի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նոր՝ 16-րդ համերգաշրջանը։
18:14 21/09/2021Մոսկվայում բացվել է «Երկու ժողովուրդների մարշալ» Հովհաննես Բաղրամյանի հուշարձանըՄոսկվայում Հայաստանի անկախության 30-րդ տարեդարձի տոնակատարության շրջանակներում տեղի է ունեցել «Երկու ժողովուրդների Մարշալ Բաղրամյան»-ի հուշարձանի բացման արարողությունը։ Այս մասին տեղեկանում ենք...
20:30 20/09/2021Միջագետքի մեռած լեզուն կփորձեն վերծանելԵրուսաղեմի հրեական համալսարանի գիտնականները մտադիր են արհեստական ինտելեկտի միջոցով բացահայտել Միջագետքի հնագույն տեքստերի գաղտնիքները: Միր-24-գ գրում է, որ փորձագետները հույս ունեն օգտագործել...
20:17 20/09/2021Պիկասոյի դուստրը Ֆրանսիային կնվիրի հոր հավաքածուից 9 աշխատանքԻսպանացի հայտնի նկարիչ Պաբլո Պիկասոյի դուստրը Ֆրանսիային կնվիրի իր հայրիկի ինն աշխատանքները: Agence France-Presse-ի հաղորդմամբ, այս մասին այսօր ասել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարը։ Նա այս...
20:10 20/09/2021Երերույքի եզակի տաճարում առաջին անգամ բացօթյա դասական համերգ կանցկացվիԵրերույքի եզակի տաճարում սեպտեմբերի 25-ին, ժամը 19:00 Եվրոպական մշակութային ժառանգության օրերի շրջանակում կանցկացվի «Համընդգրկուն ժառանգություն» խորագրով դասական համերգ։ Այն իրականացնում է Կամերային...
19:12 20/09/2021Իրանի ժամանակակից կինոյի օրեր՝ ՀայաստանումՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանությաՆ մշակույթի կենտրոնի և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի նախաձեռնությամբ տեղի կունենա «Իրանի ժամանակակից կինոյի օրերը Հայաստանում» եռօրյա ցուցադրություն:...
18:52 20/09/2021Մետրոպոլիտեն թանգարանը բյուջեի դեֆիցիտը լրացնելու համար իր հավաքածուից կվաճառի 219 աշխատանքՆորարարության հակառակորդները կարծում են, որ նոր կանոնները թույլ են տալիս թանգարաններին հավաքածուներին վերաբերվել որպես ակտիվներ, որոնք կարող են դրամայնացվել:
18:44 20/09/2021Լոնդոնում կկայանա համերգ՝ նվիրված կոմպոզիտորների Սպենդիարյանի 150 և Բաբաջանյանի 100-ամյակներինՀոկտեմբերի 16-ին Լոնդոնում կկայանա համերգ՝ նվիրված կոմպոզիտորներ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150 և Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյակներին։ Համերգի կազմակերպիչը Քլինգենի երգչախումբն ու մշակութային...

13:46 14/09/2010Armenian and Turkish co-publishers to produce book on Holy Cross of AkhtamarLondon based institute of Komitas and Istanbul based “Birzamanlar” publication published a book in English and Turkish on Holy Cross Church of Akhtamar Island, Van, “GazetePort” reported.
15:03 11/09/2010No films from Armenia for Oscar 2011Some countries have already chosen the films to compete for “Oscar 2011” the US Academy Award for Best Foreign Language Film.
14:04 08/09/2010Rock against Genocide: Ian Anderson of Jethro Tull to perform in YerevanOn September 24 legendary Ian Anderson will with his Jethro Tull group have a concert in Armenia's Opera House in the framework of the festival Rock against Genocide.
13:36 06/09/2010Gérard Depardieu awarded "Karot 2010" prizeGérard Depardieu, the renowned French actor became a prize winner at the “Karot” International Armenian festival.
10:49 06/09/2010Vladimir Arzumanyan qualified for “Eurovision Junior 2010”Armenia nominated its representative to “Eurovision Junior 2010” on Sunday qualifying 12-year-old Vladimir Arzumanyan who performed “Mother” song to represent our country.
10:37 06/09/2010PM attended “Toumanian fairy day” opening in DseghPrime Minister of Armenia Tigran Sargsyan attended on Sunday “Toumanian fairy tale day” in Dsegh, Government’s press service reported.
14:00 04/09/2010G. Depardieu: I think Turkey launched the process of recognizing Armenian GenocideFrench famous actor Gerard Depardieu visited on Saturday Memorial of Genocide victims which had great impression on him.
11:22 04/09/2010Gerard Depardieu arrived in YerevanFrench famous actor Gerard Depardieu arrived in Yerevan in the frames of “Karot” Armenian international festival.
12:00 03/09/2010B. Sahakyan attended “Karot” international festivalOn 2 September Artsakh Republic President Bako Sahakyan handed in state awards and certificates of honorary titles to a group of individuals rendered services to the country, Artsakh President’s...
17:12 01/09/2010Turkey explains why just “Golden Apricot”The Malatya International Film Festival (MUFF) administration issued a statement saying they are concerned that the administration of Armenia’s Golden Apricot film festival is set to sue them for...
14:10 26/08/2010Legendary chansonnier granted highest award of Russian Art FestivalLegendary French chansonnier of the Armenian origin Charles Aznavour was granted Tuesday the highest award of the Russian Art Festival in Cannes.
14:58 25/08/2010“New Wave Junior 2010” First place was rightly sharedWinners of “New Wave Junior 2010” Armenian group “Razmik and friends” say they shared the first prize with Ukrainian singer Victoria Petrik and that was a justified decision.
13:01 24/08/2010Aznavur awarded in “Russia nights” festivalFrench city of Cannes hosts “Russian nights” festival having a key frame – award to be given to world famous chansonnier Charles Aznavur, Russian “Vesti” writes.
11:15 24/08/2010Van Gogh missing from Cairo’s MuseumEgypt's general prosecutor ordered that the government's head of fine arts be detained for four days pending an investigation into the theft of a Van Gogh painting worth an estimated $55 million,...
10:50 23/08/2010“New Wave Junior 2010” Armenian singers qualified first and third places“New Wave Junior” song contest kicked off in the camp “ARTEK” Ukrainian city of Crimea finished August 22 with perfect victory of Armenian group “Razmik and friends” in 13-15 age group.
17:57 12/08/2010Serj Tankian: I’ll come again“System of a Down” has no plans to reunite,” American-Armenian rock musician Serj Tankian told reporters in Yerevan today, after he was asked whether “System of a Down” could reunite even if it be...
16:25 12/08/2010Serj Tankian in Yerevan on single concert: musician to visit Genocide Memorial“I have never sat down to decide what my next song should be about, music must come from inside, irrespective of which nation and continent you represent,” American-Armenian rock musician Serj...
16:52 10/08/2010Diaspora Ministry extends application deadlineDiaspora Ministry will conduct a Pan-Armenian forum of Artists (paintings, sculpture, design, graphic arts etc.) in Yerevan, Armenia, September 6 - 7.
15:38 07/08/2010International Pantomime Festival to be held in Armenia August 10-15An International Festival of Pantomime Theaters will be held in the Armenian town of Tsakhkadzor on August 10-15.
18:15 03/08/2010Vahram Harutyunyan to take part in 4th International Art Biennale in BeijingMember of the Armenian Painters’ Union Vahram Harutyunyan will take part in the 4th International Art Biennale in Beijing, China, September 20-October 10, to represent his painting “The Queen”,...